Objala Stalina, on jí nechal zabít rodiče. Holčičce z fotky nakonec ukradli i jméno

Autor:
Seriál
Byla to fotka, která měla Josifa Stalina ukázat jako skutečného otce sovětských dětí a vůdce etnicky pestrého komunistického impéria. Jenže pak přišel velký teror a roztomilá holčička z Burjatska se stala nepohodlnou. Jakým způsobem se propaganda s jejím osudem vypořádala, popisujeme v dalším dílu seriálu Slavné fotografie.
Sedmiletá dívka z Burjatska Engelsina „Gelja“ Markizovová předává květiny...

Sedmiletá dívka z Burjatska Engelsina „Gelja“ Markizovová předává květiny sovětskému diktátorovi Josifu Stalinovi. | foto: Wikipedia

Když sedmiletá Engelsina „Gelja“ Markizovová v roce 1936 přistoupila k Stalinovi s kyticí květin, sovětský diktátor byl překvapen. „Tyto květiny jsou pro soudruha Stalina od dětí Burjatsko-mongolské republiky,“ sdělila mu. Rozesmátý vůdce ji vyzdvihl na stůl a dívka ho chytla kolem krku.

Sovětská propaganda si ihned uvědomila, že se jí naskytla jedinečná příležitost k rozšíření Stalinova mýtu. „Tuhle malou holčičku z Burjatska nám seslal sám bůh. Uděláme z ní ikonu šťastného dětství,“ prohlásil šéfredaktor listu Pravda Lev Mechlis.

Slavné fotografie

Následující den ve všech sovětských médiích vyšla fotka Stalina s roztomilou černovlasou holčičkou. Sovětský diktátor v nich byl označován jako „nejlepší přítel dětí“. Stalinův kult se soustředil na nejmenší a vyzdvihoval ho jako velkého „Otce“. Exotický zjev holčičky měl podle odborníků ukázat SSSR v celé jeho etnické pestrosti, ale zároveň v kontrastu zdůrazňoval evropské rysy jeho „moudrého lídra“.

Z Geljy státní propaganda vytvořila miláčka SSSR. Renomovaný sochař Georgij Lavrov (později skončil v gulagu) jí postavil sochu, jejíž reprodukce rostly jako houby po dešti v parcích, školách, školách či nemocnicích. Dívka se těšila všeobecné přízni. Učitelé jí dávali výborné známky, na schůzích komunistické strany jí připíjeli na zdraví.

„Když jsem druhý den vstoupila do hotelové haly, pokoj byl plný hraček a dalších dárků. A když jsme se s rodiči vrátili do (hlavního města Burjatska) Ulan-Ude, lidé mě vítali stejně jako později kosmonauty,“ vzpomínala později Gelja. Sám Stalin ji zahrnul dárky. Daroval jí zlaté hodinky a její rodině dal gramofon.

Temný obrat osudu

„Stala jsem se velmi slavnou,“ přiznala sama Gelja „Byla jsem symbolem jedné éry. Ale pak možná zasáhl osud. Nevím,“ řekla k nejtemnější kapitole sovětských dějin, která už brzy zasáhla i její rodinu.

Gelju do Moskvy vzal její otec, Ardan Markizov, který sem odjel s oficiální delegací z Ulan-Ude. Markizov byl lidový komisař zemědělství v Burjatsko-mongolské autonomní sovětské socialistické republice a oddaný komunista. Engelsinu pojmenoval po spoluzakladateli marxismu Friedrichu Engelsovi, svého syna po Vladimiru Leninovi.

Štěstí rodiny ale netrvalo dlouho, v Sovětském svazu se rozjížděly procesy a popravy Velkého teroru. Ani hluboká oddanost straně neuchránila Markizova před chronickou podezřívavostí režimu. Tajná policie jej zadržela rok po vzniku slavné fotky.

Komisař se domníval, že jde o omyl a že ho brzy propustí. V roce 1938 ho odsoudili jako japonského špiona, trockistu, teroristu a podvratný živel osnující úklady proti Stalinovi. Gelja ve svých dopisech Stalina úpěnlivě prosila o propuštění svého otce, ale nepomohlo to. Jeho život ukončila kulka popravčí čety.

Ve stejném roce zemřela za záhadných okolností i její matka, kterou úřady zadržely a poslaly do Kazachstánu. Podle Geljy dal příkaz k její likvidaci šéf tajné policie Lavrentij Berija. Prý se bál, že by mohla využít kontaktů své dcery na Stalina, aby se očistila. Dívka skončila v péči své tety a převzala její příjmení.

Co s dcerou nepřátel lidu?

Osiřelá Gelja najednou představovala pro sovětskou propagandistickou mašinérii problém. Z oslavované tváře sovětského šťastného dětství se vyklubala dcera „nepřátel lidu“, které se ostatní děti vyhýbaly. Jenže její fotky a sochy byly všude a zbavit se jich nebylo vůbec jednoduché.

