STŘEDA 24. ŘÍJNA
22:44
Podle ředitele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera nadále existuje "zřetelná možnost" dalších pokusů o útok na Spojené státy.
22:43
Americká letadla obnovila bombardování afghánského hlavního města Kábulu. Agentura AFP píše, že bomby dopadají na předměstí metropole. Pravděpodobným cílem jsou vojenská skladiště a základny u Kábulu. Informace o obětech či materiálních škodách nejsou zatím k dispozici.
19:49
Kontroverzní návrh zákona výrazně rozšiřující pravomoci úřadů v boji proti terorismu schválila Sněmovna reprezentantů USA. Norma mimo jiné umožňuje rozsáhlé odposlechy podezřelých z podpory terorismu, sledování mailů a důslednější postih lidí poskytujících zázemí teroristům.
19:00
Ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Robert Mueller na tiskové konferenci prohlásil, že i po více než šesti týdnech uplynulých od 11. září stále existuje reálná možnost dalších teroristických útoků na USA.
17:31
Při zásahu izraelské armády v obci Bajt Rímá bylo zatčeno 11 Palestinců. Podle izraelského rozhlasu byli zatčeni i dva ze tří členů buňky, která spáchala atentát na izraelského ministra Zeeviho. Více.
Pátrací vrtulník přelétává před lodí Carl Vinson
17:11
Rusko dodalo od 1. října strádajícím Afgháncům 90 tun potravin a léků. Mezinárodní společenství je však pomalé při koordinaci humanitárního úsilí, prohlásil ruský ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu.
16:39
Americký prezident George Bush požádal v dopise prezidenta Libanonu Emila Lahúda, aby jeho země podpořila válku proti terorismu vyhlášenou po útocích na New York a Washington.
15:58
Talibanský ministr informací prohlásil, že Usáma bin Ládin žije a není zraněn.
15:26
Afghánští exiloví politici na setkání v pákistánském Péšávaru vyzvali USA k ukončení náletů a umírněné členy Talibanu ke spolupráci na budoucím politickém uspořádání země. - více
14:50
"I kdyby měli (Američané) vyvraždit celé afghánské obyvatelstvo, Usámu bin Ládina nevydáme," prohlásil talibanský velvyslanec v Pákistánu Abdas Salám Zaíf s odkazem na afghánský zvyk chránit svého hosta. Zároveň popřel, že by Američané shodili omylem bombu poblíž starobince v Herátu, a zopakoval, že byla zasažena nemocnice, kde zahynula stovka lidí. Řekl, že jsou o Afghánistánu šířeny lži, když se hovoří o starobincích, protože staří lidé zůstávají doma, věnují se modlitbám a jejich děti jim slouží.
14:24
Ankara dnes potvrdila, že se v Turecku uskuteční setkání zástupců afghánské opozice s cílem jednat o složení budoucí nejvyšší rady národní jednoty, která má vládnout v Afghánistánu, až padne Taliban.
13:33
Asi 250 vědeckých center v USA a asi 1000 v zahraniční skladuje k výzkumným účelům baktérie antraxu. Listu The New York Times to řekl předseda Americké mikrobiologické společnosti Ronald Atlas.
13:27
I fanoušci amerických filmových hvězd a zpěváků pop-music pocítili šířící se strach z antraxu. Dopisy s prosbou o autogram, zasílané Julii Robertsové, Madonně, Eminemovi nebo skupině 'N Sync, zůstávají bez odpovědi. A pokud hvězdy vůbec zareagují, pak nalepí na dopis štítek se slovy "lituji, hrozí antrax, použijte prosím e-mail" a vrátí neotevřený dopis odesilateli.
13:10
Podle afghánské vládní agentury Báchtar letadla USA zaměnila vesnici v kopcích za výcvikový tábor. Nejméně 12 lidí podle ní při útoku zemřelo.
13:09
Talibanský ministr školství Ámir Chán Mutakí tvrdí, že při spojeneckých útocích už zahynulo víc lidí než ve válce se SSSR. Zároveň znovu ujistil, že Taliban bude bojovat do posledního muže. - více
13:10
Mutakí také oznámil, že Taliban vyzbrojuje dobrovolníky na vesnicích, aby mohli bojovat proti americkým vojákům. Zároveň připustil, že americké nálety způsobily škody na radarových zařízeních a letištích kontrolovaných Talibanem. - více
12:24
Balíček poslaný ze Spojených států lékaři v keňském Nairobi neobsahoval antrax. Po prvních testech to oznámilo keňské ministerstvo zdravotnictví. Také další testy potvrdily, že je zásilka negativní. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na FBI.
12:08
Britský premiér Tony Blair dnes přislíbil, že vojenské operace v Afghánistánu zaměřené proti Usámovi bin Ládinovi a jeho teroristické síti bude pokračovat, dokud nebude bin Ládin dopaden. Ať to bude trvat jakkoli dlouho. Nakonec ho dostaneme, řekl Blair.
11:44
Dopad teroristických útoků v USA a následné reakce západních ekonomik na ČR by mohl být krátkodobý a neměl by se výrazně projevit na kondici české ekonomiky. Na dnešním semináři Hospodářské komory to uvedl ministr financí Jiří Rusnok. V následujících 12 měsících je podle něho pravděpodobné, že se změní odhady vývoje hrubého domácího produktu směrem ke zvýšení tempa v letošním roce a poklesu tempa v roce 2002.
11:11
Více než dvě třetiny Němců, přesně 69%, se vyslovily pro přerušení útoků na Afghánistán a využití přestávky v bojích k humanitárním dodávkám uprchlíkům a hladovějícím. V průzkumu veřejného mínění agentury Forsa pro týdeník Die Woche, vyjádřilo navíc plných 55% dotázaných názor, že Německo by mělo v boji proti terorismu provádět samostatnou politiku, nezávislou na kursu USA.
10:33
Americké úřady potvrdily na území USA 12 lidí nakažených antraxem. Tři z nich zemřeli na plicní formu této choroby. S plicním antraxem je hospitalizováno několik dalších lidí, ostatní onemocněli lehčí, kožní formou. Dalších asi 40 lidí má pozitivní test na antrax.
09:41
Americké letouny v noci těžce bombardovaly pozice Talibanu na bojové frontě severně od Kábulu. Pumy padaly na talibanské milicionáře u Čarikaru a letecké základny v Baghrámu. Podle agentury Bachtár ale nálet nenapáchal větší škody. Dvě bomby prý spadly na stranu Talibanu a dvě na stranu opoziční Severní aliance. Další pumy pak údajně dopadly do volného prostoru jižně od talibanských pozic. Podle AFP dopadlo pět pum dopadlo na horu Kúhe Safí pod kontrolou Talibanu a dvě na přední linie Talibanu v přilehlém údolí Šomalí. Více
Afghánští uprchlíci
09:25
V pákistánském Péšávaru jedná poradce bývalého afghánského krále Zahíra šáha se zástupci afghánské opozice o budoucí afghánské vládě. Poradce vyzval umírněné stoupence Talibanu, aby se k nim připojili.
08:36
Po více než šesti týdnech od teroristických útoků v USA přichází první vlna traumat, dosud potlačovaných, ale nyní probouzených zprávami o bioteroristické hrozbě antraxem. Podle hygieniků postihlo trauma útoků 1,5 milionu Newyorčanů. Odborníci odhadli, že kolem 10% až 30% těch, kteří ztratili rodinu, bude trpět posttraumatickou stresovou poruchou. Dosud se podobné stavy projevovaly u válečných veteránů nebo znásilněných žen; charakterizují je záblesky z činu, dlouhodobé problémy s jídlem, spaním a soustředěním.
08:07
Agentura Afghan Islamic Press dnes v Islámábádu oznámila, že americké bomby v úterý usmrtily 52 lidí ve vesnici Čákor Karíz poblíž Kandaháru na jihu Afghánistánu. Více
07:48
Bahrajnský korunní princ vyslovil v úterý podporu americké vojenské operaci v Afghánistánu a označil ji za přiměřenou. "Myslím, že bombardování je cílené, přiměřené a je podnikáno v rámci sebeobrany jako reakce na zářijové útoky na USA," řekl bahrajnský korunní princ šajch Salmán bin Hamad bin Ísá Chalífa po jednání s americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem.
07:43
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, ještě nedávný zapřisáhlý nepřítel Washingtonu, v úterý prohlásil, že USA mají právo na odvetu za útoky 11. září. Odmítá ale označit bin Ládina za teroristu, dokud mezinárodní konference nestanoví definici terorismu. "Musíme si sednout a určit, co je terorismus, bez emocí...jinak terorismus zvítězí," řekl katarské televizní stanici Al Džazíra. Libyjský předák dále upozornil, že americké útoky na Afghánistán nepodporuje. "Nejsem s Amerikou, ani s terorismem," řekl.