Máte dva týdny na opuštění země. Španělsko vyhostilo velvyslance KLDR

  12:33aktualizováno  12:33
Severokorejský velvyslanec ve Španělsku Kim Hyok Chol bude vyhoštěn. V pondělí to oznámilo španělské ministerstvo zahraničí. Diplomat musí zemi opustit do konce září. Španělsko se tak po Peru, Kuvajtu a Mexiku stalo čtvrtou zemí, která k tomuto diplomatickému kroku přistoupila kvůli nepřestávajícím jaderným testům KLDR. Česko se k tomu zatím nechystá.

Kim Hyok Chol je prvním, kdo funkci severokorejského velvyslance ve Španělsku zastává. Na snímku se španělským králem Juanem Carlosem. (15. ledna 2014) | foto: Profimedia.cz

„Dnes byl předvolán severokorejský ambasador a bylo mu oznámeno rozhodnutí považovat jej za personu non grata, což znamená, že musí přestat pracovat a musí opustit zemi do 30. září,“ uvedlo podle agentury Reuters španělské ministerstvo zahraničí v prohlášení. O rozhodnutí informovalo také na Twitteru.

Severní Korea

Šestačtyřicetiletý Kim Hyok Chol byl přitom podle amerického listu The Washington Post vůbec první zástupce KLDR ve Španělsku. První severokorejské velvyslanectví bylo v Madridu otevřeno v říjnu 2013 a Chol se funkce ujal v lednu následujícího roku. 

Španělská diplomacie tehdy otevření ambasády komentovala jako krok, který je v souladu s „politikou Severní Koreje, která chce vést přímý dialog s hlavními národy Evropské unie“, píše server The Local.

Vyhoštění velvyslance Španělsko zdůvodnilo tím, že se KLDR stále nevzdala svého jaderného programu, a stalo se tak čtvrtou zemí, která k tomuto kroku přistoupila. 

Vláda v Peru dala pouhý den po posledním jaderném testu KLDR na začátku září (více zde) tamnímu velvyslanci Kimu Hak Cholovi pět dní na opuštění země. Už v červenci také oznámila, že sníží počet akreditací vydaných pro severokorejské diplomaty.

Totéž udělal i Kuvajt, který se rozhodl pro snížení počtu diplomatů z KLDR z devíti na čtyři s tím, že jedním z vyhoštěných bude velvyslanec So Chang Sik. Zastavil také vydávání víz severokorejským občanům. Arabská země je přitom jednou z těch, které běžně zaměstnávají lékaře nebo dělníky z KLDR, kteří tak svému režimu vydělávají peníze (více zde).

18.září 2017 v 20:15, příspěvek archivován: 19.září 2017 v 12:16

Today the Ambassador of #NorthKorea #DPRK in Spain has been declared persona non grata.

Je to ignorantní opatření, prohlásil velvyslanec KLDR v Mexiku

Čtyři dny po šestém jaderném testu pak dalo Mexiko 72 hodin na opuštění země tamnímu velvyslanci Kimu Hyongu Gilovi. 

„Tímto diplomatickým krokem Mexiko vládě Severní Koreje vyjadřuje své kategorické odmítnutí jejích nedávných jaderných aktivit, které jsou čím dál drzejším porušením mezinárodního práva a které představují vážnou hrozbu asijskému regionu a světu,“ uvedlo tehdy mexické ministerstvo zahraničí s tím, že hrozbou je KLDR především pro mexické spojence, Japonsko a Jižní Koreu.

Fotogalerie

Podle Gila „Mexiko přijalo ignorantní opatření, kterým velvyslance revolucionářského režimu z nezávislé země prohlásila za personu non grata“.

Dodal také, že „odsuzuje a totálně odmítá sankce OSN coby omezování naší nezávislosti“.

Česká diplomacie na začátku září v prohlášení vyzvala KLDR, aby od destabilizujících aktivit upustila a okamžitě začala dodržovat své mezinárodní závazky. Vyhoštění se však velvyslanec Kim Pchjong-il, strýc severokorejského vůdce Kim Čong-una, bát nemusí.

„Česká republika takový krok prozatím neplánuje. V minulých dnech se na ministerstvu zahraničních věcí uskutečnila schůzka, na kterou si náměstek pro řízení sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce Martin Tlapa předvolal velvyslance KLDR, aby mu tlumočil stanovisko ČR na sérii testů jaderných zbraní a eskalaci napětí v tomto regionu,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí ministerstva Irena Valentová.

KLDR odpálila další raketu v polovině září 2017:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede, Netanjahu ho urazil

Polský premiér Mateusz Morawiecki na bezpečnostní konferenci v Mnichově (17....

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden...

Najdete na iDNES.cz