ČTVRTEK 18. ŘÍJNA 2001
23:24
Jeden Izraelec byl zabit a další dva těžce zraněni, když na jejich džíp v blízkosti Jericha na západním břehu Jordánu zahájili palbu Palestinci.
23:19
Několik členů bin Ládinovy teroristické sítě Al-Kajda bylo během vojenské operace v Afghánistánu zabito, ale neexistuje důkaz, že by byl mezi nimi jejich vůdce. "Od začátku bombardování 7. října zemřelo několik příslušníků Al-Kajdy," řekl agentuře Reuters zdroj z americké armády, který si přál zůstat v anonymitě. Podle něj nejsou důkazy, že by byl zabit samotný bin Ládin nebo některý z jeho důstojníků Ajman al-Zawahiri, Muhammad Atif nebo Abu Zubajdah. Američané už před tím prohlásili, že vedle členů Al-Kajdy, byli zabiti při prvním nočním náletu dva členové rodiny talibanského vůbce Mulláha Mohammada Omara. Šéf Pentagonu Donald Rumsfeld dnes připustil možnost, že při vzdušných útocích byl v Afghánistánu zabit i šéf Al-Kajdy, ale nemůže to s určitostí potvrdit.
22:46
Spojené státy dnes pokračovaly v bombardování vojenských postavení Talibanu a táborů teroristické sítě Al-Káida. Jak oznámil americký ministr obrany Donald Rumsfeld, pokrok dosažený při těchto útocích má umožnit důrazné protiteroristické operace v Afghánistánu. Centrum Kábulu a jihoafgánský Kandahár byly večer znovu terčem náletů a raketového ostřelování, jak informovala katarská televizní stanice Al-Džazíra.
21:56
Dvojice italských konzervativních poslanců vyzvala k tomu, aby byli z Itálie deportováni muslimští duchovní, kteří obhajují saúdskoarabského radikála Usámu bin Ládina a odsuzují americké útoky na Afghánistán. Informuje o tom agentura AP. "Už bylo dost tolerance s netolerantními muslimy," prohlašují Massimo Polledri a Federico Bricolo v tiskovém komuniké.
21:32
Předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat řekl na schůzce s arabskými a evropskými diplomaty, že Izrael na něho připravuje pokus o atentát.
21:29
Policie dosud objasnila tři případy anonymních telefonátů, které zaplavily republiku po teroristických útocích na USA. V této souvislosti obvinil vyšetřovatel tři lidi ze šíření poplašné zprávy a policie vytipovala další desítky podezřelých. Informaci poskytl v dnešním interview pro BBC policejní prezident Jiří Kolář.
21:13
Americká letadla nepřestanou bombardovat vojenské cíle u afghánských měst i přesto, že při takových náletech mohou umírat civilisté. V rozhovoru pro CNN to řekl americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Taliban chce Američany vláčet ulicemi
21:11
Bývalý afghánský král, žijící v italském exilu, souhlasí s tím, aby se umírnění příslušníci Talibanu podíleli na budoucí vládě. S odvoláním na představitele afghánského exilu v Pákistánu o tom informovala z Říma agentura Reuters.
20:43
Asi 120 lidí zatím zavolalo na konzultační linku, kterou zřídila policie kvůli nárůstu oznámení o podezřelých zásilkách. "Byly to velice seriózní dotazy a nebyl zaznamenán ani jeden případ zneužití linky," řekl policejní prezident Jiří Kolář v BBC. Linka podle něj plní účel.
20:16
Česká policie má informace naznačující, že Muhammad Atta mohl dříve pobývat na území ČR jeden nebo dva dny pod falešným jménem. "Je tam náznak jediného nebo dvou dnů, ale není to potvrzené," řekl policejní prezident Jiří Kolář rozhlasové stanici BBC. Atta je spojován se zářijovými atentáty na USA a podle Koláře policie prověřuje stopy týkající se jeho dalšího případného pohybu v ČR.
20:15
Mluvčí Talibanu řekl ve videoinetrview z neznámého místa pro katarskou televizi Al-Džazíra, že od zahájení odvetného úderu bylo zabito nebo se pohřešuje 600 až 900 Afghánců. "A neptejte se mě, kolik je zraněných, protože těch jsou tisíce. To se nedá spočítat," dodal. Později pak velvyslanec Talibanu v Pákistánu Abdul Salám Zaí ve svém vystoupení tvrdil, že od 7. října, kdy začal spojenecký útok, bylo zabito přes 400 lidí. Taliban chce Američany vláčet ulicemi
19:59
Senát amerického Kongresu dnes normálně pracoval, zatímco druhá komora, Sněmovna reprezentantů, zůstala uzavřena. Uzavřen byl i jednací sál Senátu a Kapitol. Také okolí kancelářské budovy experti prověřovali na přítomnost antraxu.
19:56
Vojáci afghánského opozičního Severního spojenectví, kteří bojují s vládnoucím hnutím Taliban.
19:46
Tisíc sto studentů jedné z nejmilitantnějších islámských náboženských škol v Pákistánu ukončilo na slavnostní ceremonii studium a vzápětí složilo slib, že se zapojí do svaté války (džihádu) proti Spojeným státům. Absolventi slibovali, že odejdou do sousedního Afghánistánu, kde se připojí k vojskům vládního hnutí Taliban. "Jsme připraveni obětovat své životy za vznešenou věc," prohlásil jeden z nich.
19:34
Šest pracovníků pošty v americkém New Jersey bylo pozitivně testováno na antrax, hlásí agentura Reuters.
19:12
Včasné vyrozumění lidí o nebezpečích, která jim hrozí, zajištění jejich evakuace a rychlá reakce složek integrovaného záchranného systému. To jsou podle ministra vnitra Stanislava Grosse základní principy civilní ochrany. "Moderními prvky ochrany obyvatel vůbec nejsou plynové masky a kryty," řekl Gross při interpelacích ve sněmovně.
19:08
David Satcher a Tom Ridge informují o případech onemocnění antraxem.
19:02
Ruční protitankovou střelu našli pracovníci pražského letiště Ruzyně asi kilometr od přistávací plochy. Zbraň odvezl pyrotechnik a policie ji zkoumá. Zatím se neví, jak a kdo ji tam dal.
18:56
Papež Jan Pavel II. vyzval křesťany na celém světě, aby pomohli překonat předsudky vůči imigrantům a hledali dialog s ostatními náboženstvími. V projevu u příležitosti světového dne přistěhovalců a imigrantů zdůraznil, že vzrůstající počet imigrantů - asi 150 milionů na celém světě - by měl být chápán jako příležitost k mezináboženské snášenlivosti.
18:54
Vývoj po teroristických útocích z 11. září v USA asi povede k tomu, že Evropská unie vybuduje svou společnou obranu dříve, než se myslelo. Řekl to ředitel Mezinárodního ústavu pro strategická studia John Chipman v rozhovoru pro čtrnáctideník La Quinzaine Européenne. Spojené státy se budou nyní muset věnovat mnohem více Afghánistánu a Blízkému východu než situaci na Balkáně. Dříve nebo později Evropané budou muset převzít ještě větší zodpovědnost za tuto oblast než dosud. To by mohlo vést k rychlejšímu vybudování evropské obrany, soudí šéf londýnského ústavu.
18:47
Vojenský velitel teroristické sítě Al-Kajda prohlásil, že Afghánci budou poražené americké vojáky vláčet ulicemi. "Amerika si může být jistá svými mylnými kalkulacemi až poté, co její vojáci budou vláčeni v Afghánistánu, tak jako v Somálsku," uvádí Abú Hafás v narážce na zapojení Washingtonu do mírových sil OSN v Somálsku v roce 1993. Při jedné z akcí somálských ozbrojenců byly sestřeleny dva vrtulníky a dav vláčel těla 18 členů posádek včetně několika vojáků ulicemi Mogadiša. Talliban chce Američany vláčet ulicemi
18:43
V maďarské Budapešti začalo fungovat informační středisko, které vláda Viktora Orbána zřídila kvůli hrozbě teroristického útoku biologickými zbraněmi.
18:42
Čtyři stoupenci bin Ládina usvědčení z podílu na atentátech proti americkým velvyslanectvím v Africe z roku 1998 byli v New Yorku odsouzeni k doživotí.
18:34
Konzultační linka, kterou zřídila ve středu policie pro občany, jimž byla doručena neobvyklá zásilka, není cenově zvýhodněná, jak policie tvrdila. Lidé za minutu hovoru zaplatí dokonce více než za stejnou dobu meziměstského volání. Takzvaná bílá linka je podle tiskového mluvčího Českého Telecomu Vladana Crhy zvýhodněná pouze pro policii, která si linku objednala. Bezplatná či cenově zvýhodněná linka nebyla podle něj zavedena proto, že se policie bála jejího zneužívání.
18:33
Polskem prochází vlna "útoků tajemným bílým práškem". Lidé se bojí otevírat svoje poštovní zásilky, množí se informace o podezřelých nálezech na frekventovaných veřejných místech. Zatím žádný z nálezů ale neobsahoval nebezpečné bakterie a nekonal se ani žádný skutečný útok.
18:32
K pokutě 600 estonských korun (asi 1300 českých korun) byl ve středu potrestán estonský student za dopis s výhrůžkou smrti, který zaslal elektronickou poštou americkému prezidentovi Georgi Bushovi.
18:30
Islámské extremistické hnutí Džajš-e-Muhammad operující v indickém Kašmíru a sídlící v sousedním Pákistánu pohrozilo sebevražednými útoky na indická města. Tuto hrozbu zdůvodňuje nynějším indickým bombardováním pákistánských pozic.
17:56
Deník The Los Angeles Times upozorňuje na nože, se kterými by se teroristé mohli dostat poměrně snadno do letadla, aniž by je detektor odhalil. Ve specializovaných obchodech nebo na dobírku třeba po internetu si lze totiž legálně zakoupit nůž Stealth Hawk vyrobený z kompozitních a keramických materiálů, který je, jak uvádí prodejní katalog, pro detektory téměř "neviditelný". Nůž prý lze použít k proražení dřeva a nebo kovové kapoty auta, aniž by se poškodil. Stojí asi 140 dolarů (5200 Kč).
17:54
Mimořádná bezpečnostní opatření provázela přílet amerického prezidenta George Bushe a ruského šéfa Vladimira Putina do Šanghaje. Tam o víkendu proběhne vrcholná schůzka Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří APEC. Dnes ve stejném městě skončila dvoudenní konference ministrů zahraničí a obchodu. Ti podpořili americké vojenské útoky na Afghánistán.