Čeští krajané v Srbsku jsou hrdí na své kořeny, někteří se i učí česky

  11:02aktualizováno  11:02
Krajanský turnaj ve fotbale, hudební festivaly nebo dodržování tradičních lidových zvyků. To všechno pomáhá české krajanské komunitě v Srbsku udržovat si své kořeny. Pomáhá jim v tom i učitel češtiny Stanislav Havel, kterého do srbské části Banátu vyslaly české úřady. „Češtinu se ke mně chodí učit malé děti, ale třeba i osmdesátiletý pán,“ řekl ČTK v Bělehradě Havel.

Anton Šovanek ze Srbska z šesté generace Čechů, kteří odešli do Banátu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Češtinu krajany učí už třetí rok. Do Srbska se dostal poté, co vyhrál výběrové řízení pořádané Domem zahraniční spolupráce, což je příspěvková organizace českého ministerstva školství.

Fotogalerie

Stejně jako do srbského Banátu posílá české učitele i k dalším českým komunitám po celém světě včetně Rumunska, jižní Ameriky nebo USA.

K české národnosti v Srbsku se hlásí asi dva tisíce lidí. I když jsou na své české kořeny velmi hrdí, většina z nich mluví jen srbsky a podle Havla pouze nejstarší generace ještě doma používá češtinu. Do jeho hodin češtiny ale dochází asi 100 lidí, z toho šedesát dětí. Věkový rozptyl je od pěti do 80 let.

Poslední rok se podle Havla hlásí do výuky i lidé, kteří chtějí odejít do České republiky za prací. Naučit se tak chtějí věty, které by mohli v zaměstnání použít, například „nemohu přijít do práce, protože mám horečku“.

Mám rád Srbsko a nemám rád Kosovo, řekl Zeman po příletu do Bělehradu

České úřady umožňují lidem ze Srbska a Černé hory získat ročně v Česku až 3 000 zaměstnaneckých karet. Například pro středně a nízko kvalifikované pracovníky byl vypsán takzvaný Režim Srbsko, do kterého se během roku do začátku září zařadilo 1 650 srbských občanů, sdělilo ministerstvo vnitra.

Vypsaný program se týká všech občanů Srbska. Čeští krajané ale podle místopředsedy České národní rady Štefana Klepáčka odchází za prací do České republiky dlouhodobě, místní komunita tak slábne. Důvodem jsou podle něj nižší platy v Srbsku.

Klepáček se o českou krajanskou komunitu v Srbsku stará dlouhodobě, zakládal české besedy i další instituce. ČTK řekl, že když s prací začal, neuměl česky, za což se velmi styděl. Ambasádu proto požádal, aby zajistila českého učitele. Česky se tak naučil on i mnoho dalších členů komunity.

„Jsem velmi spokojen, kolik máme žáků. Ale nejenom Češi, i Srbové mají zájem,“ poznamenal. „Co je pro mě nejkrásnější? Když slyším školní zvonek, který oznamuje, že začíná výuka češtiny,“ dodal.

Český učitel v srbském Banátu má podle Havla na starosti i pomoc s pořádáním kulturních a společenských akcí. Krajané podle něj velmi dbají na tradice, nepřetržitě tak od svého příchodu do Banátu v devatenáctém století třeba slaví masopust, pálí čarodějnice nebo vynáší Moranu.

Pořádají ale také například fotbalový krajanský turnaj nebo dva hudební festivaly, z nichž jeden spolupracuje se známým hudebním festivalem Banát, který se každoročně za účasti českých hudebníků koná v rumunském Banátu v Eibentálu.

Krajané jsou podle Havla na své češství velmi hrdí. „Když je někdo Čech, tak to pro ně hodně znamená,“ podotkl. Oblíbení jsou i u Srbů. „Soused vám i řekne, že je rád, že jste Čech. Kdybyste ale byl součástí nějaké jiné menšiny, tak to už by byl problém,“ dodal.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Soud zamítl Assangeovi odklad, o jeho vydání do USA rozhodne na jaře

Londýnský soud v pondělí zamítl žádost zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange o odklad končeného slyšení o jeho...

Trudeaua čeká test popularity. Jeho liberálové stojí proti konzervativcům

Kanaďané si v pondělí zvolí nové poslance. Pro premiéra Justina Trudeaua, který je u moci od roku 2015, to může...

Dvanáct věznic s teroristy z IS kvůli invazi nikdo nehlídá, varuje Moskva

V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru dvanáct věznic s islámskými radikály, řekl v pondělí ruský ministr obrany...

Český řidič uhořel při nehodě v Bavorsku. Hasiče překvapila rychlost požáru

Sedmatřicetiletý Čech v sobotu zemřel při nehodě cisterny s mlékem nedaleko bavorského Pasova. Vůz nečekaně rychle...

Najdete na iDNES.cz