Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana
PÁTEK 26. ŘÍJNA
22:44
Pákistánec pracující pro zahraniční banku v jihopákistánském městě Karáčí onemocněl antraxem prostřednictvím podezřelého dopisu. Tiskové agentuře AFP to dnes sdělil jeho lékař. Muž byl přijat do soukromé nemocnice v Karáčí poté, co se v bance dostal do styku s podezřelým dopisem, řekl lékař, který nechtěl být jmenován. Život nemocného podle něj není ohrožen. Jde o první případ antraxu přeneseného podezřelým dopisem v Pákistánu.
22:02
Teroristické útoky z 11. září americkým hospodářstvím zjevně otřásly. Prohlásil to dnes prezident USA George Bush a zároveň se vyslovil pro větší daňové úlevy pro podnikatele i spotřebitele. "Je zjevné, že naše ekonomika byla otřesena. Zaznamenali jsme šokové vlny procházející všemi oblastmi tvorby národního produktu," řekl Bush v projevu k představitelům obchodních, výrobních a zemědělských kruhů v Bílém domě.
19:44
Na slovenském úřadu vlády se dnes objevila už druhá podezřelá poštovní zásilka za uplynulých jedenáct dnů. Tentokrát obálka nebyla adresována premiérovi Mikuláši Dzurindovi, ale šéfovi úřadu na ochranu ústavních činitelů Františku Zemkovi. Informovala o tom slovenská zpravodajská televize TA3.
19:28
Mezinárodní výbor Červeného kříže vyjádřil politování nad tím, že USA dnes bombardovaly jeho sklady v Kábulu, a tyto útoky označil za porušení humanitárního práva. - více
19:05
Americká letadla shodila večer podle svědků 13 bomb na Kábul. Zpravodaj agentury Reuters řekl, že šest jich dopadlo na sevrní okraj města, tři blízko letiště a čtyři explodovaly kolem města.
 
18:10
Prezident USA George Bush, který podepsal protiterotistický zákon řekl: "Zákon je důležitý nejen pro nalezení a potrestání teroristů, ale také pro možnost zabránit dalším krutým útokům. Jeho přijetím jsme učinili významný krok nejen k porážce terorismu, ale i k ochraně ústavních práv všech Američanů." Viceprezident Cheney dodal, že novela pomůže čelit největšímu ohrožení v dosavadních dějinách národa. - více
17:28
Nejvyšší vůdce afghánského vládního hnutí Taliban mulla Muhammad Umar vyzval všechny stoupence svého radikálního islámského hnutí, aby během následujících 72 hodin uspořádali po světě shromáždění. Oznámila to Afghánská islámská agentura.
17:07
Prezident USA Bush podepsal protiteroristický zákon. Umožní odposlechy podezřelých, sledování emailů a přísnější tresty pro pomocníky teroristů.
16:39
Generální tajemník NATO potvrdil, že byl v Bosně zadržen člověk napojený na mezinárodní teroristickou síť. "Jednotky SFOR v Bosně a Hercegovině zadržely i deportovaly v minulých týdnech řadu lidí podezřelých z plánování útoků na SFOR. Nejméně o jednom zadrženém je známo, že má přímé napojení na síť Al-Kajda a na Usámu bin Ládina," řekl George Robertson. Odmítl ale uvést další podrobnosti o identitě a aktivitách podezřelého. Dodal, že akce rozbila i jiné teroristické sítě.
16:26
Žádný pokrok nepřineslo jednání o obnovení blízkovýchodního mírového procesu mezi německým ministrem zahraničí Joschkou Fischerem a šéfem palestinské samosprávy Jásirem Arafatem. Fischer se s Arafatem sešel v Gaze poté, co dopoledne jednal v Tel Avivu na s izraelským ministrem zahraničí Šimonem Peresem.
15:59
Americká vláda požádala o prověrky českých pilotů, kteří létají do Spojených států. Řekl to ministr vnitra Stanislav Gross. Spojené státy chtějí, aby Česko garantovalo, že piloti jsou spolehliví a že nejsou napojeni na teroristické organizace.
15:39
Britská vláda se vyjádřila, že je "velmi skeptická", pokud jde o schopnost bin Ládina získat jaderné zbraně. Reagovala tak na zprávy listu The Times, že bin Ládin nakoupil radioaktivní materiály.
15:09
Pro obnovu rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci se v Tel Avivu vyslovil německý ministr zahraničí Joschka Fischer. Ten se sešel se svým izraelským protějškem Šimonem Peresem. Fischer vyzval k zastavení násilí a teroristických útoků a ujistil, že Německo zůstává přítelem Izraele.
