Americké pohraničníky tíží skandál. "Tak umřel, no," psali o smrti běženců

  21:14aktualizováno  21:14
Někteří členové americké pohraniční stráže si na Facebooku dělali legraci ze smrti běženců a uráželi své kritiky. Do tajného fóra se infiltrovali novináři ze skupiny ProPublica, podle kterých si vulgární a cyničtí strážci hranic vyhlédli hlavně političku Alexandrii Ocasio-Cortezovou. Vedení pohraničníků fórum odsoudilo a slíbilo, že vyvodí důsledky.

Člen pohraniční stráže stojí poblíž prototypů zdi, která má stát na hranici USA s Mexikem. (23. října 2017) | foto: Reuters

Tajná skupina na Facebooku fungovala tři roky a podle skupiny investigativních novinářů ProPublica v ní bylo 9,5 tisíce členů - téměř polovina všech zaměstnanců americké pohraniční stráže.

Fotogalerie

Současní i vysloužilí pohraničníci si ve spolku nazvaném podle kódu 10-15, který v hantýrce této stráže znamená „cizinec ve vazbě“, nebrali servítky. 

Žertovali o smrti běženců mířících ve vlnách do USA ze Střední Ameriky, navezli se i do aktuálního případu otce s dcerou, kteří se při pokusu dostat se z Mexika do USA utopili v řece Rio Grande

Pohraničníci začali nad tragickou fotkou spekulovat, jestli není upravená. Nikdy prý neviděli utopené lidi „tak čisté“ jako na fotografii. Ani zpráva, že v jejich vazební věznici v Texasu zemřel šestnáctiletý mladík z Guatemaly, je vůbec neznepokojila. 

Naopak na ni podle novinářů reagovali s rádoby vtipnými poznámkami a gify (krátké pohyblivé obrázky většinou používané v humorném kontextu, pozn. red.). „Tak umřel, no“ zněla jedna z reakcí.

Na smrt mladistvého běžence pohraničníci zareagovali třeba takto:

Terčem vtipů se kromě samotných migrantů také stali politici, kteří na nevhodné zacházení s běženci či jejich dětmi upozorňují. Mezi nimi především demokratická kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová. Členové skupiny například vytvořili fotomontáž doprovázenou vulgárním pornografickým popiskem. Mladá politička tam poskytuje orální sex jednomu ze zadržených migrantů. 

A nejen jemu. „Tak to má ku*va být. Lid promluvil a demokracie dnes zvítězila. Vrátil jsem se. Každému, kdo mě opravdu zná a podržel mě, děkuji. A těm ostatním? Těm chci říct toto...“ zní smyšlená citace amerického prezidenta Donalda Trumpa u snímku, na kterém si šéf Bílého domu tlačí hlavu Ocasio-Cortezové do klína.

Jak na ni, tak na další kongresmanku s hispánskými kořeny Veronicu Escobarovou také někteří členové tajné skupiny chtěli „symbolicky“ házet mexické tortily zvané burrito. 

Zadržené děti běženců hladovějí, od prosince jich zemřelo už pět

Obě ženy totiž v pondělí navštívily pohraniční stráž u El Pasa v Texasu, kde skupina pozorovatelů odhalila katastrofální podmínky v zařízeních pro uprchlíky. V jednom z nich ostraha držela přes 300 dětí, přičemž některé tam byly už třetí týden. 

Podle skupiny právníků, kterým soud umožnil zařízení navštívit, děti nedostávaly pořádně najíst, neměly základní hygienické zázemí a musely se o sebe starat navzájem. Většina dospělých, kteří se na cestu vydali sami a v detenčních zařízeních jsou drženi až měsíc, neměli po celou dobu možnost se osprchovat, uvádí se ve zprávě Úřad generálního inspektora (OIG), který na uprchlická zařízení dohlíží a působí při americkém ministerstvu vnitra.

Nový tragický symbol migrantů do USA: otec s dvouletou dcerou se utopili

V imigrační vazbě zahynuli od prosince nejméně tři dospělí migranti a pět dětí. Kvůli podmínkám migrantů i jejich dětí pohraniční stráž dostane v rámci nového zákona o rozpočtu finanční injekci ve výši 4,6 miliardy dolarů (přes 103 miliard korun), což demokratka Ocasio-Cortezová označila za „multimiliardový bianko šek na zanedbávání péče“.

Vazební místnosti na hranicích pak přirovnala ke koncentračním táborům a spolu s ostatními popsala, že jedna ze zadržených žen musela podle svých slov pít vodu z toalety. Naštvaní strážci na Facebooku političku na svém tajném fóru nazvali děvkou či špínou.

„Znecitlivělí pohraničníci jsou nebezpeční i sobě navzájem“

„Tyto komentáře a meme jsou extrémně znepokojující. Zcela zjevně jsou xenofobní a sexistické. Zdá se, že uvnitř Úřadu celní a hraniční ochrany vládne všudypřítomná kultura krutosti namířená proti imigrantům. To není jen pár zlých agentů nebo ‚zkažených jablek‘,“ komentuje příspěvky sociolog Daniel Martinez z univerzity v Arizoně, který se událostmi na hranicích zabývá.

Další politik demokratů s hispánskými kořeny Joaquin Castro pak míní, že vtipkující strážci hranic „očividně znecitlivěli natolik, že jsou nebezpeční pro  migranty i pro své spolupracovníky“. „Ti, co psali vulgární komentáře, si vůbec nezaslouží nosit jakoukoliv uniformu reprezentující Spojené státy,“ dodal.

K závěru, že je obsah tajné facebookové skupiny nevhodný, dospělo i vedení pohraniční stráže a příspěvky odsoudilo. Ředitelka úřadu Carla Provostová svým podřízeným podle amerického deníku The New York Times napsala e-mail, ve kterém komentáře a vtipy označila za „vysoce nepatřičné a urážlivé“.

USA a Mexiko uzavřely dohodu o migraci. Trump ruší cla na mexické zboží

„Muži a ženy z pohraniční stráže jsou každý den pod obrovským tlakem kvůli krizi na našich hranicích. Ale řeknu to jasně: Neexistuje absolutně žádná omluva pro takto nevhodné chování - ať už ve službě či mimo ni, veřejně či soukromě,“ zdůraznila zaměstnancům. Oznámila také, že celou záležitost nyní kromě příslušného odboru úřadu vyšetřuje i inspekce ministerstva vnitra.

Pohraniční stráž zadržela v květnu více než 132 tisíc lidí, kteří se do USA snažili dostat z Mexika. To byl nejvyšší měsíční počet od roku 2006, i proto Trump začal tlačit na mexickou vládu, aby migraci zabránila. Výsledkem je dohoda, kterou obě země podepsaly na začátku června.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Vezl minerálku, ale pil alkohol. Český řidič kamionu havaroval na Slovensku

Ilustrační snímek

Opilý český řidič kamionu havaroval v úterý odpoledne na slovenské dálnici D1 na západě země. Policisté mu v dechu...

Připravenost Česka řešit migraci se blíží nule, zlobí se ministr Seehofer

Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU)

Německý ministr vnitra Horst Seehofer si myslí, že připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace...

Na ebolu už v Kongu zemřelo téměř 1700 lidí, WHO uklidňuje okolní svět

Lékaři v Kongu očkují obyvatele ve městě Goma proti ebole. (17. července 2019)

Světová zdravotnická organizace (WHO) označila výskyt eboly v Kongu za mimořádnou událost světového dosahu. To může...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz