Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 7. prosince 2019 Ambrož, Benjamin
STŘEDA 31. ŘÍJNA 2001
00:00
Vážení čtenáři, padesát dní po útoku teroristů na Spojené státy 11. září končí iDNES své od-line zpravodajstí. Obnovíme ho, kdykoli si to situace vyžádá. Všechny důležité informace si nadále budete moci přečíst v našich aktuálních článcích a v souhrnu SVĚT V KONFLIKTU. Ten najdete v záhlaví našich zpravodajských stránek. Redakce iDNES - SVĚT V KONFLIKTU
21:37
Americký ministr spravedlnosti John Ashcroft oznámil ve Washingtonu další opatření, která mají omezit vstup do země lidem podporujícím terorismus. Ashcroft uvedl, že vstup bude zakázán členům a stoupencům 46 teroristických skupin. Oznámil také vytvoření zvláštního týmu, jenž se bude věnovat pátrání po cizincích, kteří jsou už na území USA a jsou stoupenci terorismu. "Amerika nedovolí zneužívat svého pohostinství jako zbraně proti sobě," řekl Ashcroft.
21:14
Kvůli podezření z přítomnosti antraxu byly dnes evakuovány kanceláře izraelského premiéra Ariela Šarona a prezidenta Mošeho Kacava. Kvůli obálce s bílým práškem bylo izolováno celé patro budovy, v níž je Šaronova kancelář, a zaměstnanci byli dopraveni k testům do nemocnice. Předtím byl v archívu prezidentského úřadu objeven podezřelý dopis adresovaný do rukou Kacava.
21:05
Francouzské Národní shromáždění dnes definitivně schválilo kontroverzní protiteroristický zákon, který má po zářijových útocích v USA snížit rizika obdobných atentátů. Zákon rozšiřuje pravomoci policie při prohlídkách bytů a automobilů, posiluje bezpečnostní opatření na letištích a veřejných místech jako jsou nákupní střediska a sportoviště.
19:41
Místopředseda Senátu Jan Ruml (Unie svobody) si myslí, že hned po zářijových útocích na USA měla v ČR vzniknout zvláštní analytická skupina, která by zpracovávala jednotlivé informace ze zpravodajských složek. Ruml, někdejší ministr vnitra, dnes řekl rozhlasové stanici BBCl, že jednotlivé součásti tajných služeb pracují profesionálně, ale nejsou dobře koordinovány.
19:40
Británie a Saúdská Arábie budou spolupracovat při sestavování budoucí afghánské vládní koalice. Po setkání se saúdským králem Fahdem ibn Abdal Azízem Saúdem v Rijádu to řekl britský premiér Tony Blair.
19:26
Teroristické útoky 11. září zvýšily obavy, že extremisté nebudou váhat použít proti USA zbraně hromadného ničení včetně jaderných. Řekl to náměstek ministra zahraničí John Bolton. "Už teď máme co do činění s někým, kdo zbraň masového ničení používá," řekl Bolton s poukazem na šíření antraxu, "takže to není žádná hypotetická obava."
18:43
Z trosek WTC v New Yorku bylo v úterý večer vyproštěno a za přísných bezpečnostních opatření odvezeno velké množství zlatých a stříbrných ingotů. Napsal to newyorský list Daily News. Už dva dny pracovníci za dohledu policistů z FBI uvolňovali tunel v suterénu pod budovami zničenými při zářijovém teroristickém útoku ve snaze dostat se k zasypaným trezorům. Začátkem října kanadská banka Scotiabank uvedla, že má v sejfech pod troskami ingoty zlata a stříbra v hodnotě asi 200 milionů dolarů.
18:39
FBI hledá šest mužů, kteří byli zadrženi někde na americkém Středozápadě a posléze propuštěni, i když u sebe měli dokumenty o jaderné elektrárně na Foridě a o ropovodu na Aljašce. Napsal to americký list The Miami Herald s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje. Podle listu ředitel FBI Robert Mueller a ministr spravedlnosti John Ashcroft "zuřili", když se dozvěděli, že policisté z imigrační služby muže propustili, aniž by konzultovali FBI.
Exploze u baghrámského letiště
18:27
FBI zadržela na letišti v Seattlu na severozápadě USA dva cestující letadla společnosti Northwest Airlines těsně poté, co stroj přiletěl z Tokia. Všech 199 cestujících a 17 členů posádky muselo zůstat na palubě letadla, zatímco agenti FBI a celníci oba muže vyslýchali a prohledávali jejich zavazadla. Důvody prohlídky FBI neuvedla.
18:04
USA budou před začátkem ramadánu 17. listopadu znovu čelit atentátům. Oznámila to saúdskoarabská opozice, kterou citovala agentura AFP. Teroristé prý hodlají zaútočit výhradně na USA a nikoli na americké objekty v zahraničí. Opozice neuvedla zdroj informací, ale tvrdí, že islamisté ze Saúdské Arábie používají ke komunikaci s kolegy v Afghánistánu satelitní telefony. V jedné ze zachycených konverzací prý tvrdili, že atentát na USA je naplánován na dobu před ramadánem, který začíná 17. listopadu.
17:54
Švýcarsko zablokovalo v rámci vyšetřování týkajícího se financování mezinárodních teroristických sítí 24 podezřelých účtů. Oznámila to mluvčí švýcarské státní prokuratury Vera Britschová. Výši účtů, jejich původ ani jména jejich majitelů mluvčí nesdělila.
