Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie
PÁTEK 12. října 2001
23:56
Výrobce masek s Usámou bin Ládinem z latexu.
22:45
Americká Sněmovna reprezentantů schválila prezidentův návrh zákona o rozšíření kompetencí bezpečnostních složek v boji proti terorismu. Zákon už podpořil také Senát a začne platit pravděpodobně příští týden. Více
22:24
Palestinci nevpustili novináře na protiamerickou demonstraci hnutí Džihád v centru Gazy. Zpravodaj AFP viděl u shromážděných portréty muslimů zabitých Izraelem, obraz Usámy bin Ládina ale nespatřil. - Útoky na Afghánistán polevily
22:05
Američtí inspektoři našli tento týden v Kazachstánu bakterie antraxu z dob sovětské éry. K nálezu došlo při kontrole plnění dohody o snižování počtu zbraní.
21:04
V budově amerického ministerstva zahraničí se objevil podezřelý neznámý prášek. FBI ho prozkoumala a uvedla, že zaměstnancům žádné riziko nehrozí.
20:54
Bojovníci Severní aliance by měli zahájit ofenzívu proti těm oblastem Afghánistánu ovládaným Talibanem, kde spojenecké bombardování narušilo obranné pozice vládnoucího hnutí. Prohlásil to ve Washingtonu americký ministr obrany Rumsfeld. "Myslím, že už jsme udělali řadu kroků proti vojenským základnám Talibanu a organizace Al-Kajda, takže by bylo docela vhodné, aby pozemní síly (afghánské opozice) začaly postupovat do oblastí, které jsme bombardovali," řekl ministr.
20:43
Americký prezident Bush řekl, že Spojené státy jsou stále v nebezpečí, ale že vláda dělá všechno pro to, aby národ ochránila. Prohlásil to na slavnostním setkání hispánských Američanů v Bílém domě krátce poté, co se objevily zprávy o další nákaze antraxem.
FBI šetří případy nákazy antraxem
20:22
USA se rozhodly věnovat 15 tisíc dolarů na obnovu mešity ve středoasijském Turkmenistánu, jejíž výzdoba byla značně poškozena při zemětřesení v roce 1948. Americká velvyslankyně v turkménské metropoli Ašgabatu Laura Kennedyová ve čtvrtek oznámila, že USA chtějí pomoci obnovit mešitu na důkaz úcty k islámu a jako projev podpory oživení turkménské kultury.
20:10
Po novém případu nakažení antraxem je americký zdravotnický systém ve stavu zvýšené pohotovosti, aby se okamžitě podchytilo jakékoli onemocnění, které by mohlo mít souvislost s biologickými zbraněmi. Uvedl to ministr zdravotnictví Tommy Thompson. Ubezpečil Američany, že vláda má dostatek léků a proto nemají panikařit a skupovat je. Více
20:10
Šéf Sdružení válečných veteránů ČR Ján Valo se obává možného použití biologických zbraní ve válce USA proti teroristům v Afghánistánu. V rozhlasovém pořadu Interview BBC Valo řekl, že při použití zakázaných biologických látek by musela Severoatlantická aliance proti původci takového útoku rychle a účinně zasáhnout.
20:06
Pákistánské úřady zadržely při násilných protiamerických nepokojích v přístavním městě Karáčí nejméně 60 Afghánců. Ti budou vyhoštěni zpět do Afghánistánu. Více
19:41
Americký ministr spravedlnosti John Ashcroft řekl, že tři případy antraxu na Floridě a nákazu pracovnice ústřední newyorské televize NBC bude FBI vyšetřovat jako kriminální činy odděleně. Více
19:33
Většina Italů by podpořila vyslání italských jednotek do Afghánistánu. Vyplývá to z průzkumu agentury Datamedia. Šetření dále ukázalo, že se mnoho obyvatel Apeninského poloostrova obává teroristických útoků na svém území.
19:30
Pákistán, který jako jediný stát nepřerušil s Afghánistánem diplomatické styky, mění postoj k Talibanu. Nově totiž odmítá vyjednávat jako prostředník při snahách dosáhnout vydání teroristy Usámy bin Ládina a ukončení amerických útoků na Afghánistán. "Nemáme žádné plány jednat v tuto chvíli jako prostředníci mezi oběma stranami," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Riaz Muhammad Chán.
19:04
Americký ministr spravedlnosti John Ashcroft bude mít v 19:15 SELČ mimořádnou tiskovou konferenci ohledně nového případu nakažení antraxem v New Yorku. Ihned poté, co se na veřejnost dostaly zprávy o novém případu antraxu, ministr zdravotnictví Tommy Thompson v médiích uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by nakažení newyorské novinářky bylo výsledkem terorismu. Více
19:03
Soucit s oběťmi útoků na věže Světového obchodního střediska v New Yorku vyjádřili turečtí cukráři a jeden kadeřník. Dort i výjev na hlavě modelu jim vynesly ocenění na soutěžích.
19:02
Před zahájením pozemní ofenzívy v Afghánistánu a odvetnými údery proti dalším státům varoval ruský expremiér Jevgenij Primakov. "Rusko podporuje akci Spojených států v Afghánistánu, nevěřím však v úspěšné rozšíření této akce," prohlásil.
18:59
Americký prezident George Bush nařídil ústřední zpravodajské agentuře CIA, aby začala znovu poskytovat členům bezpečnostních výborů Kongresu tajné informace. Jejich informování bylo přerušeno poté, co část jednání pronikla na veřejnost.
Demonstrace v Indii
18:36
Police zadržela na ruzyňském letišti celkem čtyři cizince s britským pasem. Původní zpráva České správy letišť hovořila pouze o dvou cizincích, kteří v letištní hale rozlévali podezřelou tekutinu. Po rozboru se ukázalo, že jde o vodu. Více.
18:27
V afghánské metropoli Kábul nejde proud. Podle místních obyvatel byla elektřina přerušena ve 20:30 místního času (18:00 SELČ). Obyvatelé očekávají další sérii bombardování.
18:11
Pražský magistrát zveřejnil na internetu (www.praha-noviny.cz a www.praha-mesto.cz) seznam krytů v metropoli. Na internetu jsou i informace o systému varování a zásady chování při mimořádných událostech. Kromě Strahovského tunelu a metra je v Praze přes 800 krytů, do nichž se vejde na 160 tisíc lidí. To je asi 40 procent obyvatel. Více
18:08
Afghánská opoziční Severní aliance varovala, že Taliban vytvoří "stovky nových Usámů", pokud dají Spojené státy Talibanu druhou šanci. Ministr zahraničí opoziční vlády Abdulláh Abdulláh také řekl, že v případné budoucí afghánské vládě nebude pro Taliban místo.
17:59
Americká televizní stanice NBC News hlásí, že jeden z jejích zaměstnanců v New Yorku má pozitivní test na antrax. Novým nakaženým je údajně žena, která se již podrobuje léčbě a reaguje na ni pozitivně. Podle NBC nejde o zasažení dýchacích cest, na což zemřel muž na Floridě, ale o kožní nákazu antraxem. USA hlásí čtvrtý případ antraxu
17:50
Podezřelí cizinci s britskými pasy, kteří byli dopoledne zadrženi na ruzyňském letišti, zůstávají na policii. Ta na britské ambasádě potvrzuje jejich totožnost a pravost cestovních dokladů. Více.
17:41
Letoun skandinávských aerolinek SAS se 139 lidmi se krátce po startu vrátil do výchozího letiště Tromso v severním Norsku poté, co anonym pohrozil bombou uloženou na palubě letadla. Boeing měl letět do Osla.
17:26
Americké bombardéry, které vylétají k náletům na Afghánistán z letadlové lodi USS Enterprise v Arabském moři, pozastavily kvůli pátečním muslimským modlitbám shazování pum. "Přelétáváme, ale nic neshazujeme," řekl mluvčí námořní posádky lodi. Podle něho nálety budou v pátek večer pokračovat. BBC naopak uvádí, že nálety amerických letounů už opět začaly; podle svědků prý shazují tříštivé pumy na pozice Talibanu severně od Kábulu. Podrobnosti
17:21
Nejméně deset lidí zahynulo a tři desítky dalších byly zraněny, když do skupiny protiamerických protestujících ve městě Čakaríja na jihovýchodě Bangladéše najel nešťastnou náhodou autobus. Shromáždění svolala místní islamistická organizace, aby odsoudila americké útoky proti Afghánistánu.