Sto dní od návratu do Kremlu. Utahuje staronový vládce Putin šrouby?

  17:06aktualizováno  17:06
Už je to sto dní, co Vladimir Putin potřetí usedl do Kremlu. Doba jeho hájení v prezidentské funkci je u konce a je na čase zhodnotit, nakolik se splnila varování opozice před návratem temných časů. O mnohém vypovídají už paragrafy, které Putin nechal schválit.

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a šéf ruského letectva Viktor Bondarev sledují nedaleko Moskvy leteckou přehlídku. (11. srpna 2012) | foto: Reuters

Byl začátek března, v ulicích Moskvy ještě ležel špinavý sníh a na odložení kabátů a rukavic nebylo ani pomyšlení. Vladimir Putin, ruský premiér, si tehdy k sobě pozval novináře z velkých světových deníků, aby jim poskytl rozhovor. Což je věc, kterou dělá velmi vzácně.

Komentáře ruského tisku

Většina médií Putinovo výročí opominula. "Sto dnů v Putinově případu není nic víc než rituál. Putinova 'manželská smlouva' s Ruskem se měří nikoli dny, ale desetiletími," napsala Rossijskaja gazeta.

"Všichni vědí, že bez ohledu na momentálně zastávanou funkci reálně řídí zemi nepřetržitě od 1. ledna 2000 a jeho dálkový expres ani nezrychluje ani nebrzdí. Už zdálky mu svítí zelená. Ačkoli někteří pasažéři třeští oči, jak se snaží zahlédnout červenou, vůbec se jim to nedaří,"  dodal ruský list.

Rozhlasová stanice Kommersant FM má opačný názor. "Snad poprvé za 12 let nehraje Putin roli středu ruského vesmíru... Poprvé po dlouhých letech společnost žije vlastním životem, ve kterém je Putin jen taktak přítomen," soudí komentátor rozhlasu.  

zdroj: ČTK

Jenže tehdy zbývaly jen dva dny do prezidentských voleb a Putin, jasný favorit hlasování, zřejmě usoudil, že nastal čas promluvit ke světu. Reportéři se s ním logicky bavili i o jeho plánech pro třetí mandát. Zdalipak se nechystá nějaké utahování (Dmitrijem Medveděvem trochu povolených) šroubů?

Putin reagoval předvídatelně. "A proč bych měl něco takového dělat?" podivil se. "Naopak, prezident Medveděv předložil balík zákonů, které liberalizují náš politický systém. Co je to za strachy, když děláme pravý opak? Nevím, odkud se tyto obavy berou," ujistil.

Volby vyhrál. Pak děkoval krajanům na Rudém náměstí. Měl slzy v očích, ale protože je chlap a sportovec, vysvětlil, že to bylo od větru. Funkce se ujal 7. května. A ačkoliv "prvních sto dní ve funkci" je v jeho případě jen taková rituální záležitost, je to zároveň šance se zeptat: Tak jak je to s tím utahováním šroubů?

Nové zákony v rychlém sledu

Ruská média proto oslovila experty z řad politologů, novinářů a analytiků. Někteří jsou přesvědčeni, že utahování je víc než zřetelné. Třeba Vladimir Slatinov z moskevského Institutu humanitně-politických studií. Ten soudí, že po vlně té (částečné) medveděvovské liberalizace přišla vlna velmi tvrdých opatření, která Slatinov dokonce nazývá "kontrareformou".
 
Příklady? Zákon o shromažďování. Hned v červnu Státní duma schválila a Putin podepsal dodatek, který zavádí astronomické pokuty pro "narušitele" demonstrací a jiných veřejných akcí (o biči na demonstranty čtěte více zde).

Dále zákon o internetu. Kontroverzní norma, která zavádí "černé listiny" internetových stránek a umožňuje je zavírat bez soudního rozhodnutí. Oficiálně má chránit nezletilé uživatele internetu před škodlivým obsahem, Putinovi odpůrci ale tvrdí, že ve skutečnosti je namířena proti opozici (o dopadech normy čtěte zde).
 
Pak taky zákon o nevládních organizacích. Každá, která čerpá peníze ze zahraničí, musí od nynějška sama sebe označovat za "zahraničního agenta". Sotva byla schválena, v Dumě se objevil návrh "ošetřit" podobným zákonem i média (o zákonu čtěte více zde).

Co není, může být

A dalším z řady příkladů je i návrat pomluvy do ruského trestního zákoníku. Tohle všechno tedy Slatinov nazývá "kontrareformou". A dodává, že kromě uvedeného se i citelně změnila atmosféra v zemi. Je teď mnohem více konfrontační, tvrdí politolog.

Fotogalerie

Někteří z oslovených expertů nejsou o utahování šroubů tak jednoznačně přesvědčeni. Tvrdí, že sice byly zpřísněny zákony, ale "ke skutečně represivním opatřením Putin zatím nepřistoupil", myslí si to třeba ředitel Centra politických informací Alexej Muchin.
 
Všichni se nicméně shodnou, že co není, může být. Protože městská střední třída, která se loni stala hybatelem protiputinovských protestů, je už pevně zformovaná a dostatečně silná. A taky odhodlaná nežít nadále v politickém a ekonomickém systému, který Putin zformoval od svého příchodu k moci před dvanácti lety.

Přičemž právě churavějící ekonomika, jež zůstává závislá na vývozu nerostných surovin, má potenciál stát se příčinou sociálního výbuchu. Podle Alexeje Muchina musí Putin přijít se zcela novou ekonomickou strategií. Tu je však "velmi složité vypracovat v podmínkách současné politické struktury," soudí politolog. A co víc, po "opozičních prázdninách" se v Moskvě na podzim bude velmi pravděpodobně znovu demonstrovat.

Lakmusový papírek? Pussy Riot

Jeden velmi důležitý indikátor budoucího vývoje Ruska dostane svět už tenhle pátek. Moskevský soud vynese verdikt nad trojicí dívek z punkové skupiny Pussy Riot. Ty letos v únoru uspořádaly "punkovou modlitbu" v Chrámu Krista Spasitele v Moskvě. Když se v prostoru oltáře "modlily" k Bohorodičce, aby vyhnala Putina, nejspíš samy netušily, do jak strašlivého vosího hnízda píchají.

Pussy Riot

Rozhněvané kočičky v kuklách, které se Putina nebojí

Byly zatčeny, obviněny z výtržnictví motivovaného náboženskou nenávistí. Maximální sazba: sedm let. Proces trval jen týden a půl, verdikt bude, jak už bylo řečeno, v pátek.

Po zkušenosti se soudy nad někdejším ropným magnátem Michailem Chodorkovským se už mnoho Putinových odpůrců bálo, že dívky opravdu dostanou těch sedm let. Natvrdo. Pak Putin řekl, že by neměly být souzeny tak přísně. Načež prokuratura navrhla tři roky. Ony trvají na své nevině a žádají osvobození. Uvidíme.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Církev ničila dokumenty, které usvědčovaly pachatele ze zneužívání dětí

Kardinál Reinhard Marx hovoří na summitu ve Vatikánu o sexuálním zneužívání....

Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními,...

Hledá se kat za 4600 Kč měsíčně. Musejí se oběsit dealeři drog na Srí Lance

Ilustrační foto

Srí Lanka hledá inzerátem v tisku dva katy, které láká na v přepočtu 4 600 korun měsíčně, což je na tamní poměry dobrý...

Najdete na iDNES.cz