PONDĚLÍ 15. 10. 2001
23:23
Ve snaze získat na svoji stranu arabské státy pro odvetné útoky v Afghánistánu podpořil britský premiér Tony Blair myšlenku vytvoření nezávislého palestinského státu. "Cílem je životaschopný palestinský stát, který vznikne na základě vyjednávání a vzájemné dohody, a který bude zárukou míru a bezpečnosti pro Izrael," řekl Blair po setkání s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem v Londýně.
23:20
Nad jihoafghánským Kandahárem, baštou Talibanu, jsou slyšet zvuky přelétavajících letadel, hlásí CNN. Podle svědků je slyšet i střelba, která se ozývá z ulic.
22:55
Generální tajemník OSN a čerstvý nositel Nobelovy ceny Kofi Annan vyjádřil lítost nad smrtí civilistů v Afghánistánu během amerických náletů. "Naléhavě vyzývám všechny zúčastněné strany v konfliktu, aby udělaly vše, co je v jejich silách, aby minimalizovaly civilní oběti. S tím, jak se svět sjednocuje v boji proti mezinárodnímu terorismu, musíme udělat to samé, abychom chránili nevinné civilní obyvatelstvo," zdůraznil.
22:33
Část budovy kanadského parlamentu v Ottawě byla dnes přechodně uzavřena a evakuována poté, co jedna ze zaměstnankyň otevřela balíček obsahující podezřelý bílý prášek. Poslankyně liberální strany Marlene Catterallová novináře informovala, že prášek po otevření balíčku mírně explodoval a popálil zaměstnankyni jednu ruku. Postižená pracovnice parlamentu byla okamžitě hospitalizována a prášek byl odvezen do policejní laboratoře, kde bude podroben analýze.
22:29
Podezřelou tašku a krabici objevili dnes kolem 21. hodiny strážníci v pražském metru. Vlaky pak nezastavovaly ve stanici Florenc. "Zatím nevíme, zda je nález negativní," řekl důstojník pražské policie kolem 22. hodiny. Tašku však podle něj mohl na nástupišti zapomenout některý z cestujících. Vlaky nezastavovaly ve stanici Florenc z bezpečnostních důvodů.
22:13
Po zářijových útocích v USA prudce stoupla návštěvnost některých amerických internetových serverů. Nejnavštěvovanějšími stránkami byly CNN.com, kam zamířilo 24,8 milionu uživatelů internetu; oproti srpnu jich bylo o 141 procent více. Na druhém místě co do návštěvnosti je MSNBC.com s 22,2 milionu uživatelů, což je zvýšení o 66 procent.
21:51
Na nádraží v severoitalském městě Sestri Levante byla z bezpečnostních důvodů vyklizena vlaková souprava kvůli podezřelému flakónu s bílou tekutinou. Laboratorní analýza ukázala, že v zapomenuté lahvičce je nevinná kapalina, informovala italská policie. V pondělí zažili horké chvilky i na poště v Moreně poblíž Říma, kde se objevila rovněž zásilka s bílým práškem. Později se zjistilo, že jde o obchodní vzorek mouky.
21:39
Dva zaměstnanci pošty v Trentonu, New Jersey, onemocněli a jsou nyní testováni na antrax. Oba, listonoš i správce budovy, přišli do kontaktu s dopisem, který bakterie sněti slezinné obsahoval a byl minulý týden zaslán do redakce NBC News v New Yorku.
21:26
Poplach kvůli podezřelému prachu, který by mohl být zdrojem nákazy snětí slezinnou (antrax), dnes několikrát nastal v Paříži: policie evakuovala čtyři budovy a 55 lidí - z toho 34 v Paříži - je v nemocnicích na pozorování. "Dosud nebylo potvrzen ani diagnostikován případ antraxu ve Francii," prohlásil francouzský ministr zdravotnictví Bernard Kouchner a varoval před panikou.
21:18
Ministr obrany Izraele Benjamin ben Eliezer dnes obvinil USA, že podceňují nebezpečí, které představuje Írán, a že jsou málo důrazné vůči Sýrii, která podle něj podporuje teroristické skupiny. Podle ben Eliezera je největší nebezpečí pro Blízký východ Írán, který je schopen opatřit si jaderné zbraně do roku 2005.
20:48
V sídle kancléře Gerharda Schrödera se podezření na antrax nepotvrdilo. Dnes kolem poledne oznámili nález bílého prášku dva pracovníci kancléřství z oddělení pro příjem pošty.
20:39
Zraněný afghánský chlapec
20:21
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld odmítl informace Talibanu o třech stovkách mrtvých civilistů v Afghánistánu. "Některá tato čísla jsou směšná," prohlásil. Rumsfeld však nechtěl říci, kolik lidí při americkém bombardování zahynulo. Tvrdí ale, že jde o výjimky, kterým se při podobných operacích není možné zcela vyhnout.
20:19
Ruský ministr zdravotnictví Jurij Ševčenko nabídl Spojeným státům pomoc v případě, že by se tam rozšířila nákaza sněti slezinné (antraxu). Ministr řekl, že Rusko má vakcínu proti antraxu i vlastní technologii v boji proti této smrtelné nemoci.
