PONDĚLÍ 22. ŘÍJNA
22:52
Spojenecká letadla pokračují v bombardování Afghánské matropole Kábulu i od časného úterního rána. Svědkové hlásí, že bylo slyšet čtyři nebo pět explozí. Letadlo se nad Kábulem objevilo asi 50 minut po půlnoci, tedy ve 20:20 SELČ. Zatím nejsou přesné informace o cílech útoku, které pokračují už 17 dní.
22:52
Šéf Úřadu pro vnitřní bezpečnost Tom Ridge oznámil, že příčinou smti dvou úředníků washingtonské pošty byl pravděpodobně antrax. "Je jasné, že jejich symptomy byly podezřelé a jejich smrt způsobil pravděpodobně antrax," řekl Ridge na brífingu v Bílém Domě.
20:57
Neexistují žádné důkazy, že by americká letadla bombardovala afghánskou nemocnici. Ve Washingtonu to dnes prohlásil ministr obrany USA Donald Rumsfeld. Zároveň potvrdil, že letouny USA zaútočily na pozice Talibanu severně od hlavního města Kábulu. "Nemáme vůbec žádné důkazy svědčící o tom, že obvinění je oprávněné. Jsem si jistý, že není," řekl Rumsfeld na tiskové konferenci. Taliban dříve informoval, že několik amerických bomb zasáhlo nemocnici v západoafghánském městě Herát a usmrtilo přes 100 lidí. - více
19:45
Americká letadla zaútočila na afghánskou metropoli Kábul. - podrobnosti
19:36
Taliban zadržel japonského občana. Informovala o tom tisková agentura AIP blízká Talibanu. Podle talibanských zdrojů ve východoafghánském městě Dželálábád, na něž se agentura odvolává, byl Japonec zadržen v provincii Kunar na východě země u hranice s Pákistánem. Zdroje uvedly, že stále neznají jeho jméno ani účel jeho návštěvy v Afghánistánu.
19:25
Ve Washingtonu zemřeli dva zaměstnanci poštovního úřadu, kde se třídí zásilky pro Kapitol. U dalších dvou zaměstnanců byly zjištěny smrtící bakterie sněti slezinné. - více
 
18:46
Po 11leté dívce z Prahy dopadla policie další autorky výhrůžných dopisů a jednoho muže, který hrozil bombovým útokem telefonicky. Žena z Prahy sice svůj dopis upozorňující na útok teroristů v Praze podepsala, ale i ona byla obviněna z šíření poplašné zprávy. Všem hrozí až dva roky vězení. Z šíření poplašné zprávy obvinila policie už dřív také 34letého muže z Chebu, který v září anonymně rozhlašoval, že v některých českých městech je voda kontaminována radioaktivní látkou.
18:04
Podezřelý dopis s bílým práškem pro polského premiéra objevili pracovníci jeho kanceláře během kontroly došlé pošty. Zásilka byla zadržena a lidé, kteří s ní přišli do styku, jsou izolováni.
17:31
Za příslušnost k ilegální organizaci policie v sobotu v egyptské Alexandrii zatkla čtyři členy egyptského fundamentalistického hnutí Muslimské bratrstvo. Muži byli zadrženi kvůli organizování čtení z koránu v mešitě, pořádání mítinků a šíření letáků propagujících islám.
16:58
Britský ministr zahraničí Jack Straw řekl, že poválečná obnova Afghánistánu potrvá od zbavení moci Talibanu pět až deset let a vyžádá si ještě více prostředků než poválečná rekonstrukce Bosny.
16:26
Americké vojenské letadlo omylem bombardovalo postavení afghánské opozice. Čtyři zahraniční fotografové vypověděli, že při třetím náletu na frontovou linii severně od afghánské metropole Kábulu nad nimi přeletěl zřejmě americký letoun F-16 a nedaleko pozic opozice shodil nejméně dvě pumy. Bojovníci opozice se po útoku fotografů zeptali, zda mají telefon a můžou Američanům zavolat a říci jim, že se dopustili chyby. - více
16:14
Evropská komise sdělila, že jí Spojené státy poslaly minulý týden do Bruselu dopis se seznamem možných opatření v rámci boje proti terorismu, která navrhují Evropské unii. Podle mluvčího EK Gabriciho by ale například otázky spojené s uplatňováním trestu smrti v USA, který v zemích EU neplatí ani pro teroristy, mohly uplatnění některých návrhů znemožnit.