17:33
Švýcarsko zablokovalo v rámci boje s terorismem 24 podezřelých účtů. Banky o nich informovaly Úřad pro kontrolu nad praním špinavých peněz a ten je předal státní prokuratuře.
17:20
Ministr zahraničí afghánského Talibanu Vakíl Ahmad Mutavakkil popřel informace o možných rozbrojích uvnitř hnutí. Zároveň popřel, že tajně navštívil Pákistán ve snaze dosáhnout přerušení amerických náletů a nového jednání mezi USA a zástupci Talibanu. Dohady o možném Mutavakkilově odjezdu z Afghánistánu vzbuzovaly podle Reuters naděje, že se Taliban začíná štěpit a že by se s jeho umírněnými členy mohlo vyjednávat o budoucí vládě za účasti opozice.
16:31
Pákistán opět uzavřel hraniční přechod u města Čaman pro afghánské uprchlíky. Důvodem je podle Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky přelidnění v uprchlickém táboře Killi Faizo poblíž Čamanu. Ještě ráno hraniční přechod přešlo 514 běženců. Většina z nich už ale v táboře nenašla místo a pohraničníci je začali vracet zpět.
16:16
Případ zaměstnankyně newyorské nemocnice, která dnes zemřela na plicní antrax, vyvolal mezi odborníky velké obavy. Předběžné testy totiž neprokázaly přítomnost bakterií ani na ženině pracovišti ani v jejím bytě. "Jde o mimořádnou událost. Prezident ji řeší se svým týmem," řekl mluvčí Bílého domu Ari Fleischer. Více
16:10
Americký ministr obrany Rumsfeld odjede v pátek do Ruska a do některých zemí Střední Asie sousedících s Afghánistánem, kde bude diskutovat o válce proti terorismu a o protiraketové obraně.
15:12
Antrax si v USA vybral čtvrtou oběť. Zemřela zaměstnankyně newyorské nemocnice. Měla plicní formu sněti. Způsob, kterým se nakazila, není znám. Více
15:06
Irácká tajná služba stále posílá do Německa své agenty, kteří do země přicházejí jako běženci. Oznámil to Spolkový úřad na ochranu ústavy BfV s tím že agenti přitom využívají služeb převaděčských gangů. Mluvčí úřadu tvrdí, že agenti se často do země dostávají ze střední a východní Evropy, zvláště přes německo-českou hranici. Ta prý není dost přísně střežena.
14:23
Šéf britské diplomacie Jack Straw a libanonský premiér Rafík Harírí jednají v Rusku o terorismu. Ministr zahraničí Velké Británie v interviewa agentuře Interfax řekl: "Hlavním úkolem mého jednání v Moskvě bude začít praktickou diskusi o nově vzniklé mezinárodní situaci a jejích důsledcích pro tradiční diplomatické otázky, jako jsou evropská a globální bezpečnost, urovnání regionálních konfliktů, aktivita mezinárodních orgánů a dvoustranné vztahy."
13:54
Evropská unie se dohodla, že umožní členským státům dodávat zbraně afghánskému Severnímu spojenectví. To bojuje proti vládnímu hnutí Taliban. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje. Velvyslanci členských zemí se prý dohodli, že změní svůj výklad rezoluce OSN číslo 1333 o zákazu dodávek zbraní do Afghánistánu tak, že se bude týkat pouze území, která ovládá Taliban.
13:52
Předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat přicestoval z Itálie do norské metropole Osla. Tam bude s norskými politiky jednat o cestě k oživení zablokovaného blízkovýchodního mírového procesu. Pozdě večer se na zdejším letišti Gardermoen sejde i s ruským ministrem zahraničí Igorem Ivanovem.
13:43
Konvoje s humanitární pomocí směřující na sever Afghánistánu budou čtyři měsíce po 10. listopadu jezdit z Kyrgyzstánu. Konvoje by měly vyjíždět denně z města Oš, kam náklad poputuje po železnici z Ruska. Pod dohledem Světového programu OSN pro výživu WFP má být Afgháncům během této doby poskytnuto 18 tisíc tun pomoci, hlavně potravin.
13:40
Portugalská vláda chce změnit zákon z doby před 27 lety, který zakazuje nasazení vojáků při zajišťování vnitřní bezpečnosti. Vláda chce, aby se armáda v budoucnu mohla podílet na ochraně před teroristy.
13:37
Poslední dva případy nákazy antraxem v USA znepokojují vyšetřovatele. Ti se obávají, že nebezpečné bakterie by se mohly přenášet i z jednoho dopisu na další. Zkoumají i možnost, že se spory šíří jinak než dotykem s infikovanými dopisy. Více
Americký stíhací bombardér
13:21
Britský premiér Tony Blair v Damašku uvítal syrské odsouzení teroristických útoků proti USA. Zároveň zdůraznil, že je to terorismus - nikoli islám - proti čemu směřuje nynější kampaň pod vedením Spojených států. Během návštěvy v Damašku, kam přijel jako první britský premiér po více než třiceti letech, jednal Blair se syrským prezidentem Bašárem Asadem.
13:14
Vojenský dopravní letoun Tu-154, který ČR nabídla spojencům v NATO v rámci boje proti terorismu, v pondělí a v úterý převážel osoby a materiál mezi Německem, Anglií a Francií. Mise českého letounu sloužila k podpoře spojeneckých radarových systémů AWACS. Letoun Tu-154 je v současné době v Praze, na příští misi by se měl vydat příští týden, řekl velitel šesté základny dopravního letectva v Praze-Kbelích Jaroslav Kankia. Více