Čínské rakety na sporném ostrově pohoršily USA. Už tam byly, tvrdí Peking

  7:21aktualizováno  10:06
Čína na jeden ze sporných ostrovů Paracelského souostroví v Jihočínském moři umístila baterii raket země-vzduch. Kvůli ostrovům v Jihočínském moři panují dlouhodobě spory mezi Čínou a státy jihovýchodní Asie i USA. Číňané na zjištění americké televize Fox odpověděli, že zařízení je na ostrově delší dobu.

Město San-ša, kterou před dvěma lety založila Čína na maličkém ostrově Jung-sing , který patří ke sporným Paracelským ostrovům. | foto: Profimedia.cz

Umístění čínské baterie na ostrov Woody potvrdil nejmenovaný činitel Pentagonu a rovněž tchajwanské ministerstvo obrany.

Čínská armáda podle satelitních snímků vyslala minulý týden k ostrovu Woody dvě baterie o síle osmi odpalovacích zařízení raket země vzduch. Americký činitel podle televize Fox News upřesnil, že jsou to rakety HQ-9 vzdušné obrany, které mají dostřel 200 kilometrů a mohly by být hrozbou jakémukoli letadlu letícímu poblíž.

16.února 2016 v 23:57, příspěvek archivován: 17.února 2016 v 10:14

EXCLUSIVE: China sends surface-to-air missiles to contested island in provocative move https://t.co/iClVzzvKiP pic.twitter.com/kBWU4b86dd

Peking opáčil, že raketové zařízení je na ostrově už léta. „Čínské obranné letecké a námořní zařízení je na příslušných ostrovech a útesech několik let,“ píše v prohlášení čínské ministerstvo obrany. Dodalo, že současné zprávy západních médií jsou jen „mediálním humbukem“.

Čínský ministr zahraničí prohlásil, že zprávy vytvořila „určitá západní média“, která by se podle něj měla radši věnovat čínskému budování majáků, jenž mají zvýšit bezpečnost lodní dopravy v oblasti.

Pekingu se nelíbí spolupráce Japonska s Austrálií

Čína ve středu varovala Austrálii, že její plánovaný nákup japonských ponorek, by se mohl dotknout "pocitů" asijských zemí. Čínský ministr zahraničí Wang Yi vyzval Australany, aby zvážili historický kontext japonské úlohy v druhé světové válce.

Austrálie si chce letos vybrat dodavatele nové flotily ponorek v hodně 29 miliard dolarů. Japonci nabízejí své ponorky Soryu, o kontrakt se ucházejí i Německo a Francie. Užší spolupráci mezi Japonskem a Austrálií podporuje Washington. Američané tak chtějí v oblasti vytvořit rovnováhu moci proti rostoucí Číně.

Napětí mezi dvěma největšími ekonomikami Asie stouplo, když Čína obvinila Japonsko, že se nevyrovnalo s válečnou minulostí. Obě země také mají teritoriální spory ve Východočínském moři.

„Pokud jde o omezené a nezbytné obranné zařízení, které Čína buduje na ostrovech, jsou v souladu s právem na na sebeobranu, jež Číně podle mezinárodního práva náleží. Tudíž by o tom neměly být žádné otázky,“ řekl novinářům čínský ministr zahraničí Wang Yi.

Mluvčí Pentagonu to podle agentury Reuters odmítl komentovat, pouze řekl, že USA situaci bedlivě sledují. Dle odbornice na problematiku Jihočínského moře z Centra pro americkou bezpečnost Miry Rapp-Hooperové je však umístění raket „výrazný vývoj“. „Pokud byly opravdu nasazeny, jsou nejspíše čínskou odpovědí na navigační operace. Ale nemyslím si, že je to bezprecedentní,“ připomněla s tím, že to není poprvé, co Peking od roku 1974 nainstaloval na ostrovy zbraně.

Admirál amerického pacifického velení Harry Harris ve středu upozornil, že rozmístění raket je v rozporu s čínskými sliby nemilitarizovat region. Harris řekl, že takový krok by znamenal „militarizaci Jihočínského moře způsoby, které (čínský) prezident Si odmítl.“

Čínu provokují americké lodě a letadla poblíž ostrovů

Čína si dělá nároky na většinu Jihočínského moře, kde místy soupeří s podobnými nároky Vietnamu, Malajsie, Bruneje, Filipín a Tchaj-wanu. Paracelské ostrovy jsou pod její kontrolou víc než 40 let. „Rozmístění raket země-vzduch na našem území je zcela v souladu s našimi právy. Uplatňujeme tam svoji svrchovanost, tudíž si můžeme kdykoli rozhodnout, jestli místo militarizovat,“ říká Ni Lexiong, námořní expert z Šanghajské univerzity.

Washington však dlouhodobě snahy Číny kontrolovat oblast včetně námořních cest zpochybňuje a nedávno vyslal k jednomu z Pekingem nárokovaných ostrovů torpédoborec, což čínské vedení odsoudilo (více čtěte zde). V prosinci dva americké bombardéry B52 prolétly poblíž uměle vybudovaného čínského ostrova ve Spratleyho souostroví.

Američané nehodlají přestat s plavbami lodí, které Čínu provokují. „Budeme podnikat více komplexních operací v rámci svobody námořní plavby v Jihočínském moři,“ řekl admirál Harris. Spojené státy vysílají do oblastí sporných ostrovů válečné lodě a letadla, čímž chtějí bránit svobodu námořní plavby.

Prezident USA Barack Obama spolu s lídry národů jihovýchodní Asie vyzval v úterý k mírovému řešení napětí v regionu. „Jakékoli neshody mezi těmi, co si činí (územní) nároky, musí být vyřešeny mírově prostřednictvím zákonných opatření jako je nastávající rozhodnutí arbitráže založené na dohodě OSN o mořském právu, kterou jsou strany povinny respektovat a podřídit se jí,“ prohlásil Obama na tiskové konferenci po summitu společenství ASEAN (Sdružení národů jihovýchodní Asie) v kalifornském sídle Rancho Mirage.

Nároky Číny na pobřežní oblasti v jihočínském moři

Nároky Číny na pobřežní oblasti v jihočínském moři

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Za vraždu v Chemnitzu poslal německý soud Syřana na 9,5 roku do vězení

Protesty kvůli vraždě Němce ve východoněmeckém Chemnitzu organizátoři předčasně...

Na 9,5 roku do vězení poslal ve čtvrtek soud v Drážďanech mladého Syřana za loňské ubodání 35letého Němce v Chemnitzu....

Vrak Titaniku se rozpadá. Rez a bakterie ničí hlavně kajuty, ukazují snímky

Titanic

Části vraku Titaniku by se mohly brzy zhroutit. Postupující rozklad potopeného parníku ukazují první snímky po čtrnácti...

Navedl ji a kochal se, jak v on-linovém pornu umírá se smyčkou kolem krku

ilustrační snímek

Školným zadlužená absolventka univerzity si v Anglii přivydělávala sexuálním producírováním před webovou kamerou. Na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz