NEDĚLE 28. ŘÍJNA
23:30
Na pozadí dýmajícího zbořeniště skrápěného proudy vody vzpomínaly v neděli odpoledne tisíce pozůstalých na blízké, kteří zahynuli 11.září pod troskami newyorského Světového obchodního střediska. Mezináboženská vzpomínková bohoslužba spojila křesťany, muslimy a židy do pospolitosti, která měla naznačit novou jednotu amerického obyvatelstva po zářijové tragédii. "Už stěží máme slzy, abychom je vyplakali," řekl newyorský arcibiskup, kardinál Edward Egan.
22:30
Švédský premiér Göran Persson se vyslovil proti ukončení bombardování talibanských pozic v Afghánistánu. Okamžité ukončení útoků by válku jen prodloužilo, uvedl Persson. Takovýto postoj ze strany USA by podle něho pouze vyslal teroristům v čele s bin Ládinem jasný signál k tomu, aby znovu přeskupili, doplnili a vytrénovali své skupiny pro nové teroristické akce.
21:19
Britský premiér Tony Blair hovořil telefonicky asi 40 minut s americkým prezidentem Georgem Bushem o situaci v Afghánistánu.
20:40
Šéf Pentagonu Rumsfeld opět prohlásil, že vojenská operace v Afghánistánu bude možná pokračovat i během ramadánu. Poukázal na to, že v dějinách válčily během ramadánu i samy muslimské země. "V tomto náboženství (islámu) není nic, co by říkalo, že během ramadánu musí války ustat, a opakovaně se to mnohokrát ukázalo. Naším úkolem je bránit naši zem a to musíme dělat," zdůraznil.
19:17
Spojené státy vedou svou válku proti terorismu v těsně součinnosti s Pákistánem a věří, že vláda prezidenta Parvíze Mušarafa zůstane stabilní, řekl personální šéf Bílého domu Andrew Card. Poté, co Pákistán vyjádřil podporu USA v boji proti terorismu, zaplavila zemi vlna vášnivých protestů proti americkému bombardování Afghánistánu. Vyvolává to obavy, zda se Mušarafově vládě podaří udržet zemi pod kontrolou.
17:43
Taliban oznámil, že zadržel cizince, který tvrdí, že je novinář - podle afghánského vládního hnutí ale jde o amerického špióna. Cizinec byl dopaden, když z Afghánistánu přecházel hranici do Pákistánu.
15:16
V rámci útoků na Afghánistán se terčem úderů nesmí stát žádná arabská země. Prohlásil to v rozhovoru pro agenturu AFP jordánský král Abdalláh II.
14:20
Informaci o schůzce teroristy Muhammada Atty s důstojníkem irácké rozvědky, která byla zveřejněna v pátek, předaly české bezpečnostní složky svým kolegům z USA už před několika týdny. V pořadu Sedmička televize Nova to uvedl ministr vnitra Stanislav Gross. Přiznal také, že první informace o této schůzce měl k dispozici už několik dní po sebevražedných teroristických útocích proti USA 11. září. Gross v pátek na tiskové konferenci uvedl, že Atta se v Praze setkal s iráckým diplomatem Ahmadem Chalílem Ibráhímem Sámirem Aním několik týdnů před jeho vyhoštěním z ČR, tedy před 22. dubnem 2001.
14:15
Britský ministr zahraničí Jack Straw řekl, že vojenská intervence v Afghánistánu se může protáhnout na neurčitě dlouhou dobu, avšak letecké údery už podle něho přinášejí výsledky. V televizi BBC sdělil, že mezinárodní koalice se připravuje na dlouhodobé vojenské nasazení.
12:30
Jakákoliv vláda, která nastoupí k moci po pádu Talibanu v Afghánistánu, bude potřebovat ochranu OSN. Prohlásil to v Islámábádu po schůzce s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem německý kancléř Gerhard Schröder, podle něhož pro Afghánistán neexistuje řešení bez pádu Talibanu.
10:53
Opravdová válka proti Spojeným státům v Afghánistánu ještě nezačala, ale Američané "nebudou přijati květinami a my jim udělíme ještě trpčí lekci, než jakou jsme dali Rusům". V rozhovoru pro dnešní alžírský list Al-Jaum to řekl vůdce afghánského vládního hnutí Taliban Muhammad Umar. Popřel dále, že při americkém bombardování Afghánistánu byli zabiti nebo zraněni někteří členové jeho rodiny nebo vůdcové Talibanu, a znovu vyzval Spojené státy, aby přeložili Talibanu důkazy o vině Usámy bin Ládina na atentátech v New Yorku a Washingtonu 11. září.
10:37
Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov poradil v rozhovoru pro dnešní vydání španělského listu El Mundo Spojeným státům, aby "co možná nejrychleji ukončily svou vojenskou akci" proti Afghánistánu a aby se odtamtud stáhly. Gorbačov, který v roce 1989 nařídil po desetileté okupaci sovětským jednotkám odchod z Afghánistánu, považuje "vojenskou akci, jež byla nařízena (americkým prezidentem Georgem Bushem) proti teroristům, kteří mají v Afghánistánu svou síť, za správnou". Domnívá se však, že "by bylo chybou, kdyby si poté touto akcí chtělo vynutit určité řešení v Afghánistánu". Gorbačov je přesvědčen, že "takovéto plány neexistují".
