Guvernér Minnesoty žehlí nepokoje, zasahujícího policistu obvinili z vraždy

  • 764
Guvernér amerického státu Minnesota Tim Walz se v pátek veřejně omluvil za zadržení štábu televize CNN, který v přímém přenosu informoval o násilných protestech v Minneapolisu. Novináři byli díky Walzovu zásahu propuštěni z vazby. Demonstrace spustila smrt černocha George Floyda. Nyní již bývalý policista Derek Chauvin, který mu klečel na krku, byl vzat do vazby a obviněn z vraždy.

„Máme důkazy, máme video toho strašného činu,“ řekl v pátek na tiskovém brífinku advokát Mike Freeman s tím, že Chauvin byl obviněn z vraždy třetího stupně, tedy z vraždy, kdy dotyčný zamýšlí ublížit, ale ne zabít.

V trestním oznámení dále stojí, že k Floydově smrti patrně vedlo spojení policejního zákroku, přidružené choroby a možných omamných látek v těle. Chauvin podle dokumentu klečel na mužově krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin bylo v době, kdy Floyd již nereagoval.

Chauvin je jen jedním ze čtyř policistů, kteří byli kvůli incidentu propuštěni. Jeho zatčení přišlo poté, co se guvernér omluvil za zadržení televizního reportéra. „Nebyl naprosto žádný důvod, aby se něco takového stalo,“ řekl Walz, který předtím o události hovořil s ředitelem CNN Adamem Zuckerem. „Tohle je upřímná a veřejná omluva štábu. Nemělo se to stát,“ dodal. 

Guvernér rovněž prohlásil, že za incident, který označil za nepřijatelný, přijímá plnou odpovědnost. Zdůraznil, že svobodná práce novinářů a zajištění jejich bezpečí je pro něj prioritou. „Ne kvůli tomu, že je pěkné se tak chovat, ale protože je to nedílnou součástí řešení,“ řekl.

Walz i další činitelé Minnesoty a Minneapolisu se nyní snaží uklidnit veřejnost. Přislibili, že policisté, po jejichž zásahu Floyd zemřel, budou rychle a spravedlivě potrestáni.

Místo zmírnění situace ale nový zásah policie, tentokrát proti zpravodaji CNN, vyvolal mezi veřejností a také politiky a novináři další pobouření. Novináře Omara Jimeneze, který je černošského a hispánského původu, a jeho štáb odvedla policie bez zdůvodnění v poutech přímo ze živého vstupu.

Novinář předtím v reportáži poukazoval na zatčení demonstranta. Následně ho obklíčila skupina bělošských policistů v plynových maskách. „Pokud chcete, můžeme se přesunout,“ řekl novinář policistům. „Jdeme vám z cesty,“ dodal a spolu s kolegy se přesunul dál. Následně ho ale policisté zatkli.

Demonstrace proti policejní brutalitě v USA sílí, Trump hrozí střelbou

Televize uvedla, že nedaleko tohoto incidentu působil její další štáb, který ale vedl bělošský zpravodaj. Tento tým žádné problémy s policií neměl. „Jednali se mnou naprosto jinak,“ řekl novinář Josh Campbell, který o dění v Minneapolisu rovněž informoval. 

„Několikrát jsem se přesunul blíže, než se (policistům) líbilo. Slušně mě požádali, abych ustoupil. Pouta nevytáhli,“ dodal.

Šestačtyřicetiletý Afroameričan George Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel. Floyda se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze podle The Guardian zaplatit padělaným šekem. 

Jiná média uvádějí jako důvod zásahu padělanou bankovku či podezření z padělatelství. Podle policejní zprávy se vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog.

Musíme se polepšit, vzkázal Obama

Ministr spravedlnosti státu Minnesota Keith Ellison, který je z titulu funkce i generálním prokurátorem, v pátek uvedl, že očekává, že policisté budou obviněni.

„Doufám, že to bude brzy,“ uvedl s tím, že je to v kompetenci jiných úřadů. „Snaží se být opatrní. Snaží se ujistit, že případ bude jasný a neprůstřelný,“ dodal. Jeho kolega John Harrington, který vede minnesotské ministerstvo veřejné bezpečnosti, označil v pátek smrt Floyda za vraždu.

Pro stíhání policistů se vyslovil i šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell. „Když vidíte, co se stalo, vypadají zatraceně vinně,“ řekl podle CNN. Dodal rovněž, že protesty musí skončit. „Tohle nesmyslné násilí, které je reakcí na incident, ničemu nepomáhá,“ uvedl.

K situaci se vyjádřil bývalý americký prezident Barack Obama. V prohlášení, které publikoval na Twitteru, napsal, že v současné době je přirozené přát si návrat k normálu.

„Musíme mít ale na paměti, že pro miliony Američanů je tragickým, bolestným a nesnesitelným ‚normálem‘ to, že je s nimi zacházeno podle rasy – ať je to ve zdravotnictví, v justičním systému nebo při běhání na ulici či jen při sledování ptáků v parku,“ uvedl Obama.

Dodal, že toto by v USA v roce 2020 nemělo být normou. „Pokud chceme, aby naše děti vyrůstaly v zemi, která jedná v souladu se svými ideály, můžeme a musíme se polepšit,“ napsal.

Na rabování se odpovídá střelbou, zopakoval Trump

Současný prezident Donald Trump zase na twitteru zopakoval, že na rabování se odpovídá střelbou. Obdobný tweet mu předtím společnost Twitter, která stejnojmennou síť provozuje, skryla, neboť prezidentova slova označila za glorifikaci násilí. Trump v nyní skrytém, ale stále dostupném tweetu napsal, že gauneři zneužívají smrt černocha George Floyda a že když se začne rabovat, tak se bude střílet.

Trump příkazem usiluje o větší zodpovědnost sociálních sítí za obsah

„Rabování vede ke střelbě, proto byl také ve středu v noci v Minneapolis zastřelen jistý muž,“ napsal Trump. Odkázal tak na případ, kdy byl před vyrabovanou zastavárnou zastřelen muž. Podnik vzal útokem dav, který vyšel do ulic kvůli Floydově smrti.

„Nechci, aby se to dělo, což také vyjádření z minulé noci znamená. Bylo to řečeno jako fakt, ne jako prohlášení. Je to velmi prosté a nikdo jiný než nenávistníci a ti, kteří na sociálních sítích dělají problémy, by s tím neměl mít problém. Čest památce George Floyda!“ napsal Trump.

Protesty reagující na Floydovu smrt se konaly kromě Minneapolisu také v Chicagu, Los Angeles, Memphisu či New Yorku, kde policie zadržela nejméně 70 lidí. 

K situaci se vyjádřil také exprezident Barack Obama:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video