Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína
ÚTERÝ 16. října
23:16
Pentagon ohlásil, že strategicky důležité město na severu Afghánistánu Mazáre Šaríf opozice takřka dobila. Šéf operačního oddělení generálního štábu generál Gregory Newbold řekl, že "záleží jen na tom, kdy se pro jeho převzetí rozhodne armáda opozičního afghánského Severního spojenectví".
23:08
Německá veřejnoprávní televize ZDF ve svém večerním vysílání představila Česko jako rejdiště bin Ládinovy teroristické organizace Al-Káida. V pořadu Frontal spekulovala o tom, že organizace možná v Praze získala od irácké strany nebezpečnou sněť slezinnou.
22:39
Agentura Reuters hlásí, že na hlavní město Afghánistánu Kábul zaútočila stíhačka. Byly slyšet dvě exploze. Poprvé od začátku bombardování na útok letounu nezareagovala protivzdušná obrana, nikdo proti letounu nestřílel.
22:24
Pákistánské úřady obvinily šéfa místní fundamentalistické strany Džamíjate Fazlura Rahmána z protistátní činnosti a ze šíření nepokoje, za což mu hrozí doživotí. Organizoval násilné demonstrace proti americkým náletům na Afghánistán. Při střetu s policií při nich zemřelo sedm lidí.
21:56
Írán přislíbil Spojeným státům, že poskytne pomoc americkým vojákům, pokud by se ocitli v nouzi při vojenských operacích v sousedním Afghánistánu. Oznámil to nejmenovaný pracovník amerického ministerstva zahraničí. Spojené státy daly Teheránu najevo, že pokud by k takové události došlo, očekávají od něj pozitivní reakci. Írán údajně odpověděl, že to je v pořádku.
21:33
Britská policie oznámila, že podezřelá zavazadla, která se našla na londýnské burze, neobsahovala spory antraxu. "Testy byly negativní," řekl policejní mluvčí. Přesto dvanáct lidí, kteří s bagáží přišli do styku, lékaři vzali na pozorování do nemocnice.
21:23
Rusko dočasně zastavilo dovoz všech živočišných produktů pocházejících z amerického státu Florida. Důvodem je tamní výskyt nákazy snětí slezinnou. Dokument neupřesňuje lhůtu, ani neuvádí přesný seznam zmíněných výrobků. Deník Izvěstija dnes napsal, že v Tuvě na ruském Dálném východě bylo hospitalizováno 36 obyvatel, kteří se dostali do kontaktu se zvířaty postiženými snětí.
20:19
Nad afghánskou metropolí Kábul přeletělo letadlo a shodilo jednu bombu, tvrdí očití svědkové. Více
20:38
Nejméně 33 obětí mezi civilisty si podle tvrzení afghánského vládního hnutí Taliban vyžádaly dnešní nálety amerických vojenských letadel na Kandahár na jihu země. Zároveň přiznalo, že jedna ostřelovaná vojenská základna ležící asi 30 kilometrů od města, byla po zásahu téměř zničena. Více
20:06
Navzdory tomu, že v posledních dnech se na Slovensku objevilo 17 podezřelých poštovních zásilek, přítomnost baktérií antraxu v obálkách nebyla prokázána. Vyplývá to z výsledku testů Státního zdravotního ústavu v Banské Bystrici.
19:55
Policisté spolu s hasiči vyjeli dnes do 18:00 ke 172 případům podezřelých nálezů po celé České republice. Sdělila to mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Hana Křivanová. Nejvíce podivných zásilek a předmětů bylo hlášeno v Praze během odpoledne, dodala. Více
19:45
Asi tisícovka příslušníků afghánského radikálního hnutí Taliban údajně překročila hranice s Pákistánem, aby se v tamním příhraničním městě Čaman vmísila do protiamerické demonstrace. S odvoláním na očité svědky o tom informovala agentura AFP.
19:38
Proti zpřísnění trestu pro ty, kteří v nynější situaci rozesílají zásilky s bílým práškem s tím, že jde o antrax či jinou nebezpečnou látku, se vyslovili poslanci z ústavně-právního výboru i policejní psycholožka. Podle právníků se lidé rozesílající takové zásilky dopouštějí trestného činu šíření poplašné zprávy.
