Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona
NEDĚLE 14. ŘÍJNA
23:11
Americký ministr zahraničí Colin Powell je na cestě do Pákistánu a Indie, kde bude vyjednávat o podpoře vojenských akcí USA. Bude se také snažit utlumit protiamerické nálady v regionu.
23:05
Palestinský vůdce Jásir Arafat zahájil návštěvu Velké Británie. Setkat se má mimo jiné s premiérem Tony Blairem a ministrem zahraničí Jackem Strawem.
22:59
Čeští policisté a pracovníci civilní rozvědky mají téměř stoprocentní jistotu, že spor antraxu, který se v posledních dnech objevil na Floridě, nepochází z Česka. V diskusním pořadu České televize Naostro to uvedl ředitel civilní rozvědky František Bublan.
22:48
Jemen zmrazil bankovní konta těm jednotlivcům a organizacím, které Spojené státy podezírají z napojení na teroristy. Přesný počet zmrazených účtů ani objem majetku jemenské úřady neupřesnily.
21:58
Afghánskému vládnoucímu hnutí možná hrozí rozštěpení na dvě frakce. Talibanský ministr zahraničních věcí Wakíl Ahmad Muttawakil přicestoval na návštěvu Pákistánu a podle zdrojů saudskoarabské agentury WAM "může reprezentovat separatisty v řadách Talibanu". Příčinou rozkolu uvnitř hnutí mají být údajně rozpory s duchovním vůdcem Muhammadem Umarem. Podrobnosti
21:54
Vyšetřovatelé v USA podle nedělníku The Observer soudí, že případy výskytu sněti slezinné na Floridě mají všechny známky teroristického útoku. Za nejpravděpodobnější zdroj spor antraxu označili Irák. S odvoláním na egyptské zdroje píše, že teroristé napojení na organizaci Al-Kajda si obstarali antrax v Česku.
21:50
Francie začala po teroristických útocích ve Spojených státech znovu vyrábět vakcínu proti pravým neštovicím, ale nemíní obnovit očkování proti této nemoci. V rozhovoru se zpravodajskou televizí LCI to řekl francouzský ministr zdravotnictví Bernard Kouchner.
21:36
Čtyři cizinci zadržení v pátek na ruzyňském letišti čekají už třetí den v tranzitním prostoru letiště na odlet do Londýna. Čeští policisté je zadrželi poté, co rozlévali podezřelou tekutinu - později se ukázalo, že to byla obyčejná voda - a prověřovali platnost jejich pasů. Nyní má nové pochybnosti i britská strana.
21:18
Při náletu na jihoafghánský Kandahár byl zasažen vojenský komplex a letiště. Ve městě jsou přerušeny dodávky elektrického proudu a ulicemi se valí oblaka prachu. Podle afghánské agentury AIP zasáhly rakety i obytnou čtvrť, kde zabily dva lidi a další čtyři zranily.
20:30
Tři další osoby přišly v New Yorku do kontaktu s baktériemi antraxu, ale touto nebezpečnou chorobou neonemocněly. Na tiskové konferenci to řekl newyorský starosta Rudolph Giuliani. Podle něj se jedná o jednoho policistu a dva zaměstnance laboratoře, kteří se podíleli na zjišťování nákazy sněti slezinné v budově televize NBC.
20:28
Podezřelým bílým práškem ve Fetrovské ulici v Praze 6 byla mouka. Na místě to zjistila chemická jednotka hasičů. Hasiči na pěti místech rozsypanou mouku spláchli vodou.
20:06
V ampulích v hotelu Expo v Praze 7 bylo tzv. chemické světlo, které se používá na osvětlování předmětů v noci. podobná ampulka byla například na meteorologické sondě, která spadla v západních Čechách. Více zde
19:43
Už i v Praze byly hlášeny nálezy podezřelých předmětů, které by mohly obsahovat chemické látky, podobně jako v USA obálky s antraxem. Ve Fetrovské ulici v Praze 6 byl hlášen nález podezřelého bílého prášku. V hotelu Expo v Praze 7 pak dvě ampulky s neznámou tekutinou.
19:34
Prezident George Bush novou nabídku na jednání od Talibanu odmítl. Zopakoval své dřívější prohlášení, že Usáma bin Ládin musí být vydán bezpodmínečně.
18:59
Taliban připustil, že by mohl být Usáma bin Ládin vydán do neutrální země, pokud USA přestanou s útoky a dodají přesvědčivé důkazy o jeho vině za teroristické útoky.
18:47
Přesně týden po prvním útoku USA na Afghánistán začala další vlna náletů na hlavní město Kábul.
18:08
Věřící museli opustit katedrálu v Canterbury v jihovýchodní Anglii, když jeden její pracovník oznámil, že jistý muž sypal v kapli bílý prášek. Policie nyní po tomto muži intenzívně pátrá. Zatím není jasné, kolik lidí bylo v katedrále, ani o jakou látku šlo.
17:35
Ministr spravedlnosti USA John Ashcroft tvrdí, že někteří ze spolupachatelů teroristických útoků mohou být stále v USA a mohou plánovat další útoky. "Děláme vše pro to, abychom zabránili dalším teroristickým aktivitám a abychom je co nejvíce narušili," dodal.
16:53
Taliban vyzval opozici ke společnému boji proti USA. "Zapomeneme na minulé problémy, nyní je hlavní bránit naši víru a zemi," řekl podle agentury AIP duchovní vůdce Talibanu Muhammad Umar.
16:20
Kapitán americké letadlové lodi Enterprise, z níž startují letouny k náletům na Afghánistán, tvrdí, že piloti už zničili skoro všechny hlavní cíle a nyní se zaměřují na cíle, které dosud minuli. "Dá se říci, že jsme ve fázi, kdy po sobě uklízíme," řekl.
15:54
Americký ministr zdravotnictví Tommy Thompson uvedl, že kdyby se prokázalo, že nákazu antraxu v poštovních zásilkách někdo šířil úmyslně, šlo by o terorismus. Nicméně nepřipsal by ho automaticky bin Ládinově organizaci Al-Kajda.
15:21
V indické Kalkatě se sešlo zhruba 70 tisíc lidí na mírové demonstraci. Účastníci protestovali proti americkým a britským náletům na Afghánistán. Byl to dosud největší protiamerický protest v Indii.
15:19
Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční politiku a bezpečnost Javier Solana má po náletech USA a Británie na Afghánistán obavy z možných odvetných útoků teroristů. Přiznal to v rozhovoru pro španělský list La Vanguardia a dodal, že neví, jak dlouho bude nálety pokračovat.
14:43
Německá civilní ochrana získá od zítřka nový družicově podporovaný systém rychlého varování. Jeho prostřednictvím budou celostátní a zemská krizová centra stejně jako obyvatelstvo prostřednictvím rozhlasu bezprostředně varovány před hrozícím nebezpečím. Varování bude možné rozšířit během 20 vteřin.
14:08
Belgie je další zemí, kde si vtipálci dělají legraci zasíláním obálek s bílým práškem a označují ho za antrax. Ani jednou ze šesti případů se však podezření, že jde o bakterie sněti slezinné, nepotvrdilo.
15:15
Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana má obavy z možných odvetných útoků teroristů jako reakce na letecké útoky spojenců v Afghánistánu. Přiznal to v rozhovoru pro španělský list La Vanguardia a dodal, že neví, jak dlouho budou letecké útoky trvat.
13:34
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová varovala před humanitární tragédií v Afghánistánu. V rozhovoru pro BBC prohlásila, že by nechtěla, aby se afghánští civilisté stali nepřímými oběťmi toho, co se stalo v USA 11. září. "V nebezpečí je v Afghánistánu na sedm milionů lidí, je to velmi, velmi naléhavá situace," řekla a vyslovila se jako již v podobném rozhovoru v pátek pro přestávku v bombardování.
12:49
Nejméně jednoho demonstranta zabila policie u jihopákistánské letecké základny Džakóbábád využívané Američany. Další dva demonstranti byli vážně zraněni a 300 jich bylo zatčeno.
12:24
Dánské Národní muzeum v Kodani odmítá zapůjčit 13 starých obrazů známému Guggenheimovu muzeu v New Yorku. Jak informují severské sdělovací prostředky, příčinou negativního postoje z dánské strany je "příliš vysoké riziko teroru v New Yorku".