STŘEDA 10. října
23:55
V Kuvajtu byl zastřelen Kanaďan a zraněna jeho žena z Filipín. Podle nepotvrzených zpráv incident souvisí s americkým bombardováním Afghánistánu. Žena je na jednotce intenzivní péče ve stabilizovaném stavu.
23:43
Svědkové hlásí, že blízko kábulského letiště došlo k novým vzdušným útokům. Objevily se obrovské plameny.
23:05
Stíhačka F-16 musela manévrováním odklonit let společnosti Delta Airlines z Atlanty do Los Angeles. Dopravní letoun eskortovala na letiště Shreveport v Louisianě. Pilot civilního stroje totiž hlásil na palubě nezvyklý rozruch. Více není zatím známo.
22:54
Televizní stanice CNN hlásí, že podle amerických zdrojů při nedělním bombardování zahynulo několik předáků Talibanu. Mezi nimi i dva muži - příbuzní hlavy Talibanu Muhammada Umara.
22:44
Spojenci opět zaútočili na hlavní město Afghánistánu Kábul. Svědci hlásí, že letadla a rakety napadly místní letiště.
22:38
Severoatlantická aliance potřebuje další důkazy, než podpoří případné rozšíření útoků amerických a britských jednotek na jiné státy, řekl to ve Washingtonu generální tajemník NATO George Robertson. "Budou-li k dispozici další důkazy o teroristických buňkách zapojených do těchto násilných činů z jiných zemí a částí světa, pak se samozřejmě dostaneme do kategorie solidarity," řekl.
Děti se schovávají do krytu
22:06
Praha dnes v noci zažije simulaci teroristického útoku. Od 22. hodiny bude uzavřen největší silniční tunel v metropoli - Strahovský. Bude se tam zkoušet připravenost ochranného systému. Stejná zkouška proběhne ve stanici metra Dejvická.
20:54
Katarský ministr zahraničí šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání se ve jménu svobody tisku postavil na obranu katarské satelitní televize Al-Džazíra, kritizované Washingtonem za její "pobuřující rétoriku" při krytí krize po teroristických atentátech z 11. září. "Katarský emír dbá na podporu svobody tisku a právního státu," řekl šéf katarské diplomacie. "Americká kritika mě překvapila. USA totiž byly státem, od něhož jsme se naučili svobodě tisku," dodal.
20:48
Ukrajina posílila své východní hranice s Ruskem ve snaze zastavit příliv ilegálních přistěhovalců. Podle sdělení ukrajinských oficiálních činitelů přijala toto opatření v očekávání vlny uprchlíků, utíkajících z Afghánistánu před britsko-americkými útoky.
20:39
Německý kancléř Gerhard Schröder zastává názor, že němečtí politici musejí "překonat tabu", které od konce druhé světové války zabraňuje jakékoli účasti německé armády na vojenských akcích mimo německé území, včetně mírových či protiteroristických. Toto "tabu" vzniklo s cílem nedopustit, aby z německého území v budoucnu znovu vzešla válka.
20:35
Nejvyšší vůdce Talibanu vyzývá muslimy, aby pomohli podpořit Afghánce.
20:29
Podle českých muslimů nehrozí v České republice žádné násilí a teroristické útoky ani poté, co organizace Usámy bin Ládina Al-Káida vyzvala vyznavače islámu k džihádu. "K nějakému násilí není důvod, avšak džihád se může týkat i nás," řekl předseda Islámské nadace v Brně Muníb Hasan.
19:57
Americký pilot F-14 gestikuluje na kolegy
19:37
Balíček s neznámým bílým práškem, který vyvolal v jednom z berlínských obchodních domů obavy z teroristických útoků bilogickými zbraněni, neobsahoval žádné viry či bakterie. Potvrdili to odborníci z Ústavu Roberta Kocha, kteří prášek zkoumali.
19:25
Pět milionů korun pro afghánské běžence poskytne česká vláda. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík řekl, že za jeden milión korun nakoupí stát léky, zbylé čtyři miliony korun poskytne vybrané mezinárodní humanitární organizaci.
19:20
Přibližně polovina francouzských jednotek, tedy asi tisíc lidí, které patří pod armádní velitelství pro zvláštní operace, se nyní účastní cvičných manévrů na území Francie. Mluvčí pařížského ministerstva obrany potvrdil, že se cvičení těchto jednotek opravdu konají, nemají však podle něho "žádnou souvislost s přípravou odjezdu" speciálních sil na pomoc spojencům.
19:15
Český červený kříž vyhlásil veřejnou finanční sbírku na pomoc běžencům z Afghánistánu. Peníze, které poslouží k nákupu potravin, léků a zdravotnického materiálu pro obyvatele uprchlických táborů, mohou občané zasílat na účet Fondu humanity ČČK s číslem 10030-7334-011/0100, jehož variabilní symbol je 555. Český červený kříž věnoval na pomoc prchajícím Afgháncům tři sta tisíc korun. - podrobnosti
19:07
Podle očitých svědků spojenci zaútočili na hlavní město Afghánistánu Kábul pěti raketami. - podrobnosti
18:54
Obavy z možného teroristického útoku biologickou zbraní vyvolala v jednom z berlínských obchodních domů s nábytkem obálka s neznámým bílým práškem. Mohl by totiž být substancí vyvolávající bakteriální infekci. Odborníci z Ústavu Roberta Kocha, kteří prášek zkoumají, zatím nezjistili, co substanci tvoří. Vyloučili pouze podezření, že by šlo o baktérii vysoce nebezpečné sněti slezinné.
18:53
Na afghánskou metropoli Kábul dopadly další dvě bomby spojenců, tvrdí očití svědkové. - podrobnosti
18:49
Washington zveřejnil seznam 22 nejhledanějších teroristů světa v čele s bin Ládinem. Po třinácti mužích z dokumentu Spojené státy pátrají v souvislosti s útoky ze 7. srpna 1998 na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii. Zahynulo při nich přes 200 lidí.
18:39
Poradkyně amerického prezidenta pro národní bezpečnost Condoleezza Riceová napomenula kvůli odvysílání projevu Usámy bin Ládina krátce po odvetném útoku Spojených států na Afghánistán několik provozovatelů amerických televizních stanic. Bílý dům má totiž obavy, že v projevu mohl být zakódován vzkaz pro Ládinovi spojence k zahájení teroristických útoků.
18:45
Vláda schválila návrh, že Česko nabídne USA letoun Tu-154, jenž by zajišťoval přepravu posádek letounu včasné výstrahy, pozemního personálu a materiálu mezi Evropou a Spojenými státy.
18:21
Šéfové české a americké diplomacie Jan Kavan a Colin Powell spolu jednali o případném přemístění pražského sídla Rádia Svobodná Evropa na méně exponované místo v republice. Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil však uvedl, že je předčasné uvažovat o tom, zda, kam a kdy by se mohlo rádio přestěhovat.
18:17
Turecký parlament schválil vládní dekret povolující účast tureckých jednotek na protiteroristické operaci vedené Spojenými státy v Afghánistánu. Pro schválení se vyslovilo 319 ze 422 přítomných poslanců, 101 jich hlasovalo proti a dva se zdrželi hlasování.
18:02
Česká vláda na svém dnešním zasedání dospěla k závěru, že současná branná legislativa umožňuje sestřelení civilního letadla uneseného teroristy. Oznámil to ministr obrany Jaroslav Tvrdík.
17:56
Alžírsko je ochotné spolupracovat s USA při potírání terorismu, nestane se ale základnou pro útoky na Taliban. "Je jasné, že jsme naprosto solidární s americkým lidem. Jsme ovšem arabská a muslimská země, a proto nemůžeme být základnou, která by sloužila proti jiné arabské nebo muslimské zemi," řekl alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika v Bruselu poté, co jednal v sídle Evropské unie.
17:45
Spojené státy dosud nepožádaly Severoatlantickou alianci, aby na Balkáně nahradila americké vojáky, kteří by odjeli bojovat jinam. NATO se ale už zavázalo případné žádosti vyhovět; Česká republika k "zaskakování" Američanů na Balkáně vyjádřila ochotu.