Srbsko a Kosovo zvažují výměnu území, Brusel zatím opatrně váhá

  14:30aktualizováno  14:30
Na Balkáně se v posledních dnech horečně debatuje o výměně území mezi Kosovem a Srbskem. Zatímco Německo plán na korekci hranic důrazně zamítlo, diplomaté v Bruselu jsou opatrnější.

S tím, jak se blíží bruselská schůzka srbského prezidenta Aleksandara Vučiče s jeho kosovským protějškem Hashimem Thacim, znějí spekulace o případné vzájemné územní výměně stále hlasitěji. 

Má to bezesporu logiku. Na severu Kosova stále žijí Srbové, kterým rozhodně nevyhovuje poslouchat příkazy ze 40 kilometrů vzdálené kosovské metropole Prištiny. Pokud by Kosovo toto Srby obývané území odevzdalo, dostalo by naopak oblast Preševského údolí, kde pro změnu žijí na srbském území kosovští Albánci a proti správě z Bělehradu se vytrvale bouří. 

Takže, obě strany si plácnou a bude navěky klid? Tak jednoduché to zase není.

Jaká jsou rizika

Z dosavadních zpráv vyplývá, že oba prezidenti chtějí na pátečním společném setkání s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou o korekci hranic mluvit. 

Evropská unie nemá na tuto věc zcela vyhraněný názor. Třeba Německo nápad rezolutně odmítá, kancléřka Angela Merkelová uvedla, že překreslování hranic nepřichází v úvahu. „Stávající hranice na Balkáně by měly být nedotknutelné,“ prohlásila Merkelová s tím, že je to třeba stále opakovat, protože se množí snahy o revizi územního uspořádání neklidného a etnicky rozděleného regionu.

Fotogalerie

Jenže Vučič i Thaci nápad otevřeně podpořili. Takže západní diplomaté sice dávají najevo určitou rezervovanost a varují před možnými riziky, ale nechtějí diskusi obou státníků nějak zásadně torpédovat. „Nežijeme přece jen v ideálním světě, toto je přece Balkán, takže stojí za to se na ten nápad alespoň podívat,“ citoval list Politico jednoho z bruselských diplomatů.

Rizika jsou z pohledu Evropské unie zřejmá. Změna hranice by zřejmě potěšila Moskvu, která by měla další argumenty, proč by měl svět akceptovat její svrchovanost nad Krymem s převážně ruským obyvatelstvem. Je to také precedent pro celý Balkán. Mohlo by to povzbudit srbské politiky v etnicky rozštěpené Bosně, aby zesílili svou snahu odtrhnout se od muslimsko-chorvatského zbytku země.

Bruselští diplomaté přesto nápad nepohřbívají. Evropská komise se omezila na neutrální prohlášení, že Kosovo a Srbsko by se měly dál soustředit na „hledání udržitelné realistické vize, která by byla v souladu s mezinárodním právem“.

Washington není proti

Jedním z důvodů jejich opatrného postoje jsou také úvahy, že návrhu na územní vyrovnání je nakloněn i americký prezident Donald Trump. „Normalizace vztahů mezi Srbskem a Kosovem je klíčová pro stabilitu celého regionu,“ uvedla v prohlášení americká diplomacie.

Důležitá je pro obě země i podpora Rakouska, které pojí k Balkánu historické vazby a tento půlrok Evropské unii předsedá. Patrně i proto se Federica Mogheriniová rozhodla nevyslyšet skeptické hlasy mnoha evropských politiků a chce dát rozhovorům o výměně území šanci.

Schůzka v Bruselu bude spíše informační. O pár dnů později, během návštěvy kosovské Mitrovice, rozděleného města s albánskou i srbskou populací, chce být Vučič konkrétnější. Představí svůj plán v detailech.

Ještě zbývá domácí opozice z obou stran. Zatímco Srbové už vzhlížejí k budoucímu členství v Unii a jsou spíše vstřícní, na kosovské straně zůstávají bojovně naladění nacionalisté. „Bude to znamenat válku,“ pohrozil premiér Ramush Haradinaj, rozhodný odpůrce jakéhokoli vyjednávání se Srbskem.

Severní Kosovo (červená značka) a Preševské údolí (modrá značka)

Severní Kosovo (červená značka) a Preševské údolí (modrá značka)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Nejdéle sloužící webkamera na světě ukončí vysílání. Fungovala 25 let

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Po 25 letech takřka nepřetržitého vysílání bude na konci měsíce vypnuta nejstarší sloužící webkamera na světě. Z...

Nadpoloviční většině Američanů se nelíbí, jak Trump vykonává úřad prezidenta

Americký prezident Donald Trump se setkal s voliči v Manchesteru ve státu New...

Šest z deseti Američanů neschvaluje způsob, jakým Donald Trump vykonává prezidentský úřad. Vyplývá to z průzkumu, o...

V Malajsii policie zabavila největší množství drog v dějinách země

Krystalická droga (ilustrační foto).

Úřady v Malajsii oznámily, že zabavily téměř 3,7 tuny ketaminu a kokainu v hodnotě zhruba 161 milionů dolarů, což je v...

Najdete na iDNES.cz