PÁTEK 19. října
22:11
Ministr obrany Donald Rumsfeld jako první vysoký americký představitel oficiálně potvrdil přítomnost vojáků v Afghánistánu. Upřesnil, že koordinují pozemní činnost s oddíly protitalibanské opozice. Více
22:03
Výlučně o vojenských aspektech zásahu v Afghánistánu jednali v belgickém Gentu před zahájením summitu EU Jacques Chirac, Tony Blair a Gerhard Schröder, vedoucí představitelé Francie, Británie a Německa. Ze schůzky, která trvala asi 40 minut, proniklo málo informaci. "Soustředili se skoro výlučně na vojenské aspekty," řekl Blairův mluvčí. Podle francouzského zdroje šlo o politicko-vojenskou debatu v rámci boje proti terorismu.
21:24
Představitelé Ruska a středoasijských republik jednali v tádžickém Dušanbe o humanitární pomoci Afghánistánu. Dohodli vytvoření koalice pro poskytování pomoci, aby se tak zabránilo ohromnému přílivu uprchlíků. Rusko už dodalo do severního Afghánistánu více než 170 tun humanitární pomoci.
21:22
Americké ministerstvo obrany odmítlo potvrdit zprávy, podle nichž elitní komanda provádějí od čtvrtka na afghánském území misi ve vojenské hantýrce zvanou "udeř a uteč". "Doufám, že pochopíte, že nebudu hovořit o operačních detailech týkajících se pozemních jednotek," prohlásil admirál John Stufflebeem. "Důvod je jasný... nebudu odpovídat na dotazy, které by mohly jakkoli ohrozit naše vojáky."
21:09
Šéfové států a vlád EU nařídili svým ministrům spravedlnosti, aby do 7. prosince dokončili přípravu evropského zatykače, který umožní rychlé vydávání lidí podezřelých z terorismu. Rozhodli také, že z posílené spolupráce Europolu, Eurojustu, národních policií a zpravodajských služeb musí do konce roku vzejít seznam teroristických organizací. Více
20:41
Evropská unie posvětila vojenskou odvetu USA v Afghánistánu. Označila ji za legitimní a útoky za cílené. Za svůj cíl označila EU "odstranění" organizace Al-Kajda. Vyslovila se pro změnu režimu v Afghánistánu a deklarovala odhodlání pod hlavičkou OSN usilovat o stabilní a legitimní vládu. Vyhlásila také, že mezinárodní společenství musí nést všechny náklady spojené s pohybem a pobytem afghánských utečenců v okolních zemích. Více
20:24
Od půlnoci do 18. hodiny vyjížděli hasiči a policisté z celé republiky ke 140 podezřelým zásilkám. Ve čtvrtek takto zasahovali ve více než 170 případech. V žádné z těchto zásilce bakterie antraxu zjištěny nebyly.
20:20
Francie posílila bezpečnost kolem hlavního centra na zpracování jaderného odpadu v La Hague v Normandii. Jde o první rozsáhlé opatření v rámci plánu ochrany citlivých míst a zařízení, který ve čtvrtek oznámil ministr obrany Alain Richard. Plán se týká jaderných elektráren, přehrad, významných průmyslových komplexů a hustě osídlených oblastí.
20:10
Spory sněti slezinné v poštovních zásilkách v New Yorku, ve Washingtonu a na Floridě jsou stejné. Informoval o tom šéf amerického úřadu pro vnitřní bezpečnost Tom Ridge. Ridge upozornil, že očekává další případy zásilek s antraxem.
20:08
Afghánské vládní hnutí Taliban pod tlakem pokračujících náletů amerického letectva požádalo opoziční Severní alianci o příměří. Ta ale žádost odmítla. Sdělil to představitel opozice a šéf Strany jednoty Karím Chalílí.
20:05
Šéf úřadu vyšetřování Miroslav Antl pro Český rozhlas bez bližších podrobností konstatoval, že se už ví, odkud pochází protitanková střela nalezená ve čtvrtek u ruzyňského letiště. Nikdo další však dosud jeho informaci nepotvrdil. Mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková uvedla, že takové zprávy nemá. Více
19:32
Ekonomické potíže EU z doby před 11. září se sice po atentátech zvýraznily, ale dobrý hospodářský základ unie dává naději na její pozitivní ekonomický a finanční vývoj. Shodli se na tom v belgickém Gentu účastníci neformálního summitu EU. Ti v prohlášení k ekonomické situaci vyjádřili naději, že dopady terorismu budou krátkodobé a omezené. Již brzy se prý vytvoří podmínky pro uvolnění finanční politiky.
19:24
Zaměstnankyně amerického bulvárního listu The New York Post, která má kožní formu sněti slezinné, byla vyšetřena dvakrát. První test na antrax dopadl negativně; pozitivní bylo až důslednější druhé vyšetření. Zaměstnankyně totiž bere kvůli jiné nemoci antibiotika, která projevy antraxu tlumí.
