PONDĚLÍ 8. ŘÍJNA
23:49
Německý kancléř Gerhard Schröder poletí v úterý do USA, aby s americkým prezidentem Bushem prodiskutoval další postup při vojenské operaci Trvalá svoboda v Afghánistánu. Schröder se rovněž setká s generálním tajemníkem OSN Kofim Annanem.
23:25
Afghánistán je po 20 letech občanské války jednou z nejvyčerpanějsších zemí na světě, uvádí se ve zprávě OSN. Obyvatelé Afghánistánu se v průměru dožívají 40 let a každé čtvrté dítě umírá, aniž by se dožilo pěti let. Negramotných je 64 procent lidí, podvýživou trpí 70 procent z 26 milionů afghánských obyvatel a jen třináct procent z nich má přístup k čisté vodě.
Zraněný afghánský mladík
22:49
Newyorčané se dnes objevili v ulicích města s malými americkými vlaječkami, aby oslavili svátek objevení Ameriky Kolumbem (Columbus day). Šlo o první veřejnou oslavu od zářijových teroristických útoků. Tradičního pochodu se zúčastnili i policisté a hasiči, tentokrát však vyslali pouze malý zlomek reprezentantů. Chtěli tak symbolizovat ohromné ztráty, které jejich řady utrpěly při útocích 11. září.
22:30
Egyptský ministr zahraničí prohlásil, že Egypt podporuje USA v jejich boji proti terorismu. Zároveň ale řekl, že afghánský národ už si vytrpěl dost a nezasluhuje si, aby byl vystaven dalšímu utrpění. Je to poprvé od nedělního odvetného úderu v USA, co se Egypt veřejně vyjádřil k situaci.
22:28
Americký viceprezident Dick Cheney je již druhý den z bezpečnostních důvodů ukryt na tajném místě.
22:10
Kanada uvedla v pondělí bezpečnostní síly v celé zemi do stavu pohotovosti. Obává se odvetných teroristických útoků.
21:43
V ománském Maskatu protestovalo proti americkému odvetnému útoku v Afghánistánu asi 200 studentů.
Afghánští uprchlíci
21:21
Británie se neúčastnila pondělních útoků v Afghánistánu, řekl mluvčí britského ministerstva obrany. "Žádnou roli jsme v tomto úderu nehráli. Útok provedly pouze Spojené státy, ačkoli použily základnu Diego Garcia," řekl mluvčí s poukazem na britskou leteckou základnu v Indickém oceánu.
21:08
Tádžikistán oznámil, že umožní americkým bojovým silám využívat při útocích na cíle v Afghánistánu letecké základny na svém území.
20:55
V Německu proběhla řada protiválečných demonstrací. V Berlíně protestovalo 3300 středoškoláků, v Hamburku 250 lidí. Hlavní protesty jsou svolány na sobotu do Berlína a Stuttgartu. "Není vůbec jasné, zda zvolené prostředky vojenské údery skutečně slouží deklarovanému cíli, tedy potírání terorismu, a zda je při jejich mohutnosti vůbec možné zabránit jejich dopadu na afghánské civilní obyvatelstvo," prohlásil předseda Rady evangelických církví v Německu Manfred Kock.
20:54
Jednotky afghánské opozice dnes v rámci amerických nových útoků v Afghánistánu ostřelovaly strategické město Mazáre Šaríf na severu země. Oznámil to mluvčí opozice Ašraf Nadim. "Terčem byla vojenská zařízení, letiště a další centra moci Talibanu," prohlásil. Více
20:38
V souvislosti se zářijovými útoky v USA bylo dosud zadrženo nebo zatčeno 614 lidí. Americký ministr spravedlnosti John Ashcroft oznámil, že v USA vyhlásil od neděle stav maximální pohotovosti.
20:38
Agentura Reuters hlásí, že při novém odvetném útoku byla zasažena afghánská města Mazáre Šaríf na severu země a Kunduz u hranic s Tádžikistánem. Dnešní akce se podle zdrijů z Pentagonu účastní mimo jiné 20 bitevních letounů a letadlové lodě, které odpalují rakety s plochou dráhou letu. Podrobnosti
Americká stíhačka připravená ke startu
20:13
Britský premiér Tony Blair v rozhovoru pro katarskou satelitní televizi Al-Džazíra varoval arabský svět, že bin Ládin chce nastolit vládu Talibanu po celém Blízkém východě. Zdůraznil, že nynější odvetné toky USA a Británie neznamenají začátek války Západu proti muslimům a islámu. Blairův projev byl natočen v Downing Street v Londýně.
19:53
Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda by se mohlo podle premiéra Miloše Zemana přestěhovat z centra Prahy do jiného objektu, pokud o to požádají Spojené státy. Budovu bývalého Federálního shromáždění, z níž rádio vysílá mimo jiné do islámských zemí, kvůli možnému teroristickému útoku střeží společně s policisty vojáci s obrněnými transportéry.
19:50
Hrstka odpůrců odvetných úderů na Afghánistán demonstrovala před velvyslanectvím USA ve Varšavě. Jejich akce vyvolala ostré odmítavé reakce kolemjdoucích.
19:50
Bez vedlejších pohnutek a pouze se snahou vyléčit pacienta by postupoval každý lékař, kterému by se do rukou dostal nejhledanější muž světa, terorista Usáma bin Ládin. Ve Strakonicích to prohlásil ministr zdravotnictví Bohumil Fišer. Lékař by tak podle něj činil přesto, že pacient by byl zodpovědný za sebevražedné útoky na New York a Washington, při nichž přišly o život tisíce lidí.
19:45
Úřady na Floridě uzavřely budovu, v níž pracoval 63letý Robert Stevens, který se nakazil snětí slezinnou a v pátek zemřel. Antraxem se nakazil i jeho kolega. Vyšetřovatelé našli bakterii na klávesnici Stevensova počítače. FBI vyšetřuje novou nákazu antraxem
19:49
Polské ministerstvo obrany odmítlo spekulace médií o přítomnosti osmi vojáků speciální protiteroristické jednotky GROM v Afghánistánu. Speciálně vyškolení a vybavení členové polských zásahových oddílů GROM zůstávají ve stavu zvýšené pohotovosti od 11. září. USA ani NATO zatím nevyjádřily potřebu o jejich využití v konfliktu, informoval mluvčí polského ministerstva Jerzy Smoliřski.
19:38
"Americká agrese v Afghánistánu je formou organizovaného terorismu," napsal Bábil, irácký deník Husajnova syna Udaje. Iráčané všeobecně odsuzují vojenskou odvetu USA v Afghánistánu. Mají obavy, že terčem odvety by mohli být příště oni.
19:37
Proti vývozu české armádní techniky do Jemenu se podle premiéra Miloše Zemana nikdo nepostavil. "Jemen zatím nebyl označen za teroristickou zemi a neslyšel jsem například od amerického velvyslance ani od kohokoli jiného protesty proti tomuto obchodu," řekl předseda vlády rozhlasové stanici BBC. O možnostech exportu českých cvičných letadel či 50 nákladních vozů pro jemenskou armádu jednal v polovině září ministr zahraničí Jan Kavan se svým jemenským protějškem abú Bakr Abdalláhem Kirbím.
19:32
Britský premiér Tony Blair jmenoval válečný kabinet. Ten se má během vojenských operací pravidelně scházet. Složen je z místopředsedy vlády Johna Prescotta, ministra zahraničí Jacka Strawa, obrany Geoffa Hoona, financí Gordona Browna, vnitra Davida Blunketta a ministryně pro mezinárodní rozvoj Clare Shortové. Jeho dalším členem je i vůdce Dolní sněmovny Robin Cook, který byl ministrem zahraničí před Strawem. Vedle toho budou na jeho zasedáních někteří klíčoví premiérovi poradci. Více
19:28
Izrael ostře protestoval proti rozhodnutí OSN dát křeslo v Radě bezpečnosti Sýrii. Zdůvodnil to tím, že to je v rozporu s celosvětovou snahou vymýtit terorismus. Izrael viní Sýrii z poskytování útočiště 11 teroristickým organizacím včetně libanonského Hizballáhu. Sýrie se dnes stala na období 2002-2003 nestálým členem Rady bezpečnosti OSN.
19:20
Írán oznámil, že poblíž hranice na území Afghánistánu vybudoval dalších osm uprchlických táborů pro běžence. V Íránu je už dnes přes 2 miliony Afghánců a OSN předpovídá, že by se jich tam mohlo chtít dostat dalších 400 tisíc.
19:18
Libanonská islámská extrémistická skupina Hizballáh označila americký úder proti Afghánistánu za barbarský.
19:16
Pákistánský prezident Mušaraf vyzval indického premiéra Vádžpéjího ke spolupráci v boji proti terorizmu.