Organizace Boy Scouts of America (BSA) před pár dny oslavila 110. výročí vzniku. Důvodů ani peněz k večírkům však příliš nemá. Už léta se s ní táhnou stovky obvinění ze sexuálního zneužívání dětí, navíc je nyní údajně na mizině.
Američtí skauti přijmou i homosexuální vedoucí, zruší letitý zákaz |
Své finanční závazky podle serveru Los Angeles Times vyčíslila mezi 100 a 500 miliony dolarů (2,5 až 12,4 miliardy korun). Jmění organizace podle později opravených informací sahá k 10 miliardám dolarů (250 miliard korun).
Skautové proto v pondělí večer vyhlásili bankrot. O ochranu před věřiteli BSA požádala u soudu ve státě Delaware. Podle agentury AP hrozí, že bude muset rozprodat část svého majetku, který zahrnuje tábořiště a turistické trasy.
K BSA se aktuálně hlásí přes dva miliony chlapců a mladých mužů ve věku od pěti do jednadvaceti let a podle deníku The New York Times je spolek „ikonickou součástí“ života ve Spojených státech. V poslední době však organizaci klesá počet členů.
V roce 2012 totiž vyšel najevo rozsah jeho problému se sexuálním zneužíváním.
Deník Los Angeles Times tehdy publikoval utajované záznamy BSA o nejrůznějších obviněních, což postupně vedlo k identifikaci pravděpodobných pachatelů a údajných obětí. Loni se u soudu objevila svědectví, podle kterých je zneužitých dětí přes dvanáct tisíc.
Na zneužívání se v průběhu posledních 72 let podílelo více než 7 800 skautských vedoucích, uvedla v roce 2012 organizace. Žaloby hovoří o opakovaném hlazení, pouštění pornografie i vynuceném análním nebo orálním sexu.
Bankrot pomůže odškodnit oběti, tvrdí skauti
Nové informace spustily lavinu žalob a armáda právníků nyní požaduje po BSA odškodné jménem tisíců mužů, kteří tvrdí, že byli ve skautských oddílech zneužiti vedoucími. Mnohá obvinění sahají desítky let do minulosti, bývalí skauti je však mohli vznést až po nedávných změnách v zákonech o promlčecí lhůtě sexuálních zločinů, píše AP.
Sama BSA tvrdí, že díky bankrotu bude moci „spravedlivě odškodnit oběti, kterým bylo ublíženo v době strávené mezi skauty, a zajistit budoucnost skautů v příštích letech“. „Skauting bude pokračovat, místní organizace o bankrot nepožádaly,“ uvádějí američtí skauti na svém Facebooku.
Obětem přitom vzkazují, že jim věří, a odkazují je na svůj otevřený dopis. „I jediný případ zneužití dítěte je příliš,“ píše v něm národní předseda BSA Jim Turley. Všechny probíhající občanskoprávní spory jsou však nyní kvůli bankrotu pozastavené.
„Očekává se, že žádost o soudní ochranu před věřiteli probíhající spory přeruší a vytvoří konečný termín, do kterého budou moci skauti vznášet obvinění,“ vysvětluje The New York Times. „Pokud jste někdy zvažovali, že promluvíte, teď je správný čas,“ komentoval vývoj právník Tim Kosnoff, který se dlouhodobě věnuje případům údajného zneužívání v řadách BSA.
Advokát Paul Mones, který podle CNN zastupuje stovky obětí sexuálního zneužívání a v minulosti už v jednom případě na BSA vysoudil 18,5 milionu dolarů (téměř 460 milionů korun), vyhlášení bankrotu označil za tragédii.
„Tito mladí chlapci složili přísahu. Slíbili, že budou poslušní, že budou podporovat skauty a že budou čestní. Mnozí z nich jsou nyní extrémně naštvaní, že prožili něco jiného a že Boy Scouts od America nezasáhli způsobem, jakým měli,“ uvedl.
Prohlášení amerických skautů: