Smrt McCaina zasáhla rodinu i politiky. Málokdo byl tak odvážný, napsal Obama

  7:24aktualizováno  10:11
Úmrtí amerického senátora Johna McCaina zasáhlo jeho nejbližší i osobnosti americké politické scény. Jeho dcera Meghan přiznala, že teď se musí naučit žít bez svého otce. Americký prezident Donald Trump vyjádřil nejhlubší sympatie a respekt rodině. Kondolence zaslal i bývalý americký prezident Barack Obama.

McCainova dcera Meghan uvedla, že je před ní životní úkol žít podle vzoru, kterým byl její milující otec. „Nadcházející dny a roky nebudou bez mého otce stejné, ale budou to dobré dny, naplněné životem a láskou, podle toho, jakým nám šel příkladem,“ stálo v prohlášení zveřejněném na Twitteru.

26.srpna 2018 v 02:41, příspěvek archivován: 26.srpna 2018 v 07:54

I love you forever - my beloved father @SenJohnMcCain https://t.co/Y50tVQvlVe

Jeho žena přiznala, že její srdce je zlomené. „Jsem tak ráda, že jsem mohla žít dobroružství plné lásky tohoto neuvěřitelného muže celých 38 let. Odešel stejným způsobem jako žil, podle svých vlastních podmínek, obklopený lidmi, které miloval a na místě, které měl nejraději,“ uvedla na Twitteru Cindy McCain. 

Americký prezident Donald Trump, kterého McCain dlouhodobě kritizoval a podle dřívějších zpráv agentury AP ho nechtěl na svém pohřbu, na twitteru vyjádřil „nejhlubší sympatie a respekt“ rodině senátora a dodal, „jsme s vámi v srdci a v našich modlitbách“. Trump před časem mimo jiné řekl, že McCain není žádný válečný hrdina a s odkazem na období, které senátor strávil v zajetí, uvedl, že má rád lidi, kteří se do zajetí nedostali.

26.srpna 2018 v 02:44, příspěvek archivován: 26.srpna 2018 v 07:54

My deepest sympathies and respect go out to the family of Senator John McCain. Our hearts and prayers are with you!

Někdejší prezident Barack Obama na facebooku napsal, že s McCainem navzdory názorovým rozdílům „sdílel oddanost k něčemu vyššímu, něčemu za co Američané a imigranti po generace bojovali, pochodovali a obětovali se“. „Málo z nás si prošlo zkouškou, jako kdysi podstoupil John, a málo z nás muselo prokázat takovou odvahu,“ napsal Obama.

Sarah Palinová, která s McCainem v prezidentských volbách kandidovala na jeho viceprezidentku, uvedla, že přišla o přítele a svět přišel o „americký originál“, na Twitteru sdílela fotografii, na které stojí po jeho boku.

„Senátor John McCAin žil službou své zemi,“ napsala na svém Twitteru dřívější kandidátka na prezidentku ISA Hillary Clintonová. „Byl to zdatný politiky, důvěryhodný kolega a nikdo další jej nenahradí.“ 

26.srpna 2018 v 04:11, příspěvek archivován: 26.srpna 2018 v 09:51

.@SenJohnMcCain lived a life of service to his country, from his heroism in the Navy to 35 years in Congress. He was a tough politician, a trusted colleague, and there will simply never be another like him. My thoughts and prayers are with Cindy and his entire family.

Vůdce republikánské většiny v senátu Mitch McConnell ve svém prohlášení zveřejněném na Twitteru uvedl, že „dnešek je velmi smutným dnem pro americký Senát a americký národ“. „... Nikdy nepřestal bojovat s odvahou a odhodláním - nejprve pro svou zemi, následně pro lid Arizony, a vždy pro své ideály, kterým věřil nejvíce.“

26.srpna 2018 v 02:42, příspěvek archivován: 26.srpna 2018 v 10:10

Today, the nation mourns the loss of a great American patriot. My full statement on the passing of @SenJohnMcCain https://t.co/yKDgnPw6vm

Čeští politici vzpomínají na McCaina jako na stoupence demokracie

„John McCain byl neobyčejně statečný člověk, bojovník za svobodu, muž pevných zásad, hluboké lidskosti a stoupenec demokracie. Byl přítelem České republiky. Čest jeho památce,“ napsal na Twitteru  předseda ODS Petr Fiala. 

„John McCain byl principiální politik, jakých mnoho není. Bude chybět nejen Američanům, ale i nám,“ uvedl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Vyjádřil soustrast McCainově rodině i americkému lidu. 

26.srpna 2018 v 09:39, příspěvek archivován: 26.srpna 2018 v 10:00

#JohnMcCain byl principialní politik, jakých mnoho není. Bude chybět nejen v Američanům, ale i nám. Vyjadřuji nejhlubší kondolence rodině a všemu americkému lidu.

„John McCain byl morálním vzorem pro několik generací na celém světě. Čest jeho památce! Odpočívej v pokoji...“ reagoval na zprávu o McCainově úmrtí předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Měl jsem šanci senátora McCaina osobně několikrát potkat, ať už ve Washingtonu, nebo při jeho cestách po střední Evropě. A neznám jiného politika, který měl tak jasně srovnáno v hlavě, že USA a Evropa jsou a musí být partnery a že za svobodu se má bojovat,“ uvedl na Twitteru bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD). 

26.srpna 2018 v 08:33, příspěvek archivován: 26.srpna 2018 v 09:59

Měl jsem šanci senátora McCaina osobně několikrát potkat, ať už ve Washingtonu nebo při jeho cestách po střední Evropě. A neznám jiného politika, který měl tak jasně srovnáno v hlavě, že USA a Evropa jsou a musí být partnery a že za svobodu se má bojovat. https://t.co/d9seiIVkeQ

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Starostu uvěznili. Na postu ho nahradila manželka odsouzená ve stejné kauze

Patrick Balkany, odsouzený starosta francouzského města Levallois-Perret (13....

Kuriózní situace nastala ve francouzském městě Levallois-Perret u Paříže. Místního starostu Patricka Balcanyho v pátek...

Těsný výsledek izraelských voleb. Netanjahu nejspíš skončil druhý

Děti doprovodily za plentu maminku-voličku, která šla hlasovat v předčasných...

V Izraeli se v úterý podruhé v letošním roce konaly předčasné volby. Podle odhadů zveřejněných okamžitě po uzavření...

Útok na Saúdy s českou stopou. Znamená úspěch dronů konec stíhaček?

Kouř ze zasaženého ropného zařízení v saúdskoarabském Abkajku (14. září 2019)

Před pár lety by nikdo nevěřil, že létající hračičky zapálí půlku saúdské ropy. Možná to byl útok, který jednou bude...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz