Nejmenovaný student při přebírání diplomu vytáhl tradiční arabskou pokrývku hlavu kefíju a zakřičel výzvu k osvobození Palestiny. Někteří studenti jej za to odměnili potleskem, uvedl list Newyorské univerzity Washington Square News .
Vedení univerzity ani tamní úřady však jejich nadšení nesdílely. Student skončil na týden v policejní cele a následně byl deportován ze země, uvedla Americká asociace univerzitních profesorů (AAUP), která usiluje o zachovávání akademické svobody. Většinu zdejších studentů, až 80 procent, tvoří občané jiných zemí.
Jeden z nich agentuře AP prozradil, že před ceremonií zástupci univerzity studenty varovali, že ukazování palestinské vlajky je přísně zakázáno. V e-mailu zaslaném studentům vedení zdůraznilo, že účastníci promoce mohou mít na sobě jen schválený akademický oděv.
Arabské státy potírají propalestinské demonstrace. Obávají se revoluce |
Podle AAUP Emiráty začaly v akademickém prostředí uplatňovat nové, striktnější bezpečností protokoly. Propalestinské demonstrace na kampusu podléhají pečlivému dohledu. Pokud se jich studenti účastní, musí dát úřadům přístup k jejich osobním dokumentům i e-mailu.
Podle Pauly Chakravarttyové z AAUP úřady jednoho ze studentů vyslýchaly jen kvůli tomu, že si chtěl na internetu koupit palestinský šátek. Několika dalším hrozilo zatčení za jejich nošení. AAUP obviňuje univerzitu, že „nedokázala ochránit studenty, zaměstnance a vyučující před zadržením a výslechy a nedokázala zabránit deportaci jednoho akademického pracovníka a jednoho postgraduálního studenta“.
Studenty jsme varovali
Vysoká škola v oficiálním vyjádření uvedla, že „na žádné z jejích poboček nejsou členové komunity Newyorské univerzity imunní vůči místním zákonům“. „Univerzita nemá žádnou pravomoc nad imigračními nebo donucovacími opatřeními či rozhodnutími jakéhokoli státu,“ sdělila škola. Dodala, že studenty „jasně a opakovaně informovala o očekáváních a povinnostech, včetně protokolů o promoci na její pobočce v Abú Zabí“.
Kolumbijská univerzita odvolala tři proděkany. Posílali si antisemitské zprávy |
Po vypuknutí války v Pásmu Gazy Spojené arabské emiráty udržují korektní vztahy s Izraelem, které se normalizovaly v roce 2020 v rámci takzvaných Abrahámovských dohod. Podle think tanku International Crisis Group má Abú Zabí značný zájem na ekonomické i bezpečnostní spolupráci. Ústupky ohledně postojů na situaci v Pásmu Gazy tak ze strany Spojených arabských emirátů v dohledné době nehrozí.
Za své izraelské vazby jsou ze strany propalestinských demonstrantů terčem kritiky. Jako vlády jiných zemí, i vedení Spojených arabských emirátů tyto protesty potírá. Obává se, aby se netransformovaly ve snahu svrhnout vládu.