Válka o Lenina. Rusové v Charkově hlídají sochu před příznivci Majdanu

  13:25aktualizováno  13:25
Zatímco v Kyjevě se protestovalo na Majdanu, na ukrajinském východě v Charkově se demonstranti scházejí u Lenina. Bronzová socha bolševika symbolicky zažehla spor mezi proruskou částí obyvatelstva a aktivisty "Euromajdanu", jak se přezdívá příznivcům revoluce. Jedni by ji nejraději zničili, druzí ji brání vlastními těly.

Ukrajinská a ruská vlajka vlají u sochy Vladimira Iljiče Lenina v Doněcku. Podobný památník stojí také v Charkově. | foto: Reuters

V centru Charkova, v němž žije milion a půl lidí, vyrostly dva vybavené tábory, kde nechybí skoro nic. Lidé mohou využít služeb od restaurace po polní nemocnici. A ani jedna skupina se nehodlá vzdát, v sázce je dost: Lenin i budoucnost Ukrajiny.

Stoupenci starého režimu ohradili dvacetimetrovou sochu Vladimira Iljiče Uljanova o víkendu, protože někdo v noci pomaloval monument hanlivými hesly. Prostor ohradili kovovými závorami a ozdobili obří ruskou trikolorou. Od té doby hlídkují ve dne v noci. Blízko nich se usadili příznivci nových pořádků, odpůrci Janukovyče.

Rusky ani slovo

Po svržení prezidenta Janukovyče a zrušení jeho zákonů se na Ukrajině rozhořel spor o používání ruštiny, jíž se často hovoří zejména na východě a jihu země. Zákon dovoloval používat ruštinu jako druhou úřední řeč v bezmála polovině země, ve 13 z 27 oblastí.

Ruštinu podle médií preferují nejméně dvě pětiny Ukrajinců, ale v parlamentu se už údajně objevily návrhy některých nacionalistů takové počínání trestat. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval OBSE (Organizace pro bezpečnost a spoluprací v Evropě), aby tento růst nacionalistických a neonacistických nálad zastavila.

Populární ruský spisovatel Sergej Lukjaněnko, známý i českým čtenářům cyklem fantastických románů Hlídka, se rozhodl odpovědět po svém: zakázal překládat své knížky do ukrajinštiny, protože k moci v Kyjevu se dostali "nacisté a vrahové", napsal newsru.com.

"Sešli se tady lidé, kteří vůbec nechápou, co se teď v zemi děje," řekl deníku Segodňa náčelník štábu, který chrání Leninův památník, Artěm Trofimov.

"Přišli jsme sem ve volném čase, abychom se setkali a vysvětlili jim to. Chceme, aby se aktivisté Euromajdanu, kteří okupují budovu CHOGA (charkovská regionální správa), sebrali a odešli,"

Právě Charkov, který leží pár kilometrů od ruských hranic, je jedním z mála důležitých míst, kde ještě svržený prezident na útěku Viktor Janukovyč cítí podporu.

Ve druhém největším městě Ukrajiny tvoří skoro polovinu populace etničtí Rusové, kteří za vlády prezidentské Strany regionů požívali jistých výsad.

Nyní se bojí, aby se situace neobrátila proti nim a rozzlobení Ukrajinci nezadusili jejich práva. Socha Lenina, o kterou se v Charkově zápasí, je zástupným symbolem, který říká: Jsme s Ruskem a jeho historií, nebo ne?

V okolí sochy tak vyrůstají barikády, na nichž obránci pomníku rozvěsili hesla jako: "Ochráníme Charkov před vandaly" a "Dnes zničí památníky, zítra tvůj dům".

Ve vzduchu vlají ruské vlajky a černo-oranžové stužky, které odkazují na Stalinovu Velkou vlasteneckou válku.

Ruská vlajka je k vidění v ukrajinském Charkově:

"Předevčírem jsem za nimi zašel a povídal si, jenže jsme si vůbec nerozuměli. Od městské správy teď nechceme slyšet žádné květnaté fráze, ale konkrétní odpověď: podrží nás v tom, aby Majdan odešel, nebo ne?" vyzývá Trofimov.

Fotogalerie

Majdan ovšem asi jen tak snadno neodejde. Jeho zamaskovaní lidé se procházejí po klíčových úřadech regionu, vysocí představitelé minulého režimu se dali na útěk.

Na "charkovském Majdanu" se podobně jako v Kyjevě tvoří město ve městě. Aktivisté u sochy Lenina vaří v polní kuchyni, štípou sekyrou dříví nebo hrají fotbal na provizorním hřišti. V centru už vyrostla i nemocnice a plánuje se také tiskové středisko.

Spor sice zatím nepřerostl do násilné formy, ale napětí stoupá. Podobně jako například na Krymu nebo v Doněcku, dalších baštách Janukovyče a ruské politiky.

Aktivisté v Charkově dokonce už vybrali sto tisíc hřiven (asi 200 tisíc korun) na demontáž gigantické sochy. Sice odpůrcům slíbili, že Lenina zatím nechají stát, obránci bolševického symbolu jim však nedůvěřují a shánějí podpisy pod petici. Mají strach, že Lenin v rozpolceném Charkově padne a s ním i jejich zájmy na Ukrajině. Sochy Lenina přitom už dříve padly na desítkách míst v zemi.

Kde byla na Ukrajině stržena Leninova socha

Kde byla na Ukrajině stržena Leninova socha


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Prokremelská média kritizují BIS, je to nepodložený útok na Rusko, tvrdí

Za nepodložený útok na Rusko inspirovaný západními mocnostmi označují ruská média pondělní oznámení ředitele...

Nadvládu angličtiny v EU brexit nezlomí. Francouzi a Němci však větří šanci

Dominanci angličtiny v institucích Evropské unie nenaruší nejspíš ani brexit. Evropská rada může jednomyslným...

V Zimbabwe uhynulo 55 slonů žízní, někteří měli vodu takřka na dosah

Kvůli nedostatku potravy a vody uhynulo za poslední dva měsíce v zimbabwském největším národním parku Hwange 55 slonů....

Policisté v Bavorsku honili krávu na útěku. Zničila skleník, dva lidi zranila

Bavorsko zažilo v sobotu nečekané vzrušení. Policie podnikla rozsáhlé pronásledování neobvyklého zvířecího agresora,...

Najdete na iDNES.cz