Pátek 15. ledna 2021, svátek má Alice
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 15. ledna 2021 Alice

Španělsko stáhlo vojáky z Leily

  9:05
Španělsko stáhlo vojáky z ostrova Leila (Perejil), o který vedlo spor s Marokem. V sobotu krátce po desáté hodině SELČ zmizely dvě vlajky, které symbolizovaly španělskou přítomnost na ostrůvku. Na Leile je 17. července vyvěsili španělští vojáci, kteří předtím vyhnali Maročany. Ti na sporné území vstoupili o šest dní dříve.

Španělsko a Maroko dospěly za zprostředkování USA k dohodě, že ostrov zůstane neutrální. Příchodem vojáků byl porušen 40 let platící status quo, podle něhož žádná z obou zemí nesmí Perejil okupovat.

Americký ministr zahraničí Colin Powell večer oznámil: "Obě strany se dohodly znovu nastolit na ostrově (Perejil) situaci, která existovala před červencem 2002."

Spojené státy podle šéfa své diplomacie věří, že dohoda je v zájmu obou zemí a poslouží jako základ pro další kroky ke zlepšení jejich vzájemných vztahů.

I Evropská unie vyjádřila nad španělsko-marockým vyrovnáním uspokojení. Po Bruselu reagovala podobně Francie. 

Perejil, ostrov plný petržele
Ostrov Perejil, jenž dostal španělský název podle petržele, místní většinové vegetace, je 200 metrů od marockého pobřeží v Gibraltarské úžině. Ostrov, kde kromě petržele roste jen zimostráz, má rozlohu 10,5 hektaru.

Do roku 1581 patřil ostrov Portugalsku, poté byl připojen k enklávě Ceuta, která je součástí Španělska od roku 1496. V roce 1912 byl v severním Maroku vybudován španělský protektorát, přičemž dohoda s Francií o jeho vytvoření se o Perejilu nezmiňovala.

Rabat tvrdí, že ostrov patří k Maroku. Španělské ministerstvo zahraničí nedávno připustilo, že i když země ovládala Perejil několik staletí, ostrov není legálně zadokumentován jako španělské území. "V tomto ohledu panují nejasnosti," uvedl mluvčí ministerstva.

Ve hře byly enklávy i Kanárské ostrovy
Marocko-španělské vztahy, které se řídí smlouvou o přátelství a spolupráci z roku 1991, také trvale narušují dvě enklávy Ceuta a Melilla na středomořském pobřeží Maroka. Přístavy patří už 500 let ke Španělsku, Maroko si však na ně činí nároky od získání své nezávislosti v roce 1956. S menším usilím Rabat usiluje také o Kanárské ostrovy.

Ceuta a Melilla si sice stěžují, že je Madrid opomíjí, po samostatnosti ani po změně příslušnosti však netouží. Španělsko veškeré marocké nároky na tato území odmítá s tím, že historicky ani jedno z měst do marockého království nikdy nepatřilo.

Nedořešeným koloniálním pozůstatkem, v němž o

DOHODA - NEDOHODA

* Marocký ministr zahraničí Muhammad bin Ajsa prohlásil, že v úterý večer Rabat a Madrid uzavřely dohodu o stažení marockých vojáků po zprostředkování USA.
* Maroko se mělo stáhnout za podmínky, že od Španělska dostane jasnou záruku, že Madrid na půdu tohoto ostrůvku nikdy nevstoupí.
* "Španělsko by si bylo přálo dohodu, aby nemuselo k operaci přikročit. Žádná ale neexistuje," řekla španělská ministryně zahraničí Ana Palaciová.

bě země figurují, je otázka Západní Sahary, které se Španělsko vzdalo v roce 1976. Nyní se ve sporu o její status podle pozorovatelů spíše než na stranu Maroka staví na stranu fronty Polisario, která usiluje o nezávislost tohoto území.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Spor, táhnoucí se od koloniálních dob, sledovala i Rada bezpečnosti OSN. "Dal jsem slib a nyní ho veřejně opakuji: Maroko nemá vůbec v úmyslu vracet se na ostrov, až jej španělské jednotky opustí," prohlásil marocký zahraničních věcí Muhammad bin Ajsa.

Španělsko 17. července zasáhlo
Španělští vojáci vyhnali Maročany 17. července. Ti na sporné území vstoupili o šest dní dříve.

Během zásahu, na němž se podílely španělské vojenské námořní a letecké jednotky, bylo zatčeno šest marockých vojáků, které poté Španělé předali marockým úřadům.

Španělsko vyslalo ve čtvrtek elitní jednotky do Ceuty a Melilly, svých enkláv na severu Maroka. Má obavy z možných incidentů.

Marocké úřady ve středu dopoledne omezily vstup svých občanů do enkláv. Odpoledne se situace normalizovala.

V každé z obou enkláv, které mají silnou vojenskou p

PODOBNÝ STŘET ZAŽILO
ŘECKO A TURECKO

* Podobný spor o jiný neobydlený ostrov se vyhrotil před více než šesti lety mezi Řeckem a Tureckem.
* V lednu 1996 stáli tito dva členové NATO na pokraji války kvůli sporu o svrchovanost nad ostrůvkem Imia (turecky Kardak) v Egejském moři.
* Takzvaná válka vlajek vypukla poté, co řečtí námořníci vztyčili na ostrůvku symbol svrchovanosti Atén.
* Ostrov je vzdálen osm kilometrů od tureckého pobřeží a tvoří jej dvě skaliska o rozloze asi čtyř hektarů.
* Ankara velmi ostře protestovala a střetu se podařilo zabránit až díky diplomatickému úsilí USA.
osádku, žije na 70 tisíc lidí. Každoročně do Melilly a Ceuty přichází 30 až 40 tisíc Maročanů, kteří zde pracují nebo nakupují.

Krizi sledovala i Rada bezpečnosti OSN
"Chceme zachovat vztahy přátelství a spolupráce s Marokem a jsme ochotni zahájit v tomto směru jednání," uvádí se ve sdělení úřadu premiéra.

Své stanovisko zaslal i Rabat, který označil intervenci na Perejilu za španělskou agresi. "Požadujeme okamžité a bezpodmínečného stažení španělské armády ze sporného ostrova," uvádí se v prohlášení marockého ministerstva zahraničí.

Šéf Národního lidového hnutí (MNP), člena marocké vládní koalice, považuje střet za vyhlášení války. MNP hájí zájmy berberského obyvatelstva. Strana je ve vládě od roku 1998.

"Jsem ohromen. Problémy se neřeší výstřely z děl. Je to vyhlášení války a omyl," řekl vůdce MNP Mahdžúbí Ahardání, který byl za krále Hasana II. ministrem obrany.

Ministři zahraničí obou států se v úterý domluvili, že krizi kolem Perejilu vyřeší diplomatickými prostředky. Poté, co diplomatické snahy přimět Maroko, aby stáhlo své vojáky, ztroskotaly, rozhodlo se Španělsko jednat.

V úterý odvolalo na neurčitou dobu ke konzultacím svého velvyslance z Rabatu Fernanda Ariase-Salgada, když podle nich Rabat neuspokojivě odpověděl na protestní nótu z minulého týdne. Ve středu ráno pak španělští vojáci Maročany vypudili.

VZTAHY KOMPLIKUJÍ
NEJEN SPORY O ÚZEMÍ

* Kromě územních sporů kalí vztahy obou zemí také ilegální migrace, pašování drog a rybolov.
* Vzájemné - obvykle ne příliš vřelé kontakty obou zemí - se začaly ochlazovat loni v říjnu, kdy Maroko povolalo ke konzultacím na dobu neurčitou svého velvyslance z Madridu.

Rabat ostrov obsadil kvůli terorismu
Maroko obsadilo ostrůvek Perejil několika vojáky 11. července s odůvodněním, že jde o součást boje proti imigraci a terorismu v Gibraltarském průlivu. Úřady tvrdí, že jeskyně na ostrově používají pašeráci drog, které na Perejilu naháněli španělští i maročtí policisté.

"Muži vylodění na ostrově nejsou vojáci, ale policisté vyslaní do citlivé zóny k monitorovací akci," řekl v pondělí marocký ministr zahraničí Muhammad bin Ajsa. Po vylodění marockých vojáků na ostrůvku k němu zamířilo několik španělských válečných plavidel.

Chlapci se dívají na ostrov Perejil, o který se přou Španělsko a Maroko. (16. července 2002)

Maročtí vojáci operují na ostrově Perejil, o který se přou Španělsko a Maroko. (16. července 2002)

Španělská válečná loď připlouvá k ostrovu Perejil, o který se přou Španělsko a Maroko. (16. července 2002)

Marocký voják u stanu na ostrově Perejil, o který se přou Španělsko a Maroko. (16. července 2002)

Dvě marocké ženy se dívají na ostrov Perejil, o který se přou Španělsko a Maroko. (16. července 2002)

Španělské ozbrojené síly zasáhly na ostrůvku Perejil a vypudily marocké vojáky, které zde nechal rozmístit Rabat. (17. července 2002)

Španělští vojáci se zcela stáhli z ostrova Perejil (Leila), o který Španělsko vedlo spor s Marokem. Obě země dospěly za zprostředkování USA k dohodě, že ostrov zůstane neutrální, tedy neobsazený stejně jako před vypuknutím krize, 20. července 2002

Autoři: , ,

Imunolog v Rozstřelu: Navrhl jsem zavřít dobrovolníky do hotelů a promořit je

  • Nejčtenější

Bylo toho dost, řekli Klaus i Landa. Lidé bouřili bez roušek a rozestupů

Na Staroměstském náměstí v Praze se sešli demonstranti na akci pořádané iniciativou Chcípl PES. Demonstrace za svobodu...

Lockdown do 22. ledna, rozhodla vláda. Výjimku nedostaly ani skiareály

Sledujeme online Opatření proti šíření koronaviru podle stupně 5 protiepidemického systému PES vláda prodloužila do 22. ledna, do kdy je...

Po vpádu Trumpových příznivců do Kapitolu jsou čtyři mrtví a desítky zatčených

Během středečního obléhání sídla amerického Kongresu příznivci Donalda Trumpa přišli o život čtyři lidé. Tři kvůli...

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V americkém Kapitolu se střílelo, Trumpovi stoupenci vtrhli do budovy

Při středečním zasedání obou komor Kongresu, které měly potvrdit vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách, se...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Židům jídlo nepovezu. Francouzská rozvážková služba řeší antisemitismus

Aplikace na rozvoz jídel Deliveroo čelí ve Francii právním krokům poté, co majitelé košer restaurací ve Štrasburku...

Bidenův tým kvůli hrozbám odložil nácvik inaugurace, zrušil cestu vlakem

Tým nadcházejícího amerického prezidenta Joea Bidena kvůli nespecifikovaným bezpečnostním hrozbám o den odložil...

Výbuch v Bejrútu může vést k Asadovi. Sýrie chtěla ledek pro sebe, píše list

Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí, směřovala nikoli do...

Potíže s vakcínami: dodávky omezí Pfizer, registrace AstryZeneca ohrožena

Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky vakcíny proti nemoci covid-19 do Evropy, zatímco bude pracovat na...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...

Zemřel zpěvák a kytarista David Stypka. Bylo mu 41 let

Ve věku 41 let zemřel zpěvák a kytarista David Stypka, který dlouhodobě bojoval s rakovinou slinivky. V roce 2017...