„Bylo možné zahodit portréty, na nichž byl zobrazen sám vůdce? Byl to zločin, který se trestal smrtí. Vydat celonárodní rozkaz vyříznout dívku z kompozice a vyhodit ji bylo nemožné bez poškození vůdcovy tváře a hrudi, což s sebou neslo hrozbu krutého trestu. Co měli udělat s miliony soch a mozaik na stěnách?“ popsal dilema list Izvestija.

Ježov nechal pro Stalina zmizet statisíce lidí. A pak zmizel i Ježov

Úřady nakonec řešení nalezly: proč ničit sochy a fotky, když je jednoduší identitu dívky vyměnit. Ideální náhradu nalezly v postavě pionýrky Mamlakat Nachangovové. Sice byla o něco starší než Gelja, ale v jedenácti letech se také setkala se Stalinem, který ji udělil Leninův řád. Čím si to dívka z Tádžikistánu vysloužila? Přesáhnutím plánu při sběru bavlny.

Mamlakat přesně zapadala do snah režimu zdůraznit roli zemědělské práce v národní ekonomice. Z pionýrky učinil symbol úspěchu sovětské cesty k prosperitě a zároveň nahradil problematickou Gelju. Lidé si výměny ani nevšimli nebo o ní nemluvili. Náhlé mizení lidí ze společných snímků se Stalinem nebylo ostatně nic neobvyklého.

Po druhé světové válce se sovětský diktátor po boku dětí už tak často neobjevoval. Jeho veřejný obraz se změnil. Stal se nadpozemskou bytostí, zachráncem SSSR, kterého lze pozorovat jen zpovzdálí. A pak tu byl ještě jeden aspekt: děti na snímcích a obrazech se Stalinem měly skoro výhradně evropské vzezření, neboť režim všechny Tádžiky a další asijské národnosti považoval za potencionální zrádce kolaborující s Němci.

Muž, který zmizel. Clementise pověsili a vygumovali. Zbyla jen čepice

Po Stalinově smrti v roce 1953 a odhalení kultu osobnosti začaly fotky „nejlepšího přítele dětí“ mizet. I poté osudy obou dívek měly jistou společnou linku, obě se věnovaly akademické dráze. Mamlakat vystudovala fakultu cizích jazyků a vyučovala filologii na Tádžické státní pedagogické univerzitě. Měla dvě děti, po rozpadu SSSR jako členka ruského zahraničního výboru hojně cestovala do zahraničí. Zemřela v roce 2003.

Gelja vystudovala orientalistiku. Specializovala se na Čínu, Indii a Kambodžu. Měla tři děti, zemřela v roce 2004. I když jí Stalinova hrůzovláda zabila rodiče a vedla k jejímu zapuzení z veřejného prostoru, připouštěla, že podobně jako mnoho spoluobčanů smrt diktátora oplakala. „Teprve když se začali vracet lidé z pracovních táborů a vyšla najevo pravda o Stalinově éře, pochopila jsem, co byl zač.“

Vstoupit do diskuse (246 příspěvků)

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

Henri Cartier-Bresson: Moskva 1954

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Nouze naučila imigranta fotit, americké smetánce odhalil ghetta New Yorku

Fotografie Úkryt banditů, 59 1/2 Mulberry Street od Jacoba Riise.

Seriál Dánský fotograf a novinář Jacob Riis byl jedním z prvních, kdo dal nahlédnout do nuzného života v...

Terezko, nakresli domov. Fotka zděšené holčičky ukázala, co válka dělá s dětmi

Malá Terezka na tabuli nakreslila obrázek „domova“..

Seriál Na černé tabuli bílá čmáranice a pohled zarývající se hluboko pod kůži. Oči dítěte poznamenaného...

Říšský prezident ukázal povolené břicho, fotka v plavkách šokovala Němce

Slavná fotka říšského prezidenta s odhaleným břichem.

VIDEO Seriál V červenci 1919 vznikla na severoněmeckém pobřeží fotografie, která rozpoutala politickou bouři. Na...

Objala Stalina, on jí nechal zabít rodiče. Holčičce z fotky nakonec ukradli i jméno

Sedmiletá dívka z Burjatska Engelsina „Gelja“ Markizovová předává květiny...

Seriál Byla to fotka, která měla Josifa Stalina ukázat jako skutečného otce sovětských dětí a vůdce...

Vy jste mariňák jako táta? Fotka kloučka s policistou dojala Ameriku

Slavný snímek Faith and Confidence od fotografa Williama C. Bealla.

Seriál Někteří fotografové se proslavili zachycením zlomových historických událostí. William C. Beall si...

Papa Flash zastavil čas. Vyfotil kulku v letu i zrod jaderného výbuchu

Harold Eugene Edgerton: Průstřel jablka (1964)

Seriál Na jeho fotky jste už určitě někdy narazili. Kulka prolétávající explodujícím jablkem....

Zpravodaj: Takovou Ameriku voliči Trumpa nechtěli

Nejčtenější

Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení

Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská jaderná zařízení Fordo, Isfahán a Natanz. Pentagon uvedl, že podle počátečních odhadů způsobila...

Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl americký ministr obrany Pete Hegseth. Operaci pojmenovanou Půlnoční kladivo, v jejímž rámci USA v noci...

Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a zdokumentovala ceny potravin v menší samoobsluze patřící do sítě Studenac v istrijské Poreči, pak Lidl ve...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy Decroix. Podle ministerstva školství na něj totiž nemá nárok, a to i navzdory tomu, že jí Univerzita...

Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl

Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času tráví v posledním roce a půl s Gretou Thunbergovou (22). Aktivistku pravidelně doprovází na všech...

Místo plechu raději tetra pak. Americké firmy se musí vyrovnat se cly na hliník

Americká cla na dovoz hliníku a oceli způsobila zmatek v americkém potravinářském a zpracovatelském průmyslu. Producenti tak čím dál častěji nahrazují tradiční obalové materiály z kovu a přistupují k...

25. června 2025

Za fotku z Vietnamu se dočkal slávy. Umírajícímu mariňákovi však ukřivdil

Bitva o Hue se do dějin zapsala jako jedno z nejkrvavějších střetnutí války ve Vietnamu. Byl to bod, ve kterém se nálady americké veřejnosti definitivně obrátily proti bezvýchodnému angažmá v...

25. června 2025

ANALÝZA: Trump vyhrál v Íránu válku, teď musí vyhrát i mír

Premium

Donald Trump ukončil válku na Blízkém východě, tím se stal jejím vítězem, ale nyní ještě musí vyhrát i mír. K tomu, aby přiměl k příměří Írán, který šestačtyřicet let sliboval peklo osmi americkým...

25. června 2025

Lidé s vyšším příjmem si užijí delší důchod, ukázala studie

Vyšší příjem i vzdělání nemají vliv jen na výši důchodu, ale i na dobu, jakou lidé v penzi stráví. Statistiky ukazují, že ve výsledku může rozdíl činit až tři roky. Vyplývá to z demografické zprávy...

25. června 2025

Přibývá ochrnutí po přisátí klíštěte. Virus ničí nervové buňky, varují lékaři

Premium

Je malé, ale zákeřné, proto lékaři doporučují se před ním chránit. Infekční oddělení teď začínají plnit pacienti, kteří se při práci na zahradě, na procházce se psem nebo v lese nakazili nebezpečným...

25. června 2025

Íránci bombu nevyrobí. Zničeno je zázemí i výroba, míní Netanjahuův exporadce

Výsledný efekt války může znamenat diplomatický posun a návrat k mírovým dohodám se sunnitskými státy. O průběhu a důsledcích zapojení USA do války Izraele s Íránem hovořili generálmajor ve výslužbě...

24. června 2025  20:30,  aktualizováno  21:56

Průsvitný most a velká socha. Ví se, kdo postaví památník královny Alžběty II.

Británie vybrala, kdo postaví památník pro zesnulou královnu Alžbětu II. Volba padla na studio Foster + Partners’, které hodlá postavit sochu panovnice na koni, stejně jako průsvitný most. Vítězný...

24. června 2025  21:27

ANALÝZA: Nejdůležitější summit od konce studené války? Spojenci musí konat

Mohl by to být nejdůležitější summit NATO od konce studené války. Historický, protože 32 spojenců se chce znovu začít skutečně starat o svou obranu. Tváří v tvář agresivnímu Rusku a sílící Číně. Nic...

24. června 2025  20:24

Chceš si prohlédnout mrtvého z války na Ukrajině? Za to je v Rusku trest

Ruští činitelé zakazují rodinám vojáků, kteří zemřeli v bojích na Ukrajině, otevírat rakve s pozůstatky svých blízkých, píše na svých internetových stránkách Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda...

24. června 2025  20:20

Zdrogovaný řidič ujížděl před policií. Naboural do projíždějícího autobusu

Řidič se v úterý odpoledne pokoušel ujet před policejní kontrolou. Při honičce ulicemi naboural do protijedoucího autobusu městské hromadné dopravy a způsobil tak škodu za desítky tisíc korun....

24. června 2025  20:16

Jak vlhčené ubrousky Babydream z drogerie ROSSMANN zvládají každodenní výzvy?
Jak vlhčené ubrousky Babydream z drogerie ROSSMANN zvládají každodenní výzvy?

Máte pocit, že během dne nemáte čas se ani nadechnout, natož si pořádně umýt ruce nebo osvěžit obličej? My to známe. Vlhčené ubrousky Babydream na...

Drahý domov pro feťáky v bohaté čtvrti Anděl. Praha chce centrum pro závislé

Premium

Pražský magistrát plánuje odkoupit dům v samotném srdci Anděla, kde má vzniknout nové sociální centrum pro lidi bez domova. Místní politici ani obyvatelé s projektem ale nesouhlasí.

24. června 2025

Dobrá práce s Íránem, Donalde. Šéf NATO poslal Trumpovi pochvalný vzkaz

Prezident USA Donald Trump zveřejnil vzkaz od generálního tajemníka NATO Marka Rutteho, ve které chválí „rozhodné kroky“ vůči Íránu s tím, že zajišťují větší bezpečí pro všechny. Rutte dále Trumpa...

24. června 2025  19:18,  aktualizováno  19:41
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.