Máte dva týdny na opuštění země. Španělsko vyhostilo velvyslance KLDR

  12:33aktualizováno  12:33
Severokorejský velvyslanec ve Španělsku Kim Hyok Chol bude vyhoštěn. V pondělí to oznámilo španělské ministerstvo zahraničí. Diplomat musí zemi opustit do konce září. Španělsko se tak po Peru, Kuvajtu a Mexiku stalo čtvrtou zemí, která k tomuto diplomatickému kroku přistoupila kvůli nepřestávajícím jaderným testům KLDR. Česko se k tomu zatím nechystá.

Kim Hyok Chol je prvním, kdo funkci severokorejského velvyslance ve Španělsku zastává. Na snímku se španělským králem Juanem Carlosem. (15. ledna 2014) | foto: Profimedia.cz

„Dnes byl předvolán severokorejský ambasador a bylo mu oznámeno rozhodnutí považovat jej za personu non grata, což znamená, že musí přestat pracovat a musí opustit zemi do 30. září,“ uvedlo podle agentury Reuters španělské ministerstvo zahraničí v prohlášení. O rozhodnutí informovalo také na Twitteru.

Severní Korea

Šestačtyřicetiletý Kim Hyok Chol byl přitom podle amerického listu The Washington Post vůbec první zástupce KLDR ve Španělsku. První severokorejské velvyslanectví bylo v Madridu otevřeno v říjnu 2013 a Chol se funkce ujal v lednu následujícího roku. 

Španělská diplomacie tehdy otevření ambasády komentovala jako krok, který je v souladu s „politikou Severní Koreje, která chce vést přímý dialog s hlavními národy Evropské unie“, píše server The Local.

Vyhoštění velvyslance Španělsko zdůvodnilo tím, že se KLDR stále nevzdala svého jaderného programu, a stalo se tak čtvrtou zemí, která k tomuto kroku přistoupila. 

Vláda v Peru dala pouhý den po posledním jaderném testu KLDR na začátku září (více zde) tamnímu velvyslanci Kimu Hak Cholovi pět dní na opuštění země. Už v červenci také oznámila, že sníží počet akreditací vydaných pro severokorejské diplomaty.

Totéž udělal i Kuvajt, který se rozhodl pro snížení počtu diplomatů z KLDR z devíti na čtyři s tím, že jedním z vyhoštěných bude velvyslanec So Chang Sik. Zastavil také vydávání víz severokorejským občanům. Arabská země je přitom jednou z těch, které běžně zaměstnávají lékaře nebo dělníky z KLDR, kteří tak svému režimu vydělávají peníze (více zde).

18.září 2017 v 20:15, příspěvek archivován: 19.září 2017 v 12:16

Today the Ambassador of #NorthKorea #DPRK in Spain has been declared persona non grata.

Je to ignorantní opatření, prohlásil velvyslanec KLDR v Mexiku

Čtyři dny po šestém jaderném testu pak dalo Mexiko 72 hodin na opuštění země tamnímu velvyslanci Kimu Hyongu Gilovi. 

„Tímto diplomatickým krokem Mexiko vládě Severní Koreje vyjadřuje své kategorické odmítnutí jejích nedávných jaderných aktivit, které jsou čím dál drzejším porušením mezinárodního práva a které představují vážnou hrozbu asijskému regionu a světu,“ uvedlo tehdy mexické ministerstvo zahraničí s tím, že hrozbou je KLDR především pro mexické spojence, Japonsko a Jižní Koreu.

Fotogalerie

Podle Gila „Mexiko přijalo ignorantní opatření, kterým velvyslance revolucionářského režimu z nezávislé země prohlásila za personu non grata“.

Dodal také, že „odsuzuje a totálně odmítá sankce OSN coby omezování naší nezávislosti“.

Česká diplomacie na začátku září v prohlášení vyzvala KLDR, aby od destabilizujících aktivit upustila a okamžitě začala dodržovat své mezinárodní závazky. Vyhoštění se však velvyslanec Kim Pchjong-il, strýc severokorejského vůdce Kim Čong-una, bát nemusí.

„Česká republika takový krok prozatím neplánuje. V minulých dnech se na ministerstvu zahraničních věcí uskutečnila schůzka, na kterou si náměstek pro řízení sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce Martin Tlapa předvolal velvyslance KLDR, aby mu tlumočil stanovisko ČR na sérii testů jaderných zbraní a eskalaci napětí v tomto regionu,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí ministerstva Irena Valentová.

KLDR odpálila další raketu v polovině září 2017:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Jaký je Černobyl dnes? Ráj pro zvířata i útočiště pro uprchlíky z Donbasu

Kdysi v Pripjati žilo 50 tisíc obyvatel, dnes je to město duchů.

Populární seriál Černobyl rekonstruuje události po osudném výbuchu jaderné elektrárny na severu Ukrajiny v roce 1986....

Letadlo v Bratislavě přistávalo na dráhu, kde startoval jiný stroj

Letiště M. R. Štefánika, Bratislava

Slovenské úřady vyšetřují pondělní událost, kdy na bratislavském letišti přistávalo letadlo na dráhu, kde startoval...

Omlouvám se vám za chování politiků, řekl rakouský prezident spoluobčanům

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v projevu omluvil občanům za...

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v úterý večer v projevu k národu omluvil za to, jaký obrázek nyní...

Najdete na iDNES.cz