09:34
Každý druhý Rakušan nesouhlasí s vojenskými útoky USA proti Afghánistánu. Podle výsledků ankety institutu OGM, které ve svém nejnovějším čísle uveřejňuje vídeňský časopis Format, nepovažovalo 49 procent respondentů počínání USA za přiměřený prostředek pro boj proti terorismu, zatímco opačného názoru bylo 39 procent dotazovaných.
09:27
Zdrženlivý postoj íránského prezidenta Mohammada Chátamího k odvetným úderům USA v Afghánistánu v sobotu kritizoval íránský ministr obrany Alí Šamchání. Řekl, že prezident je k "nepříteli" příliš měkký a že ignoruje sílící protiamerický postoj muslimského světa.
09:20
Americké letectvo ráno obnovilo bombardování Kábulu. Klid, který vládl v noci, ukončily dva výbuchy poté, co nad městem přeletělo letadlo. Informovali o tom místní obyvatelé. více
08:51
Místopředseda irácké vlády Tárik Azíz očekává, že Spojené státy a Velká Británie podniknou útoky na Irák. Řekl to v rozhovoru pro britský list Sunday Telegraph. Podle Azíze Washington a Londýn chtějí využít "války proti terorismu" jako záminky pro svržení iráckého prezidenta Saddáma Husajna. "Víme, že se připravují na takový útok," prohlásil Azíz.
08:36
Deset civilistů v sobotu zabila americká bomba, když omylem dopadla na vesnici v oblasti kontrolované protitalibanskými opozičními silami. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na lékařské zdroje. Zasažená vesnice leží asi tři kilometry za bojovou frontou severně od Kábulu.
SOBOTA 27. ŘÍJNA
19:08
Duchovní sloužící mše v některých mešitách v Německu vyzvali věřící, aby odešli do Afghánistánu a tam po boku vládnoucího hnutí Taliban vedli "svatou válku" proti USA. Napsal to německý časopis Focus, který se na stáncích objeví v pondělí.
19:07
Patnáct nových táborů schopných přijmout 150 tisíc uprchlíků vytvořil v Pákistánu úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Úřad se tak snaží připravit na pokračující exodus afghánských obyvatel ze země, která je už tři týdny terčem úderů koaličních sil vedených Spojenými státy.
18:24
Saúdský korunní princ Abdalláh ibn Abdal Azíz Saúd prohlásil, že řešení situace v Afghánistánu samotná síla nepřinese.
17:54
Vůdce prokrálovské afghánské opozice v pákistánském Péšávaru prohlásil, že poprava veterána afghánského hnutí odporu Abdula Haka, kterou v pátek provedlo hnutí Taliban, je ranou těm, kdo proti vládě Talibanu bojují, ale zároveň také známkou zoufalství tohoto islámského hnutí.
17:16
Asi pět stovek odpůrců amerického bombardování Afghánistánu v Glasgowě utvořilo lidský řetěz kolem budovy regionálního ministerstva obrany a vyzvalo oficiální úřady, aby se zasadily o ukončení vojenské ofenzívy v Afghánistánu.
16:27
K trpělivosti s americkými útoky proti Afghánistánu v Pákistánu vyzval nizozemský premiér Wim Kok. Zároveň vyjádřil sympatie podpoře, kterou Islámábád projevuje protiteroristické kampani vedené Spojenými státy.
15:56
Páteční poprava vůdce opozice Abdula Haka dokazuje krutost hnutí Taliban, řekl dnes v americké televizi CNN mezinárodně uznávaný afghánský prezident Burhánuddín Rabbání. Zároveň nevyloučil, že boje mezi vládnoucím Talibanem a opozicí by mohly pokračovat i během posvátného měsíce ramadánu, který začíná v polovině listopadu. Abdul Hak byl popraven v pátek několik hodin poté, co ho Taliban dopadl.
14:30
Irák obvinil Spojené státy ze zabíjení civilistů v Afghánistánu. Zároveň vyzval mezinárodní Organizaci Islámské konferenci, aby se zasadila o zastavení amerických útoků v Afghánistánu.
14:22
Británie se podle svých předních vojenských činitelů chystá na dlouhý boj s terorismem. Náčelník generálního štábu Michael Boyce srovnal v rozhovoru pro dnešní vydání londýnského listu Daily Telegraph tento boj se studenou válkou. "Má-li to trvat tři nebo čtyři roky, tak to bude trvat tři nebo čtyři roky. (...) K vítězství nad komunismem bylo potřeba padesáti let a já se ptám, zda bychom neměli uvažovat v těchto kategoriích," pravil.
14:04
Taliban potvrdil, že posílá zatčeného francouzského novináře Michela Peyrarda před islámský soud. Novinář se před ním bude zodpovídat z obvinění ze špionáže. Oznámila to agentura AIP, která je blízká Talibanu. Peyrard, který pracuje pro francouzský časopis Paris Match, byl zatčen 9. října, když se pokusil v ženském přestrojení proniknout do Afghánistánu. Nyní je zadržován v Dželálábádu. Hrozí mu až trest smrti.
13:13
Pokud Pákistán otevře své hranice s Afghánistánem, jak to požaduje OSN, může čekat příchod dalších dvou milionů uprchlíků. Řekl to dnes v Islámábádu pákistánský prezident Parvíz Mušaraf s tím, že to vyvolá velké sociální a hospodářské problémy.