Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš
ČTVRTEK 25. ŘÍJNA
23:04
Indie dnes prezidentským výnosem zaměřeným na boj s terorismem zakázala 23 organizací včetně skupin, které stojí v pozadí útoků v indickém svazovém státě Džammú a Kašmír. Na seznamu je také organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu ze Srí Lanky a Indické studentské islámské hnutí.
21:55
Americká vláda počítá s tím, že islámský radikál Usáma bin Ládin, podezřelý ze zosnování zářijových teroristických útoků v USA, bude zajat nebo zlikvidován. Řekl to dnes novinářům ministr obrany Donald Rumsfeld. Poopravil tak své předchozí vyjádření v rozhovoru pro USA Today, ve kterém připustil, že bin Ládin vůbec nemusí být dopaden nebo zabit.
21:50
Nejméně 16 lidí bylo zabito a 25 zraněno při leteckém útoku USA na západoafghánské město Herát. Informovala o tom íránská televize.
20:53
Švédský parlament Riksdag byl dnes přechodně uzavřen poté, co se v něm objevil podezřelý dopis s bílým práškem. Do kontaktu s dopisem přišlo 34 zaměstnanců nejvyššího švédského zákonodárného sboru, kteří byli podrobeni odbornému vyšetření.
20:50
Senát amerického Kongresu dnes schválil návrh zákona, který rozšíří kompetence orgánů činných v trestním řízení v boji proti terorismu. Aby návrh vstoupil v platnost, musí ho ještě podepsat prezident Bush, který na přijetí normy naléhal hned po teroristických útocích z 11. září. S návrhem, který ochránci lidských práv považují za sporný, souhlasila ve středu Sněmovna reprezentantů. Zákon umožní mimo jiné rozsáhlé odposlechy lidí podezřelých z podpory terorismu, širší výměnu zpravodajských informací mezi jednotlivými bezpečnostními agenturami, sledování pošty na internetu a důslednější perzekuci lidí, kteří poskytují zázemí teroristům.
20:34
Prezident USA George Bush se dnes setkal se saúdskoarabským korunním princem Abdalláhem ibn Abdalem Azízem Saúdem a poděkoval mu za příspěvek jeho země k potírání terorismu. Oznámil to dnes Bílý dům s tím, že toto setkání vyvrací spekulace o existenci napětí mezi oběma státy.
20:25
I Slovensko má - podobně jako Maďarsko - nadále platnou smlouvu o přátelství s Afghánistánem, zděděnou z dob Československa. Ani Bratislavě se dosud dokument nepodařilo vypovědět.
20:04
Ministerstvo zahraničí USA zastavilo příjem poštovních zásilek, poté, co byl u jednoho zaměstnance ve Sterlingu ve Virginii pozitivní test na antrax.
19:44
USA bombardují afghánskou metropoli Kábul. Podle svědků bylo slyšet šest explozí.
19:17
Spory antraxu poslané šéfovi demokratické většiny v americkém Senátu Tomovi Daschlemu byly koncetrovanější a nebezpečnější něz ty, které se našly v další dopisech obsahujících antrax. Oznámil Bílý dům. Šéf úřadu pro vnitřní bezpečnost Tom Ridge řekl, že spory v dpopise pro Daschlea mají odlišné charakteristiky něz ty z New Yorku a Floridy.
19:02
Teroristické skupiny se letos dvakrát pokusily prozkoumat ruská skladiště jaderných zbraní, jejich snaha však byla zmařena. Prohlásil šéf odboru pro dohled nad jadernou bezpečností ruského ministerstva obrany.
19:01
Testy prokázaly kožní formu antraxu u druhého zaměstnance televize NBC v New Yorku poté, co se dotkl stejného dopisu jako jeho kolega. Nemoc se u něho projevila koncem září.
18:31
Maďarsku jako člen NATO na jedné straně podporuje vojenskou operaci proti teroristům v Afghánistánu, na straně druhé má s touto zemí podepsanou stále platnou smlouvu o přátelství a spolupráci.