19:15
Evropská unie schválila dlouhý seznam opatření a záměrů, jimiž chce zamezit nebo aspoň ztížit financování terorismu a podobných forem organizovaného zločinu. Vyzvala naléhavě kandidátské země, aby se k tomuto úsilí připojily.
19:06
Spojené státy nevylučují zahraniční podíl na rozeslání série dopisů s nákazou antraxu v USA, ale nemají žádné důkazy, jež by umožňovaly dojít k nějakému závěru. Uvedl to mluvčí Bílého domu Ari Fleischer, který připustil, že byla posílena kontrola pošty docházející do úřadu amerického prezidenta George Bushe.
19:01
Podle amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) nebyla mezi případy výskytu antraxu ve Spojených státech a organizovaným terorismem zjištěna přímá souvislost. Ve Washingtonu to řekl ředitel FBI Robert Mueller. Dodal také, že u dopisů jsou zjištěny podobnosti v rukopise.
18:55
Sněť slezinná, která na Floridě způsobila smrt nejméně jednoho člověka, je stejného typu jako kmen antraxu uměle vyrobený v americkém státě Iowa v roce 1950 nebo 1970. Řekl to náčelník české vojenské zdravotnické služby Jan Petráš s odvoláním na zdroje v USA. Více
18:47
Poláci v souvislosti s informacemi o přibývajících onemocněních antraxem v USA stále méně důvěřují poštovním zásilkám, které dostávají do svých schránek. Policie již musela řešit desítky případů, kdy jednotlivci i firmy ohlásili obdržení neznámé vysoce podezřelé zásilky. Zatím se ale žádné podezření nepotvrdilo.
18:39
Ministerstvo vnitra prověřuje informace zahraničních médií, podle nichž si teroristé mohli obstarávat některé biologické prostředky v České republice. "Skutečně jsme zaznamenali tuto informaci v zahraničním tisku a stejně jako všechny ostatní informace, které se objeví, tak i tato se prověřuje," řekla Marie Masaříková z tiskového odboru ministerstva vnitra s tím, že výsledky vyšetřování ještě k dispozici nejsou.
18:32
Britský Úřad pro dohled nad finančními službami (FSA) nemá žádný důkaz o praní špinavých peněz v Británii, které by nějak souviselo s islámským radikálem Usámou bin Ládinem, jehož USA označují za pachatele zářijových teroristických útoků.
18:15
Přední představitel severoitalské separatistické strany Liga severu vyzval k dočasnému uzavření hranic muslimům. Poukázal přitom na fakt, že Itálie je zapojena do válečného konfliktu v Afghánistánu.
18:09
Na slovenském úřadu vlády se dnes odpoledne objevila podezřelá poštovní zásilka, která bude odeslána na expertízu do Státního zdravotního ústavu v Banské Bystrici. Výsledky testů budou známy nejdříve za 24 hodin.
17:57
Mezinárodní výbor Červeného kříže odsoudil zničení jednoho ze svých skladů na okraji afghánské metropole Kábulu dvěma bombami shozenými americkými vojenskými letadly. Představitelé organizace si rozhořčeně stěžovali, že šlo jasně o civilní objekt.
17:45
Světová zdravotnická organizace (WHO) se rozhodla předat svým členským státům směrnice týkající se posílení jejich přípravy a reakce na jakýkoli chemický a biologický útok.
17:35
Několik tisíc studentů se sešlo v centru severoitalského Milána na manifestaci proti americkým náletům na Afghánistán. Manifestace, kterou zorganizovala Studentská koordinace napojená na Stranu za komunistickou přeměnu, si vytkla za cíl "mobilizovat mladé lidi, aby vyjádřili své rozhořčení nad tím, že na Afghánistán dopadají bomby".
17:33
Dvanáct makléřů londýnské burzy bylo hospitalizováno kvůli podezření na antrax poté, co přijali podezřelý balík. V nemocnici se podrobili testům. U nikoho z nich se neprojevily příznaky nemoci.
17:15
Tank talibanských jednotek střeží hranice
17:03
Není důvod tvrdit, že je v Liberci případ antraxu. Zatím u hospitalizované ženy nejsou žádné příznaky nemoci, s odvoláním na ověřené informace to na tiskové konferenci uvedl ministr vnitra Stanisla Gross.
16:56
Policisté spolu s hasiči vyjeli do 16 hodin ke 112 podezřelým zásilkám. ČTK to řekla vedoucí oddělení styku s veřejností generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Hana Křivanová.