Stát musí žalobce v případu Rakona odškodnit

  9:29aktualizováno  9:29
- Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku přiznal sedmi žalobcům v případu Rakona nárok na odškodnění. Česká republika musí zaplatit každému 1,350 tisíc korun a navíc 80 tisíc. Dohromady tedy přes deset milionů.
Potomci rodiny Ottů - vlastníků firmy Rakona Rakovník - žalovali stát kvůli sporné restituci. Žalobci přitom požadovali 3,5 miliardy korun.

"Je to Pyrhovo vítězství," komentoval rozsudek v Českém rozhlase právní zástupce stěžovatelů. Míní, že od soudu sice dostali za pravdu, ale získali pouze morální odškodnění. Potomci rodiny Ottových totiž žádali 3,5 miliardy korun.

Více než desetimilionové odškodné musí stát žalobcům vyplatit do tří měsíců.
 
Rozsudek, který nemění nic na rozhodnutí českých soudů o restituci Rakony, dává za pravdu stěžovatelům a potvrzuje, že české soudy porušily článek šest evropské úmluvy o lidských právech týkajících se práva na spravedlivý proces.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Přestože je známo, že žalobci své nároky většinou záměrně nadsazují a štrasburký soud jim (pokud žalobu úplně nezamítne) přiřkne jen zlomek požadované částky, zatím si nikdo neodvažuje tipovat výsledek. "Uvidíme, sám jsem zvědav, jak to dopadne," konstatoval soudce Ústavního soudu Antonín Procházka, který v případu Rakona také rozhodoval a stížnost zamítl.

Spor o Rakonu je druhou "českou" kauzou, kterou Evropský soud rozhoduje. V prvním případě, kdy firma Špaček žalovala stát kvůli doměření daně (a neuspěla), soud pouze zveřejnil písemné rozhodnutí. Dnes vůbec poprvé vynese rozsudek ve veřejném zasedání, které se obvykle koná u důležitých případů.

Není tedy vůbec vyloučeno, že stát bude "odsouzen" k tomu, aby potomkům zakladatele rakovnické chemičky zaplatil za to, že před devíti lety nevyhověl jejich restitučním nárokům a prodal Rakonu americké firmě Procter and Gamble.

Továrnu už vrátit nelze, peníze ano
Evropský soud sice nemůže zrušit rozhodnutí českých soudců, ale může rozhodnout o satisfakci, která by měla korespondovat s hodnotou rakovnického závodu v době jeho prodeje (Američané ji koupili za dvacet milionů dolarů) a ušlým ziskem za osm let (průměrný roční obrat firmy je zhruba sedm miliard korun).

Právní zástupce žalobce Aleš Pejchal je přesvědčen, že továrna měla být potomkům původních vlastníků vrácena podle zákona o mimosoudních rehabilitacích. Fond národního majetku totiž Rakonu prodal v září 1991, tedy ještě před vypršením lhůty pro uplatnění těchto restitučních nároků. Podle exministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Tomáše Ježka byla privatizace v pořádku, protože stát Rakonu znárodnil před rokem 1948. "Tehdy jsme zjistili, že je to skutečně majetek státu," říká Ježek. Jeho názor potvrdila i tuzemská justice. Čtyři soudní instance, včetně Ústavního soudu, totiž shodně rozhodly, že společnost byla skutečně majetkem státu a žádný nárok rodiny Ottů tedy neexistuje.

Toto přesvědčení tuzemských soudů nalomil krok štrasburského soudu z loňského dubna, kdy rozhodl o takzvané přípustnosti žaloby.

Proti Ústavnímu soudu vláda nejde
Ještě před samotným rozhodováním nabízel žalobce české vládě smír a mimosoudní vyrovnání. Každý odsuzující rozsudek se totiž "ve světě" bere jako ostuda a tak ostatní státy většinou na tento kompromis kývnou nebo o něm alespoň dlouze jednají. Zemanův kabinet však tuto variantu zavrhl. "Kdybychom na to přistoupili, zároveň bychom řekli, že Ústavní soud rozhodl špatně. A já nechci jí proti Ústavnímu soudu," konstatoval vicepremiér Pavel Rychetský.

Právě na údajné procesní chybě při projednávání před Ústavním soudem postavil advokát Aleš Pejchal svou žalobu. "Tvrdí, že Ústavní soud vycházel z dokladů, které oni neměli k dispozici. Jde o to, že při projednávání nebylo čteno jedno potvrzení, jehož obsah byl ale všeobecně znám," tvrdí soudce Procházka.

Žalobce tedy vlastně nezpochybňuje restituci jako takovou, ale namítá procesní pochybení. Česká republika podle něj porušila článek 6 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, který zaručuje právo na spravedlivý proces. "Žalobce se neodkazuje na článek Úmluvy, který zakotvuje ochranu majetku. Jdou na to trochu oklikou," podotkl Emerich Slavík, vládní zmocněnec, který ve štrasburských sporech zastupuje Českou republiku.

Potomci majitelů rakovnické Rakony rodiny Ottů se svým advokátem v budově Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Puch, krysy a ostuda. Řím se topí v odpadcích, pomoct mají ostatní státy EU

Neuklizené odpadky v římské čtvrti Centocelle (10.7.2019)

Místní i turisty otravují v Římě tuny hnijícího odpadu v ulicích. Hromady přitahují hmyz i krysy a v parném létě se z...

VIDEO: Kodaň obsadili Santa Clausové, na kongres se sem sjíždí už 60 let

Santa Clausové z celého světa se sjeli na každoroční kongres do dánské Kodaně....

Až z Japonska či středoamerického Salvadoru dorazili představitelé Santa Clausů na tradiční světový kongres do dánské...

Statisíce Portoričanů volají po rezignaci guvernéra kvůli jeho vulgarismům

Tisíce lidí protestují v Portoriku za rezignaci guvernéra (červenec 2019)

Portorikem už několik dní hýbou statisícové demonstrace, které volají po rezignaci guvernéra Ricarda Rosselló. Jeho...

Najdete na iDNES.cz