Štáby soků jsou na dohled. Fico je na každé lahvi, SDKÚ vedle esoteriky

  2:00aktualizováno  2:00
Bratislava (Od zpravodaje iDNES.cz) - Čtvrť Ružinov leží asi 15 minut tramvají od centra města. Její osou je stejnojmenná široká tepna, lemovaná už nějaké to desetiletí paneláky. Takových sídlišť jsme si po bývalém Československu postavili spoustu. Tohle má však jednu zajímavost, která z něj podruhé za poslední dva roky učinila politický střed Slovenska.

Ficovica? Ne, pouhá minerálka ve štábu slovenské politické strany Smer-SD. | foto: Tomáš Šťástka, iDNES.cz

Nachází se tu volební štáb nejsilnější levicové strany, Ficova Smeru-SD, který sídlí kousek od hlavní ulice v budově místní školy. A jen zhruba pět minut rychlé chůze odsud zpět k centru najdete i volební štáb donedávna nejsilnější části pravicové vlády, strany SDKÚ-DS. Ta přebývá v kulturním domě, jenž svým vzhledem do kulis klasického sídliště zapadá na výbornou.

V obou volebních štábech je v sobotu plno. Míhají se tu novináři Reuters i fotografové AP, kteří stejně jako jejich čeští a slovenští kolegové čekají na nějaké slovo či vítězné gesto.

Robert Fico dorazil do sídla Smeru zhruba ve tři čtvrtě na deset. Chvíli odpovídal na otázky novinářů před vstupem a pak zmizel vevnitř. Nejsilnější sociálně-demokratická strana je známá tím, že novinářům věnuje jen tolik, kolik je opravdu potřeba. Čekáme tak na uzavření místností natěsnáni v malém prostoru.

Zdejší zázemí nám nabízí minerální vody s Ficovou podobiznou na etiketě. Na pultíku malého baru se tak tísní na padesát malých předsedů favorizované strany.
V deset hodin sice končí hlasování po celém Slovensku, v tu dobu je však Ficův štáb na jakékoli komentáře skoupý.

Mikuláš Dzurinda po ukončení voleb

„Ještě přesně nevíme, jaká jsou definitivní čísla, ale velmi dobře víme, jak hrozným obdobím jsme od Vánoc prošli. Věřím, že nebudu přehánět, když řeknu, že jsme to my modří vnímali jako pokus o devastaci naší strany,“ řekl předseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda,

Oproti minulým volbám se drží zpátky i politici konkurence. V ružinovském kulturním domě obsadili horní patro, odkud se ozývá bujarý hluk a dobrá zábava. Předběžné výsledky představitele SDKÚ příjemně překvapily, tak ze sebe nechali spadnout hrůzu z toho, že by se vedoucí strana vládní koalice vůbec nedostala do sněmovny. Na chvíli se zde zastavila i Iveta Radičová, která všem poblahopřála. Dosluhující premiérka objíždí volební štáby "své" koalice a loučí se, protože se rozhodla s aktivní politikou skončit (více o Ivetě Radičové čtěte zde).

První odhady, "exit polls" přicházejí asi čtvrt hodiny po uzavření místností. K SDKÚ-DS jsou překvapivě příznivé, straně přisuzují až 8 procent všech hlasů. Novináři čekají ve velkém atriu, zda přijde nějaké vyjádření.

Mikuláš Dzurinda se před kamery staví až zhruba o půlhodiny později. V krátkém projevu děkuje voličům za důvěru a připouští, že události posledního půl roku ho opravdu přivedly na pokraj rezignace.

Za další hodinu pouští místní ochranka reportéry i do horní části štábu, mezi politiky. Představitelé Slovenské křesťansko-demokratické unie mají sídlo strany hned vedle místní cestovky, pobočky spořitelny a podivného obchodu s esoterickým sortimentem.

Na obrazovkách se barví první čísla a plní křesla ve sněmovně. Kolem půl jedné je sečtena jen menšina hlasů, takže je jasné, že to bude ještě dlouhá noc.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Šli pohřbít své zemřelé dítě, našli čtyřdenní holčičku zakopanou zaživa

Indický pár, který na hřbitově pohřbíval vlastní dítě, narazil na hrozivé překvapení. Během kopání hrobu našli teprve...

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Na Šumavě je tygr, tvrdí řidička. Hlášení prověřuje bavorská policie

Bavorská policie dostala oznámení, že se po Šumavě v okolí bavorského Zwieselu pohybuje tygr. Úřady zpočátku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz