Štístko. Přežila náraz letadla do mrakodrapu i pád výtahu ze 75. patra

  20:04aktualizováno  20:04
Přesně před pětašedesáti lety otřásl tehdejší nejvyšší budovou světa výbuch. Do 79. patra Empire State Building v New Yorku narazil bombardér B-25, jehož pilot zabloudil v mlze. O zázraku mohla hovořit dvacetiletá Betty Lou Oliverová. Přežila explozi a následně i pád výtahu ze 75. patra.

Americký bombardér B-25 narazil v husté mlze do východní části mrakodrapu Empire State Building (28. července 1945) | foto: Profimedia.cz

Nacismus v Evropě byl více než dva měsíce poražen, ale Spojené státy nadále bojovaly v Tichomoří proti Japonsku. Byla sobota 28. července a plukovník William Smith seděl za kniplem bombardéru B-25.

V husté mlze letěl z Massachusetts do Newarku, kde měl vyzvednout svého nadřízeného. Kvůli špatné viditelnosti nad New Yorkem dostal z letiště v Queens (pozdější letiště LaGuardia) pokyn přistát. Smith ale varování nedbal a pokračoval v letu. Poslední komunikace mezi pilotem a letištěm dnes zní jako zlověstné proroctví. "Ze své pozice nevidím ani špičku Empire State Building," hlásil pilot.

Smith s letounem klesl, aby se dostal mimo mraky. Ke svému překvapení se objevil mezi mrakodrapy Manhattanu. Několika výškovým budovám se stačil vyhnout. Pak se před ním objevila silueta nejvyšší budovy světa. Smith se na poslední chvíli pokusil bombardér zvednout a změnit směr. Marně. Bylo již příliš pozdě.

Mrakodrap v plamenech

V 9:49 narazil desetitunový bombardér do severní stěny Empire State Building. Letoun v 79. patře budovy vytvořil díru o velikosti šest krát šest metrů. Letecké palivo okamžitě explodovalo, výbuch poničil místnosti až o čtyři patra níže. Jeden z motorů prolétl skrz mrakodrap a dopadl na střechu sousední budovy, kde způsobil požár. Náraz naštěstí nenarušil konstrukci budovy.

Americký bombardér B-25 narazil v husté mlze do východní části mrakodrapu Empire State Building. (28. července 1945)

Obyvatelé Manhattanu se v tu chvíli obávali nejhoršího. "Chystali jsme se na pauzu, když se budova zatřásla. Za okny padaly trosky. Mysleli jsme si, že New York bombardují," vzpomínala pro server ABC svědkyně události Doris Popeová. Nejhůře zasažené byly kanceláře katolické humanitární organizace National Catholic Welfare Council. Kvůli šestidennímu pracovnímu týdnu, který byl za války běžný, byly prostory charity plné zaměstnanců.

"Letoun vybuchl uvnitř budovy. Asi pět vteřin jsem se potácela na nohou a snažila se získat rovnováhu. Tři čtvrtiny naší kanceláře okamžitě zachvátil oheň. Viděla jsem, jak můj kolega Joe Fountain stojí uprostřed plamenů. Stále jsem na něj volala: 'Joe, pojď sem...'," vzpomínala po letech na tragédii Catherine O'Connorová.

Štěstí ji políbilo dvakrát

Joe Fountain zemřel o několik dní později v nemocnici. Při nárazu letadla zahynulo celkem čtrnáct lidí - jedenáct zaměstnanců v budově a tři členové posádky B-25. Neuvěřitelné štěstí měla dvacetiletá Betty Lou Oliverová, která v budově pracovala jako obsluha výtahu. Osudového dne se znovu narodila - a to rovnou dvakrát.

Po nárazu letadla do budovy Empire State Building se pod mrakodrapem shromáždily stovky zvědavců. (28. července 1945)

Při nárazu bombardéru do mrakodrapu ji výbuch leteckého paliva vážně popálil. Na rozdíl od mnoha jiných ale přežila. Záchranáři se ji rozhodli spustit dolů výtahem. Neuvědomili si ale, že ocelová lana jsou výbuchem poškozená. Když se výtah dal do pohybu, lana nevydržela a kabina se zraněnou Betty se zřítila 75 pater až do přízemí.

Když záchranáři Betty vyprostili ze zkroucené kabiny, nevěřili svým očím. Dívka byla vážně zraněná, ale stále žila. Po několika měsících v nemocnici se Betty vrátila na místo neštěstí. Dodnes je zapsána v Guinessově knize rekordů jako člověk, který přežil pád výtahem z největší výšky.

V roce 1973 vystřídala Empire State Building na pozici nejvyšší budovy světa stavba Světového obchodního centra. Na rozdíl od jejich předchůdce byl pro Dvojčata náraz dvou letadel v září 2001 osudný.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Zločin, mafie, politika. Od vraždy novináře Jána Kuciaka uplynul rok

Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě

Původně měl být „jen“ unesen, ale nakonec pachatelé plány změnili a investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho...

VIDEO: Na Trumpa, nebo Kima? Kadeřník v Hanoji vytváří účesy státníků

Na Trumpa, nebo Kima? Kadeřník v Hanoji napodobuje účesy státníků. (19. února...

Když Donald Trump na začátku února potvrdil, že se druhý summit s Kim Čong-unem bude konat ve Vietnamu, dostal hanojský...

Vatikán má tajné pokyny pro kněží, kterým se i přes celibát narodily děti

Papež František při modlitbě na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. (17. února...

Vatikán poprvé za svou mnohasetletou historii uznal existenci přísně tajných pokynů pro kněze, kterým se navzdory slibu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz