ÚTERÝ 23. října 2001
21:45
Svědci ohlásili sérii mohutných explozí v afghánském Kábulu a v jeho okolí. Američané podle nich obnovili bombardování vojenských zařízení Talibanu. "Došlo ke čtyřem až pěti hlasitým explozím, které přicházely z centra města. Vzápětí bylo slyšet šest až sedm výbuchů u Kábulu," citovala Reuters jednoho ze svědků.
21:39
Mluvčí ministerstva obrany USA Victoria Clarkeová přiznala, že americký bombardér nešťastnou náhodou shodil bombu do pole u starobince u afghánského města Herátu. "Litujeme jakékoli ztráty na životech civilistů," zdůraznila. Zatím prý není jasné, zda někdo při explozi bomby zahynul.
20:32
Katarská televize Al-Džazíra tvrdí, že Američané zabili třiadevadesát civilistů a dalších nejméně čtyřicet zranili ve vesnici vzdálené asi 60 kilometrů od města Kandahár na severovýchodě Afghánistánu. Podle TV pochází osmnáct obětí z jedné rodiny. Spojené státy tyto zprávy zatím nekomentovaly.
20:18
Po úmrtí dvou pošťáků z Washingtonu, kteří vdechli bakterie antraxu, přislíbil americký ministr zdravotnictví Tommy Thompson rychlejší kroky úřadů na ochranu lidí před touto nákazou. Při podezření na infekci bude postižený ihned podroben testům a léčbě, slíbil. Více
18:34
Starosta Washingtonu Anthony Williams prohlásil, že příčinou smrti dvou pošťáků bylo nakažení antraxem. Oba pracovali v oddělení, které má na starosti zásilky pro Kapitol. Více
18:31
Vůdce demokratů ve Sněmovně reprezentantů Richard Gephardt označil antrax za nebezpečnou látku podobnou zbrani a řekl, že jej mohl rozptýlit stroj na třídění pošty. "Nikdo nepředvídal, že stroj vyvine tlak na obálky. Myslím, že ten stroj byl kritický faktor."
18:18
Zástupci Centra pro zdravotnickou prevnci v New Jersey prohlásili, že mají podezření na nákazu antraxem u pošťačky z Hamiltonu. Žena bere preventivně antibiotika a je ve stabilizovaném stavu, řekl George DiFerdinando, komisař zdravotnického ústavu v New Jersey.
18:08
Všechny budovy Kapitolu ve Washingtonu, které byly pozitivně testovány na antrax, budou několik týdnů uzavřeny kvůli dekontaminaci, řekl agentuře Reuters zástupce Kongresu.
17:57
Počet hlášených podezřelých zásilek či nalezených předmětů se začal snižovat, dnes v noci byl poprvé po delší době klid. Od časného rána do oběda vyjeli hasiči a policisté podle mluvčí Hasičského záchranného sboru k neobvyklým dopisům a věcem už jen čtyřicetkrát. Před týdnem se počet denních výjezdů počítal na stovky.
17:36
Ruský ministr vnitra Boris Gryzlov v Baku řekl, že pašování drog z Afghánistánu přes bývalý Sovětský svaz zesílilo. Vyzval proto vlády Střední Asie, aby proti obchodu s drogami bojovaly společně.
16:04
Velká Británie oznámila, že bylo zničeno devět výcvikových táborů teroristické organizace Al-Kajdá. - více
16:02
Zástupce amerického ministerstva obrany přiznal, že letadla USA mohla v pondělí omylem bombardovat afghánský starobinec poblíž Herátu. - více
15:31
Pentagon bude ohledně detailů války v Afghánistánu mlžit mnohem více než kdysi při konvenčních válkách v Perském zálivu nebo v Kosovu, domnívá se washingtonský vojenský a špionážní expert John Pike. "Jestli chytí někoho ze seznamu nejhledanějších teroristů, tak to možná časem oznámí. Ale ne rychle," říká Pike. "Ať chytí kohokoli, budou ho chtít nejprve potají vyslechnout, aby mohli s jeho pomocí chytit ostatní," dodává. "A co když padnou vojáci amerických speciálních jednotek? To nám řeknou, ale nemusí uvést kde a jak," myslí si Pike.
15:14
Španělský soud obvinil 57letého Němce žijícího na Kanárských ostrovech z toho, že poslal sousedovi obálku s bílým práškem. Chtěl ho vystrašit a donutit jej k splacení směnky na 5000 německých marek. Obálka podle prvních výsledků analýz obsahovala mouku.
14:44
Velvyslanec Talibanu v Islámábádu Abdas Salám Zaíf potvrdil, že v pondělí byl Afghánistánu zadržen 45letý japonský reportér, který vstoupil do této země bez povolení. Co s ním bude dál, se ještě uvidí, řekl Zaíf. Stejně podle něho není ještě rozhodnuto ani o osudu zadržovaného Francouze Michela Peyrarda a dvou pákistánských novinářích.
14:40
Slovenské ministerstvo obrany vyloučilo, že by protitanková střela, nalezená u pražského letiště, pocházela ze slovenských muničních skladů.
14:34
Podle hlavního hygienika ČR nebyly v žádné z podezřelých zásilek, které lidé nahlásili policii nebo hasičům, objeveny bakterie antraxu ani jiných nemoci.
14:35
Pokud by se válka v Afghánistánu měla protahovat, je tu riziko, že by rostl hněv na Blízkém východě. V rozhovoru pro francouzský list Le Figaro to uvedl egyptský ministr zahraničních věcí Ahmad Máhir. "Někteří američtí představitelé požadují, aby se zaútočilo i na Irák. Pokud by k tomu mělo dojít, uvidíte nejen rozhněvané obyvatele, ale i rozhněvané vlády," prohlásil egyptský ministr.
14:24
Irák popřel jakoukoli souvislost s antraxem šířeným v USA a oznámil, že v žádném případně nedovolí, aby se jeho zbrojním programem znovu zabývali inspektoři OSN.
14:04
Průzkum ukázal, že londýnské hotely zaznamenaly po útocích 11. září 45procentní pokles v návštěvnosti amerických turistů. Píše to CNN s tím, že oproti minulému roku zamířilo letos ve stejné době do Londýna i o 37 procent méně japonských turistů. Zhruba 900 tisíc Britů se rozhodlo zrušit své plány cestovat do zahraničí, zatímco dalších 100 tisíc je prozatím odložilo.
Na Manhattanu
13:41
Talibanský vyslanec v Pákistánu Abdas Salám Zaíf oznámil, že Usáma bin Ládin je po amerických útocích stále naživu. Zároveň informoval, že bombardování v oblasti jihoafghánského Kandaháru si vyžádalo 15 mrtvých a 20 zraněných.
13:39
V Afghánistánu by po svržení Talibanu nemělo nastat bezvládí a měla by tam vzniknout vláda národní jednoty. V přechodném období by mohl za podpory OSN sehrát významnou roli bývalý afghánský král Záhir šáh. Na jednáních v Rijádu se na tom shodli ministři zahraničí Německa a Saúdské Arábie Joschka Fischer a Saúd Fajsal ibn Abdal Azíz.
13:36
Indická vláda se brání, že nemá v úmyslu napadnout Pákistán přes společnou hranici v Kašmíru. Reagovala tak na slova pákistánského prezidenta Mušarafa, který ji z tohoto záměru v pondělí obvinil. "Naši vojáci nepřekročili kontrolní linii ani v průběhu konfliktu v kašmírské vysokohorské oblasti Kargil, který málem uvrhl před dvěma lety naše země do války. Dosáhli jsme vítězství v Kargilu, aniž bychom překročili kontrolní linii. Věříme, že tuto válku proti terorismu vyhrajeme stejným způsobem, řekl ministr vnitra Advání.
13:30
Asi stovka afghánských uprchlíků násilím překročila hranice s Pákistánem u příhraničního města Čaman. Běženci využili toho, že pákistánští pohraničníci zvedli závory pro asi 200 jejich krajanů, kteří nutně potřebují lékařskou pomoc. Další stovka Afghánců se okamžitě do davu vmísila a po drobných potyčkách s policií se prodrala na pákistánské území. Před hraničním přechodem se tísní kolem 10 tisíc afghánských uprchlíků.
13:11
V souvislosti s pátráním po potenciálních islamistických teroristech byl minulou středu na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem zadržen podezřelý muž. V jeho zavazadlech byly mimo jiné polní uniforma, přílba a dopis na rozloučenou. Informaci, kterou o tom dnes přinesl deník Kölner Stadt-Anzeiger, potvrdili podle agentury AP i zástupci německé policie a hraniční ostrahy.
13:11
Americké letouny opět bombardovaly frontové pozice Talibanu severně od Kábulu. Uvedl to jeden z velitelů opozice, ktterý útoky sledoval ze střechy své základny poblíž frontové linie.
12:17
Vedení americké pošty bude dnes jednat s experty ze Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí o zavedení preventivních opatření pro poštovní zaměstnance po celé zemi, včetně nošení gumových rukavic a masek při třídění zásilek. Schůzka následuje poté, co si antrax podle všeho vyžádal dvě oběti mezi zaměstnanci pošty v Brentwoodu u Washingtonu, dva zaměstnanci pošty jsou s antraxem hospitalizováni a devět lidí je podle agentury AP monitorováno s podezřelými příznaky.
12:00
Saúdská Arábie odmítá kritiku amerických senátorů za svou politiku v boji proti terorismu. "Přejeme si, aby americká vláda skoncovala s výpady, jež neodrážejí skutečnost," citoval deník Ukáz prince Najífa. Republikán Main a demokrat Lieberman v neděli prohlásili, že Saúdská Arábie, Egypt a další státy hrají dvojí hru a že by si měly vybrat, v jakém táboře v boji proti terorismu vlastně jsou. Americký ministr zahraničí Powell naopak Káhiru i Rijád pochválil za pozice, které v krizi kolem Afghánistánu zaujaly. Saúdská Arábie odsoudila atentáty proti USA, ale odvetu proti Afghánistánu otevřeně nepodporuje.