Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tv„Americe se za Donalda Trumpa dařilo do covidu celkem dobře a voliči se chtěli vrátit do těch dob,“ myslí si odborník na občanské dějiny USA Roman Joch. „Biden má pravdu, že se ekonomika zvedá, ale bohužel pro demokraty to přišlo moc pozdě,“ dodal.
Vedle ekonomické situace voličů rozhodovaly i ozbrojené konflikty, kterých se Spojené státy nepřímo účastní. „Pokud Amerika není v nepopulárním konfliktu v zahraničí, každé volby rozhoduje ekonomika, cena benzínu a tyto faktory. V tomto ohledu bude možná Donald Trump méně štědrý vůči Ukrajině,“ předeslal Joch.
Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči |
Amerikanista Kryštof Kozák v pořadu iDNES.cz popisoval také Trumpovy rétorické schopnosti. „Lidem imponuje, jak kreativně dokáže Trump na setkáních urážet své konkurenty, imigranty. Je vlastně hulvátský,“ připisuje amerikanista Kryštof Kozák Trumpovi úspěšnou komunikaci.
„Možná nadpoloviční většina lidí oceňuje tuhle direktivní, až neopatrnou upřímnost,“ zhodnotil Kozák. „Má podobný dar hulvátství jako Andrej Babiš, který je také schopen stát se z miliardáře ‚jedním z lidu‘,“ popsal Kozák Trumpovo šikovné balancování.
Podle Jocha Trumpova průbojnost hraje roli i v tzv. kulturních válkách. „Američtí konzervativní věřící voliči jsou vlastně zoufalí. Mají pocit, že prohráli všechny kulturní války a Trumpa vnímají jako rváče, co bude bojovat i za ně. Je to ten pohan, který se rve za nás a pomáhá nám a my mu promineme, že není vzor ctností,“ shrnoval Joch.
Pár metrů od Trumpa i Harrisové. Jak to chodí na mítincích těsně před volbami |
I když Donald Trump popisuje svůj triumf jako historický, experti volili umírněnější rétoriku. „Nepřepisují se americké dějiny v tom, že se žena opět nestane prezidentkou,“ uvedl na začátku pořadu politolog Jakub Dopieralla. „Velice dlouho se na druhou stranu nestalo to, že by se vrátil bývalý prezident po čtyřech letech znovu do úřadu. V tomto to rozhodně můžeme mluvit o dějinném okamžiku,“ shrnoval politolog.
Chyby Harrisové
„Jedna zásadní chyba Harrisové je to, že se nesnažila rétoricky sama sebe více oddělit od Joe Bidena. Nedokázala pořádně dát najevo, v čem všem je od něj odlišná,“ vytkl demokratické kandidátce politolog.
Roman Joch souhlasí, že chyba Harrisové byla v tom, že se dostatečně nedistancovala od politiky svého nadřízeného. „Mám dojem, že byla ‚béčkovým‘ politikem Demokratické strany,“ řekl v pořadu Joch. „Zároveň si nepomohla výběrem kandidáta na viceprezidenta Timem Walzem. Ten nepřinesl vlastně nic nového,“ myslí si Joch.
Amerikanista z FSV Univerzity Karlovy Kryštof Kozák vidí v úspěchu Donalda Trumpa mimo jiné odliv mladých černošských voličů a Latinoameričanů od demokratické kandidátky. Harrisová u těchto skupin podle Kozáka dostala značně méně hlasů než její předchůdce Joe Biden před čtyřmi lety. „Trump se zkrátka ukázal jako politicky silnější,“ shrnul Kozák.
Trump je nejzábavnější prezident! Fuck Ukraine! Mezi příznivci na jeho mítinku |
„Trumpovi pomohl i Elon Musk, když říkal, že jsou to i volby o svobodě slova,“ vypíchl Kozák jednoho z nejhlasitějších podporovatelů Donalda Trumpa v těchto volbách. „Všichni vědí, že ti migranti nejsou bílí a zároveň je politicky v pořádku bojovat proti nelegální migraci,“ popisuje jistý klíč Trumpova úspěchu Kozák.
„Donald Trump by ale měl výraznou šanci i proti jinému kandidátovi, jelikož zásadní roli hraje i ekonomická stránka věci Harrisová neměla žádnou pořádnou politickou agendu. Je spojena s Joem Bidenem, pro Američany on není úspěšný prezident a proto si zvolili Trumpa,“ má jasno Dopieralla.
Budoucnost Ukrajiny se změní
„Určitě se nestane, že by Trump během 24 hodin odřízl veškerou pomoc Ukrajině a postavil se na stranu Ruska. Možná bude více ochotný mluvit s (Vladimirem) Putinem, což vnímám jako problematické, protože by tu agresi částečně legitimizoval,“ popsal politolog Dopieralla.
Joch souhlasí s Kozákem v tom, že Trump nebude chtít vypadat jako člověk, který je pod Putinovým tlakem. „Bude chtít ukončit válku na Ukrajině, ale něco jí za to slíbí,“ myslí si publicista. „Je možné, že Trump pohrozí Putinovi, myslím, že to i udělá, tím, že má být rád, co má a přestane s útočením, jinak Trump vyzbrojí Ukrajinu tak, že se to Rusku opravdu nebude líbit,“ spekuloval Joch. „Jeho hlavním cílem bude zadržování Číny,“ má jasno.
Kozák Trumpovu rétoriku ohledně ukončení války na Ukrajině během 24 hodin připisuje Trumpově nenávisti k vlastním prohrám. „Určitě tam dojde k výrazným posunům. Trump je připraven jednat s Vladimirem Putinem na osobní rovině,“ má jasno Kozák.
Podle Kozáka byl ve volbách důležitý i další ozbrojený konflikt, ten na Blízkém východě. V Michiganu je velká arabská menšina a Kamala Harrisová tam podle Kozáka musela čelit nevoli arabské menšiny ohledně americké vojenské podpory Izraeli.
Největší comeback v dějinách USA, jásá Orbán. Na Trumpa prší gratulace |
„Donald Trump získal podporu ve swing states zřejmě i kvůli tomu, že voliči téma ekonomiky považují za zásadnější než například potraty a legislativu kolem nich, což je jedno z témat na kterém kampaň stavěla Harrisová,“ hodnotil oslovený politolog. „Samozřejmě má zásadní vliv i vystupování a celkový projev obou kandidátů,“ dodal Dopieralla.
Podle spolupracovnice iDNES.cz v Severní Karolíně, tedy jednoho z tzv. swing states, Hedviky Millerové by Trumpův úspěch v tomto státě mohl být zapříčiněn i ničivým hurikánem a pozdější vágní pomocí postiženým od administrativy Joea Bidena. „Byla jsem na několika mítincích Donalda Trumpa a z jeho příznivců vyzařuje taková energie, jako by za Trumpa byli schopni položit život,“ shrnula Millerová.
„Donald Trump si získal voliče i kvůli benzínu, jeden z bodů jeho kampaně je i snížení jeho ceny a vybudování energetické světové dominanty, ovšem na úkor zničení planety,“ popsal jedno z méně výrazných témat kampaně Kozák.
„Volby byly férové“
A kdo by mohl Trumpa v konzervativním směru Republikánské strany nahradit? „Mnozí spekulují o tom, že Donald Trump nepodpoří nikoho mimo rodinu, ale spíše svého syna Donalda Jr. Říká se, že sázka na J. D. Vance jako viceprezidenta byl nápad právě jeho,“ předeslal Joch.
PŘEHLEDNĚ: Jak se volí americký prezident? Boj Harrisové a Trumpa v datech |
Co se týče objemu peněz vybraných na kampani, tam měla Kamala Harris nad Trumpem náskok. „Demokratická strana možná dojde k určité změně této strategie, protože se ukázalo, že více financí nemusí znamenat rozhodující vliv ve volbách,“ zhodnotil politolog.
„Očekávám, že Kamala Harris uzná porážku ve volbách. V tom vidím největší rozdíl mezi oběma kandidáty. Jsem si skoro jistý, že kdyby byl výsledek voleb opačný, daly by se očekávat nepokoje. V tomto případě je opravdu nečekám,“ shrnul politolog.
Volby ale podle něj byly celkově férové. „Neexistují žádné náznaky toho, že by tomu bylo jinak. Samozřejmě byly tu nějaké hrozby v podobě nahlášených bomb a podobně, kdy některé místnosti musely být na nějakou dobu uzavřeny, ale rozhodně nešlo o narušení toho, aby volby proběhly férově,“ myslí si Dopieralla.
S tím souhlasí i zvláštní zpravodaj iDNES.cz v USA Jan Brodníček. Náladu ve štábu popsal jako klidnou. „Všichni šli spát. Vidí, že ten výsledek je jiný, než jaký čekali,“ shrnul. „Republikáni získali kromě postu prezidenta i Senát. Navíc nikdo nepočítal s takhle výrazným vítězstvím Donalda Trumpa. Demokraté budou muset promyslet, jak teď svou politiku dělat,“ dodal.
Klíčem je rezavý pás
Brodníček také popisoval své zážitky z tzv. rust beltu, neboli rezavého pásu, kde bývalé velké ocelárny krachují a chátrají. „Lidé mi popisovali, jak je zde život těžký. Donald Trump jim slibuje návrat pracovních míst, což nevím, do jaké míry je možné, ale na lidi to evidentně platí,“ vykresloval reportér.
„Rozhodují bílí pracující muži s maximálně středoškolským vzděláním. Nelze je podezřívat z jakéhokoliv rasismu, většinově volili Baracka Obamu, pak je ale v roce 2016 překvapil Trump a dali hlas jemu, totéž pak Joe Biden, od kterého čekali, že jim zlepší život,“ popisoval Joch náladu v klíčové oblasti amerického volebního systému kolem Pensylvánie a Michiganu.