Sobota 22. února 2020, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. února 2020 Petr
ÚTERÝ 30. ŘÍJNA 2001
22:40
Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf nebude na USA naléhat, aby zastavily bombardování Afghánistánu o islámském postním měsíci ramadánu. Zmínil však rostoucí kritiku prodlužování bojů v Afghánistánu.
21:54
Generální tajemník OSN Kofi Annan vyjádřil naději, že americké bombardování Afghánistánu skončí co nejdříve, aby bylo možné dostat do země co nejvíce humanitární pomoci. "Chtěli bychom, aby tato vojenská operace - především letecké akce - skončila tak brzy, jak je to jen možné, abychom mohli začít dopravovat Afghánistánu zásoby," řekl.
21:25
V hovězím mase ve vesnici ve středoruském Tatarstánu byly zjištěny spory antraxu. Podle agentury Interfax je rodina, která maso jedla, pod lékařským pozorováním. Nakažené maso se prodávalo v sousední Samarské oblasti a veterinární správa Tatarstánu ihned zakázala dovoz dobytka nejen ze Samary, ale také z Orenburgu a ze sousedního Kazachstánu.
21:25
Testy potvrdily, že zaměstnankyně jedné newyorské nemocnice onemocněla nebezpečnou plicní formou antraxu. Oznámil to šéf newyorské zdravotnické služby Neal Cohen, podle něhož jde o první případ této formy antraxu v New Yorku. Více
21:18
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld uvedl, že v severním Afghánistánu působí americké pozemní jednotky. "Máme v Afghánistánu skutečně velmi malý počet vojáků, kteří tam plní styčné úkoly," prohlásil. Američtí vojáci podle něj působí na severu země a pomáhají získávat informace o cílech pro americké bombardování. Více
20:17
Česká ministerstva pokračují i po varování USA před dalším teroristickým útokem v přípravě na možnou krizovou situaci. Není však důvod šířit paniku, nejsou informace o tom, že by Česku v nejbližší době hrozilo jakékoliv významné nebezpečí či riziko, shodli se po zasedání bezpečnostní rady státu premiér Miloš Zeman a předsedové sněmovny a Senátu Václav Klaus a Petr Pithart. Ministr vnitra Stanislav Gross podotkl, že jeho resort je v každodenním kontaktu s americkými bezpečnostními složkami a předávají si aktuální informace. Opatření v krizové situace by se například týkala zajištění dostatečného množství vody a potravin. Více
19:33
Přes třicet mladých lidí demonstrovalo v Praze na náměstí Míru proti americkým náletům na cíle v Afghánistánu. Svolavatelé akce se označili za recesistickou teroristickou organizaci RAA (Revolucí proti Americe). Po zhruba třiceti minutách poklidný protest skončil.
18:50
První švýcarské letadlo s pomocí pro afghánské uprchlíky, kterou tvoří převážně stany a spací pytle, odletělo z Curychu do východoturkmenského města Turkmenabad. Další dva lety jsou plánovány na 1. a 7. listopadu. "Na turkmensko-afghánské hranice bude dopraveno 120 tun materiálu," upřesnil Joachim Ahrens, mluvčí švýcarské Agentury pro rozvoj a spolupráci, která pomoc organizuje.
18:10
Stopy antraxu byly v pondělí nalezeny na dalších dvou poštách ve washingtonské oblasti. Podle vedení americké pošty je výskyt bakterií nebezpečné nemoci velmi omezený a dekontaminace obou zařízení by měla skončit ještě dnes. Americká pošta nicméně předpokládá, že nynější panika kolem antraxu jí přijde na několik miliard dolarů.
17:05
Americký viceprezident Richard Cheney byl přesunut na tajné bezpečné místo v souvislosti s hrozbou novým teroristickým útokem, o níž informoval ministr spravedlnosti John Ashcroft. Mluvčí Bílého domu Ari Fleischer uvedl, že zatím není jasné, jak dlouho Cheney na zabezpečeném místě bude.
16:28
Protitanková střela nalezená 18. října u ruzyňského letiště byla dopoledne ve vojenském prostoru odpálena. Experti potvrdili, že byla funkční. Více
16:07
Z průzkumu veřejného mínění pro americkou televizi CBS a deník The New York Times plyne, že Američané začínají pochybovat o válce proti terorismu. Až 53 procent dotázaných připouští, že může dojít k dalším teroristickým útokům. Je to o třetinu více než v září.
15:37
Britský premiér Tony Blair řekl, že důkazů o vině Usámy bin Ládina za teroristický útok z 11. září je taková záplava, že už o ní nikdo nepochybuje. Zároveň veřejnost vyzval, aby si uvědomila dosavadní vojenské úspěchy anglo-americké koalice. "Je důležité nikdy nezapomenout na to, proč to děláme, nikdy nezapomenout, co jsme cítili, když letadla vlétla do oněch dvou věží," řekl Blair.
 
14:39
USA vysílají z letadel na přijímače v Afghánistánu varování pro afghánské obyvatele v jazycích paštšině a darí (afghánská perština), aby si lidé nespletli potravinové balíčky s nevybuchlými kusy tříštivých pum. Obojí totiž mají stejnou žlutou barvu. Píše to CNN. Tříštivé pumy používají Američané při bombardování, protože mají nejničivější účinek.
14:30
Obrovská exploze otřásla frontou u bývalé základny Baghrám zhruba 40 kilometrů severně od Kábulu. Podle agentur hřibovitý mrak po výbuchu byl vysoký až 300 metrů. V té době ale nad oblastí neletěla žádná letadla.
14:23
S odvetnými akcemi USA souhlasí 70 procent českých občanů, 21 procent lidí je proti. Zjistil to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. Rozhodnější jsou muži, ženy častěji odpověděly, že nevědí. S odvetou častěji nesouhlasili starší lidé.
14:11
Žádná příští afghánská vláda nesmí umožnit, aby se území Afghánistánu stalo základnou pro skupiny nepřátelské vůči jeho sousedům. Podle mluvčího OSN se na tom v Islámábádu shodli zvláštní představitel OSN pro Afghánistán Lachdar Brahímí a pákistánský prezident Parvíz Mušaraf. Brahími je na první návštěvě v Pákistánu od 7. října, kdy USA zahájily vojenskou operaci proti Afghánistánu.
14:02
Ve snaze pomoci v boji proti bioterorismu poskytne zřejmě Rusko Spojeným státům sterilizační zařízení k hubení bakterií antraxu v poštovních zásilkách. Potvrdil to viceprezident ruské Akademie věd Gennadij Mesjac. Podle něho je zařízení schopno současně sterilizovat přes 200 tisíc dopisů. Sterilizátor poštovních zásilek je podrobován konečným testům a brzy bude podepsán příslušný kontrakt, informoval Mesjac.
13:50
Slovenská policie dopadla již druhého z odesílatelů bílého prášku, kterého obvinila z šíření poplašné zprávy. "Obviněným je 68letý invalidní důchodce z obce Limbach u Pezinku. Muž vypověděl, že do plastového sáčku nasypal směs zeminy a umělého hnojiva, vložil ji do obálky a zásilku adresoval svému sousedovi. Prý se tak mstil za špatné sousedské vztahy," řekl Karol Tomka z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Muži hrozí rok až osm let vězení nebo pokuta. Experti zatím v zemi kontrolovali 276 podezřelých zásilek. Přítomnost antraxu se ale neprokázala.
13:31
V oblasti Dár Súf v provincii Samangan asi 350 kilometrů severně od Kábulu působí na malé základně asi 15 až 20 amerických vojáků. Radí velitelům opozice s jejich vojenskými akcemi a pomáhají je koordinovat s americkými operacemi v Afghánistánu. Řekl to mluvčí opozice Muhammad Ašraf Nadím agentuře Reuters.
13:22
Navzdory válce v Afghánistánu se za poslední dva týdny vrátilo z Íránu do Afghánistánu ke svým rodinám na 7000 afghánských uprchlíků. Mluvčí Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky řekl, že běženci se vracejí dobrovolně, chtějí se prý do Afghánistánu vrátit ještě předtím, než začne zima. Na území Íránu pobývá v současné době mezi 2 - 2,5 miliony afghánských běženců.
13:18
Irácký deník Bábil napsal, že se obává, že Británie a USA udeří na Irák v listopadu během ramadánu. Deník, který je nejvlivnějším listem v zemi, patří Saddámovu synovi Udajovi. "Bush syn" se pokusí vyřídit nedokončenou práci, kterou po sobě zanechal jeho otec, jenž nebyl schopen svrhnout iráckou vládu za války v Perském zálivu v roce 1991, tvrdí Bábil v redakčním článku na titulní straně.
13:09
Téměř 70 procent Čechů se domnívá, že teroristické útoky z 11. září byly namířeny proti USA. Jednadvacet procent lidí si myslí, že útoky byly vedeny proti celé euroatlantické civilizaci. Vyplývá to z říjnového výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
 
11:37
Z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil list The Guardian, vyplývá, že většina Britů nadále podporuje boje v Afghánistánu. Podpora ale poklesla o 12 procent za dva týdny. Vláda se proto pouští do diplomatické a propagandistické kampaně. Premiér odpoledne přednese projev.
11:28
Podle tiskového mluvčího České pošty Ladislava Vančury budou prověřené negativní zásilky orazítkovány nápisem: desinfikováno a se stručným vysvětlujícím a omluvným dopisem zaslány původním adresátům.
11:14
Velitel americké vojenské kampaně v Afghánistánu generál Tommy Franks tvrdí, že USA jsou rozhodnuty pokračovat v boji proti terorismu tak dlouho, dokud nezničí síť Usámy bin Ládina. Operace nejsou ve slepé uličce, zdůraznil. "Celosvětová operace je zaměřena na rozrušení, na likvidaci teroristické sítě s globálním dosahem," dodal. Cílem kampaně v Afghánistánu je pak svržení vlády Talibanu.
10:58
V Afghánistánu již působí na 500 amerických vojáků a jejich spojenců. Napsala to agentura AFP s odvoláním na představitele vládního hnutí Taliban. To tvrdí, že Američané podporují vojenské aktivity jednotek opozičního Severního spojenectví.