18:27
Grafitti zobrazující nejhledanějšího teroristu na světě Usámu bin Ládina nastříkal sprejer na zeď u hřiště 16. základní školy na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně. Barevnou kresbu doprovází nápis Statečnému afghánskému lidu. Jelikož si na neznámého sprejera stěžoval jeden z obyvatel, zkoumá kresbu policie.   - Ze zdi se na děti dívá bin Ládin
18:21
Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí USA oznámilo, že čtyři z dvanácti nakažených antraxem, byli vystaveni působení bakterie záměrně. Mezi potvrzené případy patří 63letý novinář z Floridy, který zemřel, a jeho 73letý kolega z redakce American Media Inc. V New Yorku jde o 38letou zaměstnankyni televize NBC News a kojence, jehož rodič pracuje v televizi ABC News.
17:13
Odměny, kterou vypsaly USA za informace vedoucí k dopadení nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina, se dožaduje jistá mladá Dánka. Tvrdí, že saúdského miliardáře viděla minulý týden na ulici dánského Silkeborgu, jak se marně snaží vybrat peníze z bankomatu.
17:08
Americké útoky na postavení afghánského vládního hnutí Taliban nejsou podle Severní aliance dostatečné. Nestačí totiž ke zničení uskupení talibanských jednotek na frontových liniích, řekl ministr zahraničí exilové afghánské vlády Abdalláh Abdalláh.
16:09
Vyšetřovatelé oznámili, že ampulka s bakteriemi salmonely, kterou dostal poštou americký exprezident Clinton, nesouvisí s případy dopisů s antraxem. Clinton se prý zásilky nedotkl a je v pořádku.
15:33
Slovensko už zaplatilo přes půl milionů korun za testování podezřelých zásilek na antrax. Podle Margaréty Sláčikové z bratislavského Státního zdravotního ústavu bylo prověřeno 200 z 227 zásilek. Všechny byly negativní.
15:31
Papež Jan Pavel II. vysílá do Pákistánu zvláštního emisara. Ten bude mít za úkol koordinovat pomoc, kterou poskytuje katolická církev uprchlíkům z Afghánistánu. Arcibiskup Paul Josef Cordes odlétá do oblasti v sobotu, kdy se setká s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem.
15:29
Británie do několika dnů rozhodne, zda nasadí své pozemní jednotky na bojištích v Afghánistánu. Řekl to mluvčí vlády. Británie má nyní poblíž oblasti bojů 23 tisíc mužů. Ti se účastnili vojenského cvičení v pouštích Ománu.
Afghánská holčička
15:11
Bývalý americký prezident Bill Clinton dostal v poště ampulku s bakteriemi salmonely. Uvedla to CNN.
14:42
Počet Američanů, kteří na doporučení úřadů preventivně berou antibiotika proti antraxu, se blíží 10 tisícům. Oznámilo to Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí s tím, že jich může být mnohem více, protože ti, kterým to doporučily obvodní úřady, nejsou evidováni. Americké pošty se zatím připravují na distribuci ochranných mask a rukavic pro 800 tisíc zaměstnanců.
14:24
Americké letouny opět bombardují pozice Talibanu poblíž frontové linie severně od Kábulu. Vojáci opozičního Severního spojenectví zahlédli čtyři výbuchy na místech frontové linie na úpatí pohoří Kúhe Safí, kde jsou rozmístěny talibanské milice. Z tohoto pohoří Taliban zpravidla ostřeluje opoziční síly v přilehlém údolí Šomalí.
14:09
Úřady identifikovaly prvních osm obětí z trosek Světového obchodního střediska na Manhattanu pomocí DNA. Experti srovnávají vzorky DNA obětí s DNA z předmětů, které poskytly jejich rodiny jako např. zubní kartáčky či hřebeny.
14:05
Podle agentury AFP se na hranici s Afghánistánem objevily tisíce ozbrojených mužů ze severozápadu Pákistánu, kde žijí obyvatelé kmenově příbuzní s afghánskými Paštuny, z nichž se hlavně rekrutují stoupenci Talibanu.
13:59
Mezinárodní síly SFOR a NATO v Bosně upřesnily, že organizace, o jejímž odhalení včera informovaly, byla napojena na teroristickou síť Al-Kajda islámského radikála Usámy bin Ládina. V Sarajevu to řekl mluvčí SFOR Daryl Morrell. Odmítl však říci detaily.
13:34
Americký stát New York ve středu urychleně schválil návrh zákonných opatření, která ve státě (kromě samotného města N.Y.) umožní rozšíření hazardních her. K tomuto kroku stát dohnaly obrovské finanční ztráty po útocích 11. září. Představitelé státu v čele s guvernérem Georgem Patakim doufají, že parlament zákony co nejdříve schválí.