15:57
Afghánské drogové mafie před zahájením odvetných útoků Spojených států zřejmě poslaly do Evropy velké množství heroinu, aby si zajistily přísun peněz. Novinářům to dnes řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous s tím, že informace nejsou dosud potvrzené. Podle něj by se drogy měly do Evropy dostat přes Českou republiku. Právě Česko by se mohlo stát brzy novou vstupní branou drogových cest do Evropy. Policie má informace, které svědčí o tom, že se afghánská narkomafie snaží dovážet drogu do ČR a odtud do dalších evropských států. - více
15:52
Americký vrtulník zahájil palbu na horu Šmašad u Pákistánských hranic ve východní části Afghánistánu. Informovala o tom Afghánská islámská tisková agentura se sídlem v Pákistánu AIP. Podle ní útok odrazily pozemní síly palbou do vzduchu. Helikoptéra nezpůsobila žádné škody.
15:34
Indický premiér Vádžpéjí dnes odmítl mírové rozhovory s Pákistánem, dokud Islámábád nepřestane podporovat "přeshraniční terorismus" v Kašmíru. Toto prohlášení zhatilo optimistické spekulace, že by Vádžpéjí mohl diskutovat o míru s pákistánským prezidentem Mušarafem na Valném shromáždění OSN příští měsíc. Obě země jsou pod tlakem USA, které se snaží o uvolnění napětí v jižní Asii.
15:04
Pentagon dnes ve Washingtonu uvedl, že nemůže bezprostředně potvrdit, ani vyvrátit tvrzení Talibanu, podle něhož americké bomby zasáhly nemocnici v západoafghánském Herátu a usmrtily až sto lidí. "Nic jsme o tom neslyšeli, nemohu to potvrdit, ani vyvrátit," řekla mluvčí ministerstva obrany Victoria Clarková.
14:29
Dvě americká letadla kroužila nad pozicemi Talibanu severně od Kábulu. Stíhačky vypálily nejméně dvě rakety. Nad místem přelétly třikrát ve velmi malé výšce.
 
13:30
Vyslanec Talibanu v Pákistánu Abdas Salám Zaíf oznámil, že po náletu amerických letounů vafghánském Heratu zahynulo nejméně 100 lidí.
12:45
Střela, nalezená ve čtvrtek u letiště v Ruzyni, patří do série, kterou v roce 1980 dostaly složky federálního ministerstva vnitra. Řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková. Po rozdělení Československa skončila část výzbroje na Slovensku. Více.
12:33
"Doufám, že všemocný Alláh dovede Islámský emirát (talibanskou vládu) k vítězství nad represivní americkou vládou," řekl duchovní vůdce Talibanu mulla Mohammad Umar v projevu z neznámého místa poblíž Kandaháru. Vyjádřil soustrast s oběťmi útoků i s oběťmi protiamerických demonstrací po celém světě. Uvedla to agentura Afghan Islamic Press z Pákistánu.
12:20
Atentáty 11. září posílily přesvědčení Evropské unie, že se má rozšířit na východ a na jih. Napsal to belgický deník La Libre Belgique pod titulkem "I neštěstí bývá k něčemu dobré".
11:31
Palestinská samospráva označila ozbrojené křídlo radikální Lidové fronty pro osvobození Palestiny PFLP za nelegální skupinu. Národní bezpečnostní rada to vysvětluje tím, že považuje za nelegální každého, kdo podniká akce škodící palestinskému národu. PFLP se přihlásila k vraždě izraelského ministra cestovního ruchu Rechavama Zeeviho. Motivem atentátu bylo podle PFLP srpnové zabití abú Alího Mustafy. Izrael po Palestincích žádá vydání vrahů.
11:31
Belgická policie uzavřela kvůli hrozbě bombovým útokem proslulý diamantový obchod v Antverpách na třídě Hoveniersstraat. Poplach se nakonec ukázal jako planý.
11:30
Palestinský ozbrojenec zahájil palbu na Izraelce na dopravním inspektorátu v Jeruzalémě. Zranil čtyři lidi, z toho dva těžce. Izraelský voják útočníka nakonec zastřelil.
11:29
Světová obchodní organizace se setká podle plánu příští měsíc v Kataru, hlásí agentura AP.
11:16
New York uspořádá v neděli 28. října vzpomínkovou mši na místě bývalého Světového obchodního střediska na počest asi obětí útoků z 11. září. Potřebovali jsme jen správný čas, kdy ten prostor již bude dostatečně otevřený a bezpečný, řekl newyorský starosta Rudolph Giuliani. Zatím bylo z trosek vyproštěno 460 těl, z nichž 410 bylo identifikováno; stále se pohřešuje 4470 lidí.
11:11
Americký deník The New York Post, jehož zaměstnankyně onemocněla kožní formou antraxu, dostal prakticky stejný dopis s bakteriemi choroby, jaký byl zaslán do redakce NBC a senátorovi Daschlemu. Podle nedělního The New York Post to posiluje podezření, že za šířením sněti slezinné v posledních týdnech v USA stojí stejný člověk nebo skupina.