Srbsko v červenci obnovilo australské těžební korporaci Rio Tinto licenci na rozvoj dolu v regionu Jadar, který má být největším lithiovým dolem v Evropě. Stalo se tak dva roky poté, co předchozí vláda proces zastavila kvůli odporu obyvatel a obavám ekologů.
Rozhodnutí opět vyvolalo novou vlnu protestů ve městech po celém Srbsku a Vučičovi, obviňovanému z autoritářského způsobu výkonu moci, se dosud nepodařilo vyvrátit obavy místních obyvatel ani aktivistů, že projekt za 2,4 miliardy USD (55,5 miliardy korun) nezdevastuje životní prostředí.
Srbské lithiové šachy. Brusel si mne ruce, Vučić se bojí západního převratu |
„Příštích několik dnů strávím v Podriní. Ubytování mám výjimečné, ale čeká nás mnoho důležitých úkolů a věcí, které musíme udělat pro náš lid v této části Srbska,“ napsal Vučić v komentáři k videu na Instagramu, na němž si prohlíží ubytování v kasárnách ve městě Loznica, centru regionu Jadar.
Dříve srbský prezident podle médií uvedl, že je připraven na širokou debatu o těžbě lithia. Při návštěvách řady obcí chce „hovořit s lidmi“ a pomoci rozvoji tohoto převážně zemědělského regionu.
Srbská vláda tvrdí, že zajistí dodržování veškerých ekologických standardů těžby, což kritici projektu – i s ohledem na dosavadní těžební praxi v zemi – zpochybňují. Vláda argumentuje tvorbou nových pracovních míst a přišla rovněž s řadou nových infrastrukturních projektů v regionu, zejména rychlostních silnic.
Podle opozičních médií se avšak kabinet současně snaží zlomit odpor vůči projektu nepřijatelným tlakem na aktivisty, z nichž někteří byli při demonstracích dočasně zatčeni či dostávají vyhrůžky. Vzniklo rovněž sdružení Budeme těžit, které těžební projekt podporuje a zveřejnilo seznam „ekoteroristů“ v zemi.
Vučić, německý kancléř Olaf Scholz a evropský komisař pro energetiku Maroš Šefčovič v červenci podepsali dohodu, která má výrobcům z členských států Evropské unie umožnit přístup k surovinám vytěženým v Srbsku, včetně lithia. Dohoda má snížit závislost EU na dovozu z Ameriky a Asie a pokrýt až 90 procent současné evropské potřeby tohoto kovu důležitého při výrobě baterií pro elektromobily a mobilní zařízení.
Loznica
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz