Srílančan nepustil útočníka do kostela. Zachránil stovky lidí, sám zemřel

  19:30aktualizováno  19:30
Čtyřicetiletý Ramesh Raju, otec dvou dětí, zachránil stovky nevinných životů, když při nedělních atentátech na Srí Lance zabránil jednomu z teroristů vejít do přeplněného kostela. Útočníkovi nezbylo než se odpálit v otevřeném prostoru před kostelem, kde zabil 26 lidí. Sám Ramesh při útoku zemřel.

Příbuzná jedné z obětí útoku ve srílanském kostele svatého Antonína truchlí nad ztrátou svého blízkého. (21. dubna 2019) | foto: Reuters

Manželka Rameshe, Christhanthini, vyčuje v nedělní škole při evangelickém kostele ve městě Batticaloa, jednom z míst tragédie. Svým žákům, mezi kterými jsou i její dvě malé děti, se věnovala také v osudný den. 

Fotogalerie

Po vyučování vzali společně s Rameshem děti ven, aby jim dopřáli malou přestávku před kostelem, než začne velikonoční bohoslužba. Kostel ve městě Batticaloa, který pojme až 450 lidí, už se téměř naplnil.

Právě tehdy si Ramesh vyšiml mladíka s velkým batohem. Přestože s manželkou chodí do kostela každou neděli, Ramesh muže nepoznával. Chtěl vědět, co jeho batoh obsahuje. 

Terorista se Rameshovi snažil namluvit, že v batohu nese videokameru, aby mohl natáčet věřící při modlitbě. „Můj manžel vycítil, že je něco špatně a řekl mu, že na natáčení by si nejdříve musel opatřit povolení,“ popisuje Christhanthini. Útočník se s Rameshem chvíli dohadoval, ten jej však „donutil odejít,“ říká žena.

Christhanthini mezitím společně s dětmi vešla do přeplněného kostela, zatímco Ramesh ještě zůstával venku. V tom uslyšela hlasitou ránu. V kostele nastala panika. Lidé vybíhali ven a na zničeném náměstí hledali své blízké. Jiní utíkali před ohněm, který zachvátil budovy v okolí kostela. 

Šetření útoků na Srí Lance vede Čech v týmu Interpolu, obětí už je 359

Christhanthini objevila Rajeshe až po několika hodinách v jedné z nemocnic ve městě. Byl již mrtvý, údajně zemřel ihned. Jeho tělo našli na tom samém místě, kde zabránil útočníkovi vstoupit do kostela, v němž by se jeho obětí staly čtyři stovky lidí. 

Při nedělních útocích zemřelo nejméně 359 lidí a dalších asi 500 utrpělo zranění. Teroristé spáchali atentát na šesti různých místech. Více než sto obětí si vyžádal samotný atentát v kostele svatého Sebastiana ve městě Negombo, kam útočník vešel uprostřed bohoslužby. K útokům se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Policie v souvislosti s atentáty dosud zadržela 58 lidí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Weinstein se dohodl se svými obětmi, zaplatí jim přes miliardu korun

Filmový producent Harvey Weinstein u soudu v New Yorku (25. ledna 2019)

Hollywoodský producent Harvey Weinstein dosáhl dohody s desítkami žen, které ho obvinily ze sexuálních útoků a za...

Použijeme tajné zbraně a vaše lodě půjdou ke dnu, vyhrožuje Írán USA

Manévry americké armády v Arabském moři (17. května 2019)

Írán v sobotu pohrozil útokem na americkou armádu raketami a tajnými zbraněmi. USA posilují své vojenské jednotky v...

KLDR odpálením raket porušila rezoluce OSN, tvrdí Trumpův poradce

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton...

Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, Severní Korea svými nedávnými raketovými testy porušila...

Najdete na iDNES.cz