Nespokojení slovenští autodopravci částečně blokují provoz na hraničním přechodu Brodské-Břeclav. Protestují kromě jiného za výraznější snížení silniční daně. (10. ledna 2019) | foto: ČTK

Konec blokády. Slovenští autodopravci ukončili po zákroku policie protest

  • 9
Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. V prohlášení uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Chtěli mimo jiné prosadit snížení silniční daně.

„Na jednotlivých hraničních přechodech jsme protestní shromáždění museli ukončit po zákroku policie,“ napsala ve středu večer UNAS na Facebooku.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky UNAS ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se ve středu zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Fotogalerie

„Protestní shromáždění na hraničních přechodech zůstávají v režimu pohotovosti. To znamená, že tato shromáždění můžeme v případě potřeby opět obnovit,“ uvedla UNAS.

Kabinet premiéra Petera Pellegriniho  schválil změnu vládního nařízení o systému úlev na mýtném, které na Slovensku platí kamiony a autobusy za jízdu po dálnicích, rychlostních silnicích a po zpoplatněných silnicích první třídy. 

Nově se sleva v závislosti na počtu ujetých kilometrů bude počítat již od prvního kilometru a nikoli jako dosud až po ujetí 5000 kilometrů za rok. Dopravci by tak mohli ušetřit asi pět milionů eur (126 milionů korun) ročně.

UNAS požadovala zvýšení zmíněných slev na 18 až 27 procent z nynějších tří až 11 procent obvyklé sazby. Podle ministerstva dopravy unijní pravidla ovšem povolují poskytovat nejvýše třináctiprocentní slevu.

Slovenský ministr financí Ladislav Kamenický zase řekl, že jeho úřad připraví návrh úlevy v oblasti silniční daně, a to v hodnotě 30 milionů eur (756 milionů korun). Tato změna si ale vyžádá změnu zákona, což stávající vláda s ohledem na únorový termín parlamentních voleb již neprosadí.

Slovenští dopravci opět zablokovali přechody, vytvořily se kolony

Silniční daň za tento rok, kterou platí podnikatelé za svá vozidla či návěsy, bude splatná až v lednu příštího roku. Podle UNAS například sazba silniční daně za těžkou soupravu kamionu je na Slovensku druhá nejvyšší v EU.

Celkový dopad požadavků UNAS týkajících se snížení silniční daně a zvýšení slev na mýtném Kamenický vyčíslil na zhruba 100 milionů eur (2,5 miliardy korun), což označil za nepřijatelné.

Nespokojení slovenští dopravci již dříve v tomto měsíci téměř týden protestovali na různých silnicích v zemi a také zablokovali některé hraniční přechody se sousedními státy, včetně Česka. Protest pak přerušili 13. ledna po výzvě premiéra k jednání.

29.ledna 2020 v 19:06, příspěvek archivován: 29.ledna 2020 v 20:26

Vláda dnes rokovala o našich predložených podmienkach, nie s UNAS, ale ČESMADom, ktorý ponúkol lacnejšiu verziu na úkor malých a stredných autodopravcov., teda "o nás bez nás"!
Výsledok nám neoznámili a máme len sprostredkované informácie.

Rokovania UNAS s vládou napriek sľubom premiéra o podpore uviazli na bode mrazu.
Protestné zhromaždenia na hraničnych prechodoch ostávajú v režime pohotovosti, to znamená, že tieto zhromaždenia môžeme v prípade potreby opäť obnoviť.

Na jednotlivých hraničných prechodoch sme protestné zhromaždenia museli ukončiť po zákroku polície...

Protesty ohrožují slovenskou ekonomiku, řekl slovenský premiér Pellegrini (13. ledna 2020):