19:19
Afghánské vládní hnutí Taliban musí být svrženo, aby se zarazila humanitární katastrofa, která tuto zemi sužuje. CNN to řekl německý ministr zahraničí Joschka Fischer, který je na návštěvě v Pákistánu. "Jenom tak bude mít Afghánistán nějakou budoucnost," pokračoval a dodal: "Nechceme vládu, která poskytuje útočiště teroristům, nebo jim pomáhá".
19:08
V Pákistánu se v den modliteb, kdy se ve městech scházejí muslimové, na různých místech shromáždilo kolem 25 tisíc lidí. Ti demonstrovali proti útokům USA na Afghánistán.
18:37
Palestinci, kteří ve středu zabili izraelského ministra cestovního ruchu Rechavama Zeeviho, nejsou z území kontrolovaných palestinskou samosprávou. Agentuře AFP to v Gaze řekl vysoký palestinský představitel, který nechtěl být jmenován. Dodal, že mají izraelské doklady totožnosti.
18:37
Mocná německá farmaceutická firma Bayer uvažuje tom, že se s konkurencí podělí o výrobu léku Cipro. Během čtvrt roku by se jeho výroba měla ztrojnásobit na 60 milionů kusů tablet měsíčně. Více
18:14
Podle německého ministra zahraničí Joschky Fischera hraje Pákistán klíčovou roli pro stabilitu střední Asie, zejména v Afghánistánu, a měl by zásadně zasáhnout do řešení afghánské krize, zejména v případě pádu režimu Talibanu.
18:09
Ostrahu ruzyňského letiště v Praze posílí jednotka profesionálních vojáků ze 4. brigády rychlého nasazení. "Vojáci budou posilovat vnější ochranu letiště Ruzyně a budou rozmístěni do sobotní 14. hodiny," upřesnil Oldřich Holeček z generálního štábu armády. Více
17:43
Rádio CBS oznámilo, že zaměstnankyně listu New York Post má pozitivní test na antrax. Je to již čtvrté médium v New Yorku s případem antraxu po televizních stanicích NBC News, ABC News a CBS News.
17:36
Na pražském Václavském náměstí se sešlo zhruba 40 lidí, kteří protestují proti násilí. Při akci pořádané Humanistickou aliancí zájemci podepisují petici proti odvetné válce. Organizátoři drží minutu ticha. V Opletalově ulici stojí šest policejních antonů, policisté jinak nejsou vidět, hlásí zpravodaj iDNES z místa.
17:34
Policisté příští týden zveřejní další podrobné informace o pobytu Muhammada Atty v Česku. Řekl to ministr vnitra Stanislav Gross a policejní prezident Jiří Kolář. Atta byl podle americké FBI jedním ze sebevražedných pilotů, kteří 11. září narazili s unesenými letadly do budov Světového obchodního střediska v New Yorku.
17:30
Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil nevyloučil, že na seznamu náhradních objektů pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) by se mohla objevit i budova bývalé mezinárodní rozhlasové a televizní organizace OIRT na Strahově. Dodal, že ale Američané dosud o přestěhování rádia z centra Prahy nepožádali. Proto prý česká strana dosud nevypracovala oficiální nabídkový list nemovitostí.
17:29
Při demonstraci v tureckém Istanbulu, na níž muslimští věřící po dnešní modlitbě protestovali proti americkým úderům na Afghánistán, zadržela policie 15 lidí.
17:22
Italská policie zajistila v Padově na severovýchodě Itálie leták v arabštině, který vyzývá k vytvoření společné fronty proti americkému imperialismu, píše agentura ANSA. Výzva, která se obrací ke všem západním i muslimským proletářům, byla ve veřejné budově, kterou pravidelně navštěvují imigranti ze severoafrických zemí. Dokument rovněž pobízí k boji proti světovému imperialismu amerického prezidenta George Bushe a italského premiéra Silvia Berlusconiho. Ti prý připravují lidi o jídlo a životy.
17:07
Francie klade důraz na jednání se zeměmi sousedícími s Afghánistánem, aby bylo možno souběžně s nynějšími vojenskými operacemi dosáhnout politického řešení. Řekl to francouzský ministr zahraničí Hubert Védrine. "Je třeba učinit vše zvnějšku, abychom umožnili Afgháncům převzít politickou kontrolu nad situací i nad vlastním osudem," dodal.
Afghánská opozice
17:04
Ministr obrany Jaroslav Tvdík na pracovní návštěvě v Přerově vyloučil, že by zbraň, kterou včera našli zaměstnanci ruzyňského letiště, patřila české armádě. "Prověřili jsme všechny naše sklady a nepodařilo se zjistit nějaké narušení. Zbraň má sice vypilované výrobní číslo, ale je vyrobena v určité sérii. Česká armáda není vybavena zbraněmi této série," prohlásil. - více
16:52
Saúdští Arabové přispěli do sbírky pro oběti útoků na Afghánistán za necelé dva dny skoro 18 miliony dolarů. Královská rodina poskytla přes sedm milionů; mezi přispěvateli jsou také děti, které rozbíjejí pokladničky; jedna žena darovala svatební šaty. Informoval o tom deník Arab News. Duchovní při dnešních svátečních modlitbách v mešitách v Saúdské Arábii kritizovali americkou kampaň proti terorismu a vyzývali ke svaté válce.