Španělsko si připomíná pět let od krvavých útoků na madridské vlaky

  6:52aktualizováno  6:52
Před pěti lety, právě během ranní dopravní špičky, zaznělo španělskou metropolí Madridem několik výbuchů. Na příměstské vlaky zaútočila islamistická skupina, která na třech místech města zabila 191 lidí a téměř dva tisíce jich zranila. Španělskem 11. března 2004 otřásl nejhorší teroristický útok v jeho dějinách.

Teroristické útoky na vlaky v Madridu | foto: Profimedia.cz

Bomby explodovaly ve čtyřech vlacích na madridském nádraží Atocha a v madridských stanicích El Pozo a Santa Eugenia po půl osmé ráno v rozmezí několika minut. Tři nálože později zneškodnila policie.

Výbušniny byly umístěny v batozích a teroristé je odpálili mobilními telefony. Před vlakovým nádražím Atocha, které leží v samém centru Madridu, během několika minut vznikla polní nemocnice, kam zdravotníci přinášeli raněné.

Teroristické útoky na vlaky v Madridu z roku 2004

"Všude byl najednou křik, lidé utíkali a vráželi do sebe. Viděl jsem lidi, ze kterých stříkala krev, jiní už jen leželi na zemi," popsal tehdy hrůzu útoků padesátiletý Španěl Juani Frenandez.

Veškeré vlakové spoje jedoucí do hlavního města či z něj byly okamžitě zrušeny. Mobilní sítě kolabovaly, úřady vyzývaly lidi, aby v nemocnicích darovali krev. Místa útoků byla obsypána lidmi, kteří hledali své příbuzné. Země vyhlásila třídenní státní smutek.

Politický dopad

Španělské úřady nejprve z hrůzného činu vinily baskickou separatistickou organizaci ETA, která na španělském území již "tradičně" útočí. Brzy se však ukázalo, že útoky jsou šity "podle střihu" islamistických organizací inspirovaných Al-Kajdou.

infografika: teroristické útoky v madridu z roku 2004

K útokům došlo tři dny před španělskými parlamentními volbami. Dosavadní lidovecký premiér José Maria Aznar si proto jen nerad připouštěl, že by výbuchy mohly souviset se španělským angažmá v Iráku, které premiér podporoval přes opačné veřejné mínění.

Teroristické útoky na vlaky v Madridu z roku 2004

Otřesné události mu nakonec zřejmě skutečně zlomily vaz. Ve volbách totiž uspěl Aznarův rival Zapatero, jehož socialisté přebili lidovce o 2,2 % hlasů.

Tisíce let pro teroristy

Ihned po útocích spustila španělská policie rozsáhlé pátrání po vinících. Vznikla i parlamentní komise, která se měla na vyšetřování podílet. Po pěti měsících bylo zatčeno několik desítek lidí. S 28 z nich začal později soudní proces.

Vyšetřování neprokázalo, že by skupina měla přímé kontakty na teroristickou síť Al-Kajda a jednala by na její příkaz.

Někteří z obviněných ze spoluúčasti na teroristických útocích na vlaky v Madridu z roku 2004

Pouze tři z obviněných bomby ve vlacích přímo nastražili. Sedm teroristů spáchalo tři týdny po útoku hromadnou sebevraždu při policejním zásahu na madridském předměstí Leganés, kde měli teroristé úkryt.

Ve skupině obžalovaných bylo celkem 27 mužů a jedna žena. Devatenáct z nich pocházelo z Maroka, zbylých devět byli Španělé. Všichni tvrdili, že jsou nevinní. Soud 21 z nich do roku 2007 vyměřil mnohatisícileté tresty. Odpykají si však "pouze" čtyřicet let, což je nejvyšší možný trest, který španělské právo povoluje.

Fakta o madridských útocích

 - Atentáty byly provedeny 11. března 2004, 30 měsíců po útocích na USA z 11. září 2001. Někteří upozornili na shodu čísel: pro atentáty na USA užívají anglosaská média zkratku 9/11, teroristé v Madridu udeřili po 911 dnech od útoků na New York a Washington.

Vybuchlo 10 bomb. Asi deset kilogramů dynamitu značky Goma-2 Eco v každém z deseti batohů teroristé odpálili mobilními telefony.

- Zahynulo 191 lidí a 1 841 lidí bylo zraněno. Poslední oběť zemřela v nemocnici 30. března 2004. Někdy se uvádí 192 obětí, včetně policisty, který zahynul 3. dubna 2004 na madridském předměstí Leganés při pokusu zatknout pachatele útoků. Mezi oběťmi bylo přes 40 cizinců ze 14 zemí, z toho 16 z Rumunska.

- Jako první byl odsouzen v listopadu 2004 Španěl Gabriel Montoya, přezdívaný El Gitanillo (Cikánek), za předání výbušnin pachatelům. V době činu mu bylo šestnáct, takže byl odsouzen k šesti letům v nápravném ústavu pro mladistvé.

- V dubnu 2006 bylo obviněno 29 lidí, 28 z nich (jeden byl v červnu 2007 pro nedostatek důkazů zproštěn obžaloby) stanulo před soudem od února do července 2007, v říjnu 2007 byly vyneseny rozsudky: 21 lidí bylo odsouzeno a sedm zproštěno obžaloby.

(Zdroj: ČTK)


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Trumpovo volné nakládání s pravdou. Spletl se už v 13,5 tisících případech

Americký prezident Donald Trump ve středu oslaví tisíc dnů ve funkci. Za tu dobu stihl vyřknout přes 13 435 lží a...

Na Šumavě je tygr, tvrdí řidička. Hlášení prověřuje bavorská policie

Bavorská policie dostala oznámení, že se po Šumavě v okolí bavorského Zwieselu pohybuje tygr. Úřady zpočátku...

Pěst ruského režimu se drolí. Policisté odcházejí do výslužby kvůli důchodu

Ruští policisté masově odcházejí ze služby. Obávají se nepříznivých důsledků zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz