Demonstranti nesli na poklidné akci pořádané místními organizacemi a odbory obří nápis „Mazóne, rezignuj“, namířený proti konzervativnímu šéfovi valencijského regionu, který sice přiznal možné chyby, odejít z funkce se ale nechystá. „Vaše nedbalost je naším neštěstím“ a „Jen lid zachraňuje lid“ stálo na dalších transparentech.
Povodně z 29. října poničily oblast kolem třetího největšího města Španělska zdaleka nejhůře. Již 9. listopadu vyšlo ve Valencii do ulic přibližně 130 000 lidí, kteří požadovali Mazónovu rezignaci a odsoudili postup centrální vlády socialisty Pedra Sáncheze při zvládání mimořádné situace.
Rozčílený dav ze zaplavených oblastí ve Španělsku házel bláto na krále |
Ve valencijském regionu se po přívalových deštích stále pohřešují čtyři lidé. Materiální škody se odhadují na několik milionů eur.
„Jsem velmi rozhořčená,“ řekla agentuře AFP 62letá učitelka z Valencie, Maribel Peraltaová. „Podívejte se, jak žijí lidé, kteří přišli o všechno. Lidé, kteří přišli o své podniky, podívejte se, jak žijí. Pomoc nepřichází.“ Demonstrovat přišla už 9. listopadu.
Pětapadesátiletá učitelka Raquel Ferrandisová z města Paiporta, které bylo epicentrem katastrofy, říká, že za vše může neschopnost politiků: „Proto jsme tady, protože je tu spousta nekompetentních, kteří stále dostávají plat,“ uvedla.
Úřady nás varovaly před povodní příliš pozdě, říká Češka žijící ve Valencii |
Španělsko je vysoce decentralizovaná země, řízení katastrof je v kompetenci regionů. Centrální vláda může poskytnout zdroje a v extrémních případech dokonce převzít řízení mimořádných událostí.
Oběti katastrofy obviňují regionální vládu, že