Španělské vládě dominují ženy. Je otevřená světu, ale zakotvená v EU

  11:04aktualizováno  11:04
Nový španělský premiér Pedro Sánchez ve středu představil svůj kabinet. Jednobarevná vláda socialistů bude výrazně proevropská, poprvé zasedne nadpoloviční většina žen a členem se stane také první španělský kosmonaut Pedro Duque.

Španělský premiér Pedro Sánchez oznámil ve středu složení svého kabinetu v madridském paláci Moncloa. | foto: Reuters

Nový vládní kabinet tvoří jedenáct žen a šest mužů. Sánchez svěřil ženám i klíčové vládní posty. Vicepremiérkou bude zasloužilá stranička Carmen Calvová, která už v minulosti zastávala funkci ministryně kultury. 

Mezi další zajímavá jména patří dosavadní prokurátorka zvláštního španělského soudu Dolores Delgadová, která se ve funkci dlouhodobě zaměřovala na činnost radikálních islamistů ve Španělsku. Nyní se stane novou ministryní spravedlnosti. Novou ministryní financí bude María Jesús Monterová.

Fotogalerie

List El País napsal, že zveřejněná jména Sánchezovy vlády vzbudila pozitivní reakce v Bruselu. Bývalý předseda Evropského parlamentu Josep Borrell zasedne jako nový ministr zahraničí, ministryní hospodářství byla jmenována Nadia Calviňová. Ta od roku 2014 zastávala post generální ředitelky pro rozpočet v Evropské komisi.

Post ministra vědy a inovací bude zastávat Pedro Duque, který před lety jako první španělský astronaut opakovaně vyrazil do vesmíru a krátce pobýval na Mezinárodní vesmírné stanici.

Španělským ministrem vnitra se stane někdejší soudce Fernando Grande-Marlaska a ministryní obrany dosavadní předsedkyně poslaneckého klubu socialistů Margarita Roblesová.

„Všichni jsou vysoce kvalifikovaní a veřejná služba je pro ně posláním a představují to nejlepší ze Španělska,“ prohlásil Sánchez na tiskové konferenci v sídle premiéra. Zdůraznil, že vláda je z hlediska pohlaví vyvážená, jsou v ní zastoupeny různé generace, je otevřená světu, ale „zakotvená v Evropské unii“. Před oznámením jmen ministrů a ministryň Sánchez o složení kabinetu informoval krále Felipeho VI. Noví ministři se mají vládních funkcí ujmout ve čtvrtek.

Sánchez se premiérem stal minulý týden poté, co parlament na návrh socialistů vyslovil nedůvěru konzervativní vládě Mariana Rajoye, jehož Lidovou stranu těžce zasáhly nedávné rozsudky v největší korupční kauze posledních desetiletí.

Katalánská vláda se nevzdá touhy po svobodě

Vedením klíčového ministerstva zahraničí Sánchez pověřil jednasedmdesátiletého Josepa Borrella, který byl v letech 2004 až 2007 předsedou Evropského parlamentu a je zastáncem pokračování evropské integrace. 

Politik pocházející z Katalánska, který byl členem španělské socialistické vlády již před čtvrt stoletím, rovněž hlasitě zastává jednotu svého regionu se Španělskem. Jeho jmenování podle mnohých naznačuje, že Sánchez nemíní vyjít vstříc separatistickým snahám katalánských stran, které jej výměnou za slib otevřenějšího přístupu podpořily při sesazení Rajoye.

Katalánský premiér Quim Torra dnes slíbil, že bude usilovat o dialog s novým španělským premiérem, ale neustoupí od svých požadavků na nezávislost. „Budeme nadále sázet na demokracii a touhu po svobodě. Vláda se nevzdá.“ prohlásil Torra.

Ve vládě poprvé ve španělské historii zasedne více žen než mužů. Kromě spravedlnosti a hospodářství připadnou ženám resorty financí, práce a sociálních věcí, školství, regionálních záležitostí, životního prostředí, rovných příležitostí či veřejné správy.

Rajoy měl přitom v předchozí vládě pět žen. Dosud největší poměr, rovnou polovinu kabinetu, tvořily ženy podle El País jedinkrát ve vládě jiného socialisty Josého Luise Zapatera před deseti lety.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Bezpečnosti očkování nevěří třetina Evropanů. Nedůvěra stoupá i v Česku

Očkovací centra v New Yorku nabzí při epidemii spalniček vakcinaci zdarma

Celosvětově nejnižší důvěru v bezpečnost očkování mají obyvatelé Evropy, kde jsou o ní přesvědčeny pouze necelé dvě...

Neposlušnou ženu můžete uhodit, ale ne moc, kázal imám z mešity v Detroitu

Šíitský imám z Iráku Basim Širá, který vede kázání v americkém Detroitu.

Žena je jako dítě a občas je nezbytné ji uhodit, pokud předchozí slovní domluva nepomůže. Nemělo by se ale s tím...

Uprchlíků je nejvíce za téměř sedmdesát let, na světě je 71 milionů běženců

Nově jmenovaný Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi

Na světě bylo loni 70,8 milionu uprchlíků, kteří museli odejít z domovů kvůli válkám nebo pronásledování. Počet běženců...

Najdete na iDNES.cz