14:55
Předák opozice Abdul Hak, kterého Taliban v noci zajal, byl podle nepotvrzených zpráv CNN popraven. Afghánské hnutí potvrdilo, že jeho členové Haka a jeho dva průvodce zestřelili. - více
14:27
Ministerstvo vnitra potvrdilo, že jeden z únosců letadel, které narazilo do WTC, Muhammad Atta, pobýval v Česku dvakrát. Kromě loňské návštěvy se letos v Praze setkal s iráckým diplomatem.
14:22
Afghánská protalibanská agentura Bachtár oznámila, že opoziční předák Abdul Hak byl při přestřelce zabit. Taliban Haka zajal v noci a držel ho v Dželálábádu.
14:07
Americká vojenská letadla zasáhla při náletech na Kábul už podruhé od začátku útoků sklady potravin Červeného kříže. Podle agentury AP zahynuly při dnešním bombardování afghánské metropole i tři děti.
13:54
Bývalý předseda afghánské vlády Gulbuddín Hekmatjár vyjednává s Talibanem i opozičním Severním spojenectvím s cílem vytvořit jednotnou frontu a bránit Afghánistán proti USA. Hekmatjár stojí v čele fundamentalistické Islámské strany a žije v Teheránu. V 80. letech patřil mezi chráněnce amerických a pákistánských tajných služeb. V roce 1992 se rozešel s ostatními vůdci bývalé opozice a stal se hlavním odpůrcem prezidenta Rabbáního.
13:13
Afghánské vládní hnutí Taliban varuje příznivce bývalého krále Muhammada Záhira šáha, aby nevstupovali do Afghánistánu. Prohlášení přišlo pár hodin po zadržení předáka opozice Abdula Haka.
13:02
Deklaraci odsuzující teroristické útoky ve Spojených státech z 11. září a uznávající právo na obranu proti takové agresi přijali účastníci mezinárodní konference o přechodu k demokracii a o transformaci, která probíhá v Madridu. Jednání se účastní 14 úřadujících prezidentů a premiérů, včetně předsedy české vlády Miloše Zemana, a řada bývalých státníků.
13:00
Izrael na dnešek svolal bezpečnostní schůzku, které se mají kromě jeho zástupců zúčastnit také palestinští činitelé a Američané. O čase ani místě setkání zatím nebylo rozhodnuto.
Po náletu v Kábulu
12:32
Británie potvrdila, že do Afghánistánu vysílá vojáky pro pozemní operace. Jako první bude nasazeno 200 mužů ze speciálních jednotek námořnictva na palubě bitevní lodi lodi Fearless, uvedl státní tajemní britského ministerstva obrany Adam Ingram. Dalších 400 příslušníků zvláštních komand se podle něho sice vrátí po skončení cvičení z Ománu domů, budou ale ve stavu bojové pohotovosti, aby se mohli kdykoli do pozemních operací v Afghánistánu zapojit.
12:16
Zprávy o zajetí předáka afghánské opozice Abdula Haka jednotkami Talibanu potvrdil Hakův bratr Muhammad. Byl zatčen společně se svým synem a Taliban ho drží v Dželálábádu, řekl. Zároveň vyzval světové společenství, aby na Taliban vyvinulo nátlak, aby jeho bratra nezranil.
11:26
Teroristické skupiny v Afghánistánu jsou velmi podobné ozbrojeným hnutím v Kolumbii. Prohlásila to na čtvrteční konferenci o praní špinavých peněz v Bogotě velvyslankyně USA v Kolumbii Anne Pattersonová. Všechny tři kolumbijské skupiny - povstalecké levicové Revoluční ozbrojené síly Kolumbie, Vojsko národního osvobození a polovojenské pravicové Kolumbijské sebeobranné oddíly - figurují na americkém seznamu 28 zahraničních teroristických skupin.
11:12
Podle ruského ministerstva zahraničí vede násilí na západním břehu Jordánu ke stupňování všeobecné konfrontace mezi Izraelem a Palestinci. Rusko proto obě strany vyzvalo k mírovému řešení sporů.
11:10
Americká justice vyšetřuje podivné okolnosti kolem investiční společnosti First Equity Enterprises, jež sídlila v objektu Světového obchodního střediska v New Yorku. Po teroristických útocích byly kanceláře firmy zničeny, žádný z jejích zaměstnanců ale o život nepřišel. Ihned po útocích společnost propustila všech svých 100 zaměstnanců a asi dva týdny poté společnost zanikla. Od té doby se vyšetřovatelé snaží objasnit, co se stalo se 106 milióny dolarů, které v minulosti klienti na účet společnosti převedli. O vyšetřování píše londýnský list Financial Times.