Španělsko přebírá otěže EU. Ale už pod pravidly Lisabonské smlouvy

  8:21aktualizováno  8:21
Madrid, který přebírá otěže EU po oceňovaném Švédsku, čeká následujících šest měsíců hlavně "sžívání" členů Sedmadvacítky s Lisabonskou smlouvou. Do čela Unie totiž nastupuje jedna z nových klíčových postav - takzvaný unijní prezident. V době předsednictví se Španělé mimo jiné zaměří i na boj s dopady ekonomické krize.

Španělský premiér José Luis Zapatero | foto: Reuters

"Naším hlavním cílem je upevnit povědomí o nových klíčových postavách EU a jasně ukázat význam funkce stálého předsedy Rady, kterou vytvořila Lisabonská smlouva," citoval španělského premiéra José Luise Zapatera tamní deník El Mundo.

Ve vedení Unie nejsou Španělé žádnými nováčky. Do předsednického křesla usedají od svého vstupu do společenství před třiadvaceti lety už počtvrté. Ovšem i přes jejich zkušenosti pro ně tento semestr nebude úplně jednoduchý.

Jeden z hlavních úkolů, který bude Madrid řešit, je boj s doznívající ekonomickou krizí. Španělé by v průběhu předsednictví měli pomoci vést evropské ekonomiky zpátky k "rozumné" rozpočtové politice.

POČTVRTÉ V ČELE EVROPY

- Od svého vstupu do EU v roce 1986 předsedal Madrid bloku členských zemí už třikrát.

- Poprvé v prvním semestru roku 1989, podruhé od července do prosince 1995.

- Naposledy vedl EU před osmi lety, od ledna do června 2002, kdy ve většině států tehdejší EU začala platit společná měna Euro.

Jenže paradoxně zrovna země dona Quijota se potýká s vysokým rozpočtovým deficitem, který letos překoná deset procent (podle unijního paktu stability a růstu by neměl přesáhnout tři procenta).

Španělsko navíc bojuje s vysokou nezaměstnaností. Bez práce je v šestačtyřicetimilionové zemi zhruba dvacet procent obyvatel, což je staví na přední příčku v evropské Sedmadvacítce.

Druhým úkolem, který hodlá devětačtyřicetiletý Zapatero se svým týmem splnit, bude snaha o "sžítí" členských států s reformní Lisabonskou smlouvou, jež po dlouhých průtazích vstoupila v platnost minulý měsíc, tedy téměř o rok později od původního plánu.

Dva kohouti na jednom smetišti, fungování EU se mění

Jedna z nejvýraznějších změn, kterou dokument nahrazující osm let platnou smlouvu z Nice přináší, je v příchodu nových tváří do čela EU. A to stálého předsedy neboli "unijního prezidenta" v podobě Belgičana Hermana van Rumpuye a společné ministryně zahraničí Britky Catherine Ashtonové.

Vrcholné schůzky EU tak v příštích dvou a půl letech povede někdejší belgický premiér, ale španělský předseda vlády nezůstane v době předsednictví úplně stranou. Na základě gentelmanské dohody bude řídit summity EU s třetími zeměmi. A Madrid si jich naplánoval celý tucet. Zapatero se tak setká kupříkladu se zástupci Ruska, USA, Japonska, Kanady, Pákistánu nebo Maroka.

Za zády mu ale bude sedět hraběnka Ashtonová, která se funkce nevyšší představitelky pro zahraniční a bezpečnostní politiky ujala v prosinci. A sledovat bude i třetí prioritu, kterou si Madrid vytyčil - rozvoj v oblasti zahraniční politiky. Španělské předsednictví totiž stojí o prohloubení spolupráce s Latinskou Amerikou. Podporovat bude zřejmě hlavně otevírání politické debaty s komunistickou Kubou.

Na domácím poli se budou Španělé snažit o to, aby se občané Evropské unie více začlenili do rozhodování a aby se zvýšila spolupráce mezi unijními institucemi a běžnými lidmi. Věnovat se budou otázce nerovnosti mužů a žen a řešení násilí na partnerech druhého pohlaví.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Pěst ruského režimu se drolí. Policisté odcházejí do výslužby kvůli důchodu

Ruští policisté masově odcházejí ze služby. Obávají se nepříznivých důsledků zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle...

Rusové u místa srpnového výbuchu rakety zadrželi tři americké diplomaty

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa...

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

Najdete na iDNES.cz