20:09
Před možnou panikou vyvolanou "vtipálky", kteří v ČR mohou šířit podezřelé dopisy, varoval premiér Miloš Zeman. Premiér také upozornil, že nezlehčuje reálné hrozby terorismu, ale že za těmito hrozbami se ukrývají lidé, kteří z nějaké příčiny považují za nutné zvyšovat paniku. Ani ministr vnitra Stanislav Gross nechce podceňovat rizika, lidé by však podle něj měli uvážit, zda je jejich podezření opodstatněné nějakou zvláštní okolností.
Češi oznámili (do 18:15) úřadům celkem 34 podezřelých zásilek.
20:01
Japonsko zavedlo kvůli antraxu zvláštní režim na poštách při třídění zahraničních zásilek.
19:55
Italský premiér Silvio Berlusconi přislíbil ve Washingtonu americkým představitelům plnou podporu své země v boji Spojených států proti terorismu. "Jsem zde, abych byl s vámi v nynějším boji proti terorismu. Bude to dlouhý boj, ale jsem si jist, že v něm zvítězíme, když nahradíme strach odvahou," prohlásil Berlusconi po jednání s náměstkem ministra obrany USA Paulem Wolfowitzem.
19:49
Testy jedné ze čtyř poštovních zásilek, které dnes na Slovensku vyvolaly první "antraxový" poplach, dopadly negativně, tedy vyloučily přítomnost nebezpečné látky v zásilce. Testy zbývajících zásilek, které zkoumají experti z centrální laboratoře v Banské Bystrici, mají být známy v úterý.
19:33
Předseda amerického Senátu Thomas Daschle řekl, že neví, kolik zaměstnanců přišlo do styku s dopisem, který obsahoval antrax.
19:29
Dopisní zásilky, které dnes nechala izraelská policie otestovat na antrax, byly neškodné. K nebezpečí biologického útoku na Izrael dnes v televizi vystoupil ministr obrany Benjamin ben Eliezer. Upozornil, že Izrael je první z cílů mezinárodního terorismu a že existuje nebezpečí, že na i něj budou zaměřeny biologické útoky jako nyní na USA.
19:26
Nad Kábulem přeletěla letadla. Krátce poté se objevily dvě velké exploze západně od afghánské metropole.
19:17
České ministerstvo vnitra podrobí analýze pořady německých veřejnoprávních televizí ARD a ZDF, které poukazují na stopy islámských teroristů v České republice. Publicistické pořady, v nichž je uvedeno, že i v ČR si útočníci možná obstarávali některé jaderné i biologické prostředky, budou vysílány dnes a v úterý. "Pořady budeme analyzovat. Nechceme nic podceňovat," řekl ministr vnitra Stanislav Gross.
19:12
Celkem 11 pracovníků gdaňského střediska Polské televize a tamní policie bylo hospitalizováno na oddělení infekčních onemocnění poté, co přišli do kontaktu se zásilkami obsahujícími bílý prášek zatím neznámého složení. Nikdo z hospitalizovaných zatím nevykazuje žádné příznaky onemocnění jakoukoli infekční chorobou, v následujících pěti dnech se ale budou muset podrobit lékařskému pozorování. - Více
18:52
Ve Frankfurtu nad Mohanem se objevil "seznam odsouzenců k smrti", který byl údajně sestaven afghánským hnutím Taliban a který obsahuje 106 jmen jeho odpůrců. Pravost seznamu teď prověřuje německý Spolkový kriminální úřad ve Wiesbadenu. Dokument adresovaný ilegálním zastupitelským úřadům Talibanu ve světě vyzývá k likvidaci všech osob uvedených na seznamu a dává agentům Talibanu "volnou ruku" při hledání způsobu realizace tohoto úkolu.
18:48
Dvě rakouské plně vyzbrojené stíhačky musely dnes odpoledne přerušit pravidelné cvičení a zaměřit se na dopravní letadlo, které letělo přes vzdušný prostor alpské republiky a odmlčelo se letové kontrole. Až po dostižení bojovými letouny pilot tureckého stroje typu MD-88, který v rámci charterové dopravy letěl ze Skotska do tureckého letoviska Bodrumu, opětovně navázal spojení.
18:44
Bývalý afghánský král Muhammad Záhir šáh požádal generálního tajemníka OSN Kofiho Annana o vyslání mírových sil do Afghánistánu, a to ve chvíli, kdy v Kábulu padne nynější talibanský režim.
18:28
Za rozšiřováním bakterií antraxu může stát Usáma bin Ládin. Prohlásil to prezident Bush. Dodal, že dopis pro šéfa Senátu obsahoval antrax.
18:18
Americký ministr zahraničí Colin Powell řekl, Spojené státy jsou připraveny posílit vojenskou spolupráci s Pákistánem. V nejbližší budoucnosti bude také zahájen společný program výcviku důstojníků.
18:04
Německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF ve svých publicistických magazínech, které budou vysílány dnes a v úterý a o nichž předem informovala média, poukazují na stopy, které ve snahách islámských teroristů získat zbraně hromadného ničení vedou také do České republiky. Mimo jiné i v ČR si útočníci možná obstarávali některé jaderné i biologické prostředky, uvádějí německé televize.