Štístko. Přežila náraz letadla do mrakodrapu i pád výtahu ze 75. patra

  20:04aktualizováno  20:04
Přesně před pětašedesáti lety otřásl tehdejší nejvyšší budovou světa výbuch. Do 79. patra Empire State Building v New Yorku narazil bombardér B-25, jehož pilot zabloudil v mlze. O zázraku mohla hovořit dvacetiletá Betty Lou Oliverová. Přežila explozi a následně i pád výtahu ze 75. patra.

Americký bombardér B-25 narazil v husté mlze do východní části mrakodrapu Empire State Building (28. července 1945) | foto: Profimedia.cz

Nacismus v Evropě byl více než dva měsíce poražen, ale Spojené státy nadále bojovaly v Tichomoří proti Japonsku. Byla sobota 28. července a plukovník William Smith seděl za kniplem bombardéru B-25.

V husté mlze letěl z Massachusetts do Newarku, kde měl vyzvednout svého nadřízeného. Kvůli špatné viditelnosti nad New Yorkem dostal z letiště v Queens (pozdější letiště LaGuardia) pokyn přistát. Smith ale varování nedbal a pokračoval v letu. Poslední komunikace mezi pilotem a letištěm dnes zní jako zlověstné proroctví. "Ze své pozice nevidím ani špičku Empire State Building," hlásil pilot.

Smith s letounem klesl, aby se dostal mimo mraky. Ke svému překvapení se objevil mezi mrakodrapy Manhattanu. Několika výškovým budovám se stačil vyhnout. Pak se před ním objevila silueta nejvyšší budovy světa. Smith se na poslední chvíli pokusil bombardér zvednout a změnit směr. Marně. Bylo již příliš pozdě.

Mrakodrap v plamenech

V 9:49 narazil desetitunový bombardér do severní stěny Empire State Building. Letoun v 79. patře budovy vytvořil díru o velikosti šest krát šest metrů. Letecké palivo okamžitě explodovalo, výbuch poničil místnosti až o čtyři patra níže. Jeden z motorů prolétl skrz mrakodrap a dopadl na střechu sousední budovy, kde způsobil požár. Náraz naštěstí nenarušil konstrukci budovy.

Americký bombardér B-25 narazil v husté mlze do východní části mrakodrapu Empire State Building. (28. července 1945)

Obyvatelé Manhattanu se v tu chvíli obávali nejhoršího. "Chystali jsme se na pauzu, když se budova zatřásla. Za okny padaly trosky. Mysleli jsme si, že New York bombardují," vzpomínala pro server ABC svědkyně události Doris Popeová. Nejhůře zasažené byly kanceláře katolické humanitární organizace National Catholic Welfare Council. Kvůli šestidennímu pracovnímu týdnu, který byl za války běžný, byly prostory charity plné zaměstnanců.

"Letoun vybuchl uvnitř budovy. Asi pět vteřin jsem se potácela na nohou a snažila se získat rovnováhu. Tři čtvrtiny naší kanceláře okamžitě zachvátil oheň. Viděla jsem, jak můj kolega Joe Fountain stojí uprostřed plamenů. Stále jsem na něj volala: 'Joe, pojď sem...'," vzpomínala po letech na tragédii Catherine O'Connorová.

Štěstí ji políbilo dvakrát

Joe Fountain zemřel o několik dní později v nemocnici. Při nárazu letadla zahynulo celkem čtrnáct lidí - jedenáct zaměstnanců v budově a tři členové posádky B-25. Neuvěřitelné štěstí měla dvacetiletá Betty Lou Oliverová, která v budově pracovala jako obsluha výtahu. Osudového dne se znovu narodila - a to rovnou dvakrát.

Po nárazu letadla do budovy Empire State Building se pod mrakodrapem shromáždily stovky zvědavců. (28. července 1945)

Při nárazu bombardéru do mrakodrapu ji výbuch leteckého paliva vážně popálil. Na rozdíl od mnoha jiných ale přežila. Záchranáři se ji rozhodli spustit dolů výtahem. Neuvědomili si ale, že ocelová lana jsou výbuchem poškozená. Když se výtah dal do pohybu, lana nevydržela a kabina se zraněnou Betty se zřítila 75 pater až do přízemí.

Když záchranáři Betty vyprostili ze zkroucené kabiny, nevěřili svým očím. Dívka byla vážně zraněná, ale stále žila. Po několika měsících v nemocnici se Betty vrátila na místo neštěstí. Dodnes je zapsána v Guinessově knize rekordů jako člověk, který přežil pád výtahem z největší výšky.

V roce 1973 vystřídala Empire State Building na pozici nejvyšší budovy světa stavba Světového obchodního centra. Na rozdíl od jejich předchůdce byl pro Dvojčata náraz dvou letadel v září 2001 osudný.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Nudistům se v Barceloně ztrácí oblečení, okradeným pomáhají policisté

Městská policie v Barceloně rozdává lidem, kterým někdo ukradl šaty, náhradní...

Již více než sto vyznavačů nudistického koupání v Barceloně po návratu z koupele čekalo během letošního léta nemilé...

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

Izrael provedl nálety v Libanonu a Sýrii, havarovaly dva jeho drony

Dva izraelské drony dopadly na kancelář hnutí Hizballáh v libanonském Bejrútu....

O víkendu vzrostlo napětí mezi Izraelem a Libanonem poté, co dva drony dopadly na kancelář hnutí Hizballáh v Bejrútu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz