Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. února 2020 Svatopluk
NEDĚLE 21. ŘÍJNA
 
23:10
Předseda sboru náčelníků štábů americké armády Richard Myers řekl, že při útocích na Afghánistán bylo zasaženo mnoho cvičných táborů teroristů. Doadal, že cílem USA je dopadnout bin Ládina živého.
22:37
Prezident USA George Bush dal podle agentury Reuters Ústřední zpravodajské službě (CIA) volnou ruku pro operace nezbytné k dopadení Usámy bin Ládina a zničení jeho teroristické sítě Al-Kájda.
21:58
Brazílie slouží islámským teroristům jako záchytná základna. Napsal brazilský týdeník Epoca, podle něhož je to státní tajemství. Vláda o tom podle listu mlčí, protože se bojí poplašných reakcí.
21:30
Protesty proti útokům USA na Afghánistán se konaly také v Indonésii, Thajsku, Pákistánu, Španělsku, Británii a Řecku.
21:27
Několik desítek ozbrojenců zaútočilo v indickém svazovém státě Ándhrapradéš na místní továrnu firmy Coca-Cola. Odzbrojili ochranku, přerušili telefonní linky a odpálili několik náloží. Nikdo nebyl zraněn. Protestovali tak proti útokům USA na Afghánistán.
 
20:39
Několik stoupenců pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa mu chtělo ulevit od starostí. Prošli se proto bosí po čtyřy metry dlouhém pásu žhavého uhlí.
20:28
Podle zpravodaje Českého rozhlasu v Afghánistánu v kábulské nemocnici zemřel desetiletý syn duchovního vůdce Talibanu mulla Muhammada Umara. Chlapec utrpěl těžká zranění při náletu.
19:12
Afghánská opozice oznámila, že američtí vojenští poradci operují s jejími vojáky na třech frontových liniích.
19:02
Podle spolupracovníka iDNES v severní Afghánistánu první denní bombardování pozic Talibanu na frontové linii u letišti Bagram potěšilo místního velitele opozičních vojáků.
18:19
Podle amerického ministra zahraničí Colina Powella by USA rádi získaly kontrolu nad afghánskou metropolí Kábulem dříve než v této začne zima.
17:44
Lékaři potvrdili plicní formu antraxu u poštovního zaměstnance z Washingtonu, který třídil poštu pro Kapitol. Tato forma nemoci je nebezpečnější než kožní. - více
17:10
O víkendu v Česku mnohonásobně klesl počet hlášení kvůli nálezům podezřelých zásilek. Podle Hany Křivanové z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru k nim hasiči vyjeli asi desetkrát.
16:00
Prezidenti Bush a Putin se dohodli na podstatném omezení jaderného zbrojního arzenálu. Podrobněji chtějí o snižování počtu jaderných zbraní a o americké obranné politice diskutovat příští měsíc na schůzce v Texasu. Rusko a Spojené státy se rovněž zavázaly, že budou společně usilovat o to, aby se zbraně hromadného ničení - včetně biologických - nestaly nástrojem teroru.
17:08
O víkendu v Česku mnohonásobně klesl počet hlášení kvůli nálezům podezřelých zásilek. Podle Hany Křivanové z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru k nim hasiči vyjeli asi desetkrát.
17:08
O víkendu v Česku mnohonásobně klesl počet hlášení kvůli nálezům podezřelých zásilek. Podle Hany Křivanové z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru k nim hasiči vyjeli asi desetkrát.
15:48
Šéfové USA a Ruska George Bush a Vladimir Putin diskutovali o smlouvě o nerozmísťování systémů raketové obrany (ABM) z roku 1972, kterou Spojené státy považují za zastaralou. Prezidenti na společné tiskové konferenci oznámili, že v jednání o dohodě dosáhli pokroku. "Přinejmenším chápeme, že se můžeme dohodnout a vzít přitom v úvahu národní zájmy obou států," řekl Putin. Rusko a USA jsou podle něj připraveny zvážit budoucnost a reagovat s ohledem na případné hrozby.
15:40
Aktuální informace o vývoji války proti terorismu ovládly minulý týden české zpravodajské servery. Zjistila to agentura Newton IT. Na sedmi sledovaných serverech bylo v době od 12. do 18. října o tomto problému 438 příspěvků. To je asi pětina všech materiálů na jejich stránkách.
15:09
Proti americkým úderům v Afghánistánu demonstrovalo v Madridu na 10 až 20 tisíc lidí. Účastníci protestu požadovali, aby řešení problému vedlo cestou míru, zákona a spravedlnosti. Akci do centra španělské metropole svolaly hlavní odborové svazy a koalice Sjednocená levice.
14:56
Téměř devět z deseti Švédů se ve své zemi cítí bezpečně. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila místní tisková agentura TT. Teroristického útoku proti sobě či blízkým lidem se nebojí plných 88 procent dotázaných.
14:47
Pět gramů uranu 235, které letos v létě zadržela pařížská policie, je vysoce radioaktivních. Podle francouzského nedělníku Le Journal du Dimanche pochází uran z Ruska. Výsledky expertizy podle listu nedávno obdržela justice.
14:32
Americký prezident George Bush po jednání se svým ruským kolegou Vladimirem Putinem v Šanghaji prohlásil, že Rusko převzalo plnou a zodpovědnou roli v mezinárodní protiteroristické koalici. Putin označil americkou vojenskou kampaň v Afghánistánu za přiměřenou.
14:10
Na summitu Rady pro hospodářskou spolupráci Asie a Tichomoří APEC probíhá v Šanghaji tisková konference prezidenta USA Bushe a ruského prezidenta Putina.
14:04
David Bowie na humanitárním koncertu.
13:58
Při střetu mezi izraelskou armádou a palestinskými ozbrojenci u Betléma na západním břehu Jordánu zemřel 30letý Palestinec. Uvedly to palestinské nemocniční zdroje. Podle jiných zpráv zahynuli dva lidé.
13:02
Papež Jan Pavel II. vyzval k ukončení spirály války a smrti ve Svaté zemi. Zopakoval, že násilí je pro všechny jen cesta smrti a ničení, která uráží Boha a lidskou důstojnost. Vyslovil soustrast rodinám obětí násilností na Blízkém východě. "Měli dar života v zemi svaté pro židy, křesťany i muslimy," řekl Jan Pavel II. "Všichni se musejí zavázat, že z ní konečně učiní zemi míru a bratrství," dodal papež při pravidelné nedělní bohoslužbě ve Vatikánu.
12:28
Vládní kabinet afghánského hnutí Taliban rozhodl na zvláštním zasedání o rozmístění dalších raketometů, těžkých kulometů a protileteckých raket na afghánském území. Smyslem má být účinná obrana talibanských ozbrojených síl proti útokům amerických pozemních jednotek.
12:17
Francouzský ministr zdravotnictví Bernard Kouchner vyzval občany k občanské zodpovědnosti. Lékaře požádal, aby předepisovali antibiotika proti infekci snětí slezinnou jen v případech nejvyšší nezbytnosti. Ministr připomněl, že ve Francii dodud nebyl zaznamenán žádný případ onemocnění antraxem. Veřejnost i lékaře vyzval k uvážlivosti.