Španělský soud osvobodil čtyři atentátníky z Madridu

  19:52aktualizováno  19:52
Španělský Nejvyšší soud dnes na odvolání osvobodil čtyři z 21 odsouzených za teroristické útoky z 11. března 2004 v Madridu, které si vyžádaly 191 obětí na životech a více než 1 800 zraněných. Zároveň potvrdil osvobození Rubáího Usmána Sajjida Ahmada, který byl při procesu označován za mozek útoků.

Jeden z propuštěných atentátníků, Abdal Alíl al-Fadual al-Akil, obklopený novináři (17. července 2008) | foto: Reuters

Strůjci útoků se proti původnímu rozsudku odvolali, protože v soudním řízení prý došlo k chybám. Nejvyšší soud jim dnes dal za pravdu a rozhodl o propuštění Básila Ghajúna a Muhammada Almalláha Dabáse, oba odsouzené v první instanci na dvanáct let za příslušnost k teroristické organizaci.

Rovněž osvobodil Abdala Alílá al-Faduala al-Akila, odsouzeného na devět let za spolupráci s teroristickou organizací, a Raúla Gonzáleze Penu, odsouzeného k pěti letům za dodání výbušnin.

Soud také odmítl odvolání prokuratury proti propuštění Rubáího Usmána Sajjida Ahmada řečeného Muhammad Egypťan. Ten byl zproštěn obvinění v první instanci již v říjnu 2007, ačkoli jej obžaloba považovala za mozek atentátů.

Národní soud, nejvyšší španělská instance, která soudí případy terorismu, tehdy dospěl k závěru, že nemůže být za teroristickou činnost odsouzen ve Španělsku, když již byl odsouzen za stejný delikt v Itálii, kde je vězněn.

Proti tomu se španělská prokuratura odvolala a požadovala pro Muhammada Egypťana desetiletý trest za příslušnost k teroristické skupině, nezpochybnila však jeho zproštění viny, pokud šlo o jeho roli strůjce útoků.

Nejvyšší soud dnes také rozhodl o odsouzení Antonia Tora Castra, jednoho z obžalovaných, kteří byli loni v říjnu osvobozeni, ke čtyřem letům vězení za přepravu výbušnin.

Soud kromě toho rozhodl zkrátit tresty některých odsouzených. Muhammadu Larbímu bin Salámovi snížil trest odnětí svobody z dvanácti let na devět a Hasanu Haskimu z patnácti let na čtrnáct.

Loni 31. října odsoudil Národní soud 21 z celkem 28 obviněných z podílu na atentátech z 11. března 2004 v Madridu. Tři osoby byly odsouzeny k rekordním, avšak symbolickým trestům. Dostaly přes 40 tisíc let vězení. Podle španělských zákonů si totiž mohou odpykat nejvýše čtyřicet let. - čtěte Teroristé z Madridu dostali 40 tisíc let

Šlo o Maročany Džamála Zugama, který byl jedním z těch, kdo bomby nastražil, Utmána Džnauího a o španělského občana Emília Suáreze Trashorrase, kteří atentátníkům obstarali výbušniny. Tyto rozsudky Nejvyšší soud nezpochybnil.

Národní soud nedospěl k závěru, že mezi útoky a organizací Al-Kajda existovala přímá spojitost, ale uvedl, že šlo o akci buněk džihádského typu.

Deset bomb explodovalo 11. března 2004 ráno ve čtyřech plně obsazených soupravách příměstských vlaků směřujících do metropole. Jen tři dny po krvavých útocích se ve Španělsku konaly parlamentní volby, v nichž nečekaně zvítězili socialisté Josého Luise Zapatera.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Svérázná výchova v Německu. Dětem četli knížky o islámu, školku teď zavřeli

Ilustrační snímek

Děti ve věku tři až šest let se dočkaly ve školce v německé zemi Porýní-Falc svérázné výchovy. Vychovatelé jim...

Írán je sponzor terorismu. Postavme se mu, vyzval spojence Pence

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Přišel čas, aby evropští spojenci Spojených států vypověděli dohodu o íránském jaderném programu, a aby stáli za...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Najdete na iDNES.cz