Hořící inferno v srbsko-bulharském pohoří přimělo Bělehrad přivolat Rusy

  • 23
Stovky srbských a bulharských hasičů zápolí s obřím požárem, který již tři dny spaluje zalesněnou horskou oblast na hranici obou zemí. Bělehrad požádal o pomoc Moskvu, s níž se politicky a ekonomicky sbližuje.

Média neuvádějí, co požár způsobilo. Podle některých zdrojů může být největším, jaký Balkán v posledních desetiletích postihl. 

Fotogalerie

Oheň vypukl na bulharské straně pohoří Stara Planina. Bulharská armáda proti němu v úterý nasadila vrtulníky a těžkou techniku. Hašení komplikují silné větry a obtížně přístupný terén, informovala agentura AP. 

Vedoucí srbského krizového týmu Predrag Maric očekává, že v nadcházejících dnech poskytne Rusko své letadlo Iljušin 76. „Mnoho lidí je v terénu a bojuje s ohněm. Vozidla toho moc nezmůžou, proto jsme požádali Rusko o Iljušin,“ prohlásil. 

Bělehrad a Moskva zřídily před lety společné středisko v Niši na jihovýchodě Srbska. Oficiálně slouží jako základna pro reakci na přírodní katastrofy. Na Západě se však spekuluje, že může být využíváno i ruskou špionáží. 

Bulharsko je členem Evropské unie i NATO, Srbsko nepatří k žádné z těchto organizací. O vstup do EU usiluje, před pěti dny však v Moskvě podepsalo dohodu o volném obchodu s Euroasijskou hospodářskou unií, kterou vede Rusko. 

Svatý Putin. V Srbsku budují chrám, který chtějí věnovat ruskému vůdci

Balkán se vrací do ohniska geopolitického soupeření. V regionu se o pozice přetahují Západ a Rusko, při současném posilování přítomnosti Číny a Turecka. 

Moskva si udržuje sympatie Srbů také tím, že stejně jako oni neuznává nezávislost Kosova. Tato bývalá jihosrbská provincie vyhlásila s podporou Západu v únoru 2008 jednostrannou nezávislost. Český prezident Miloš Zeman by chtěl, aby ji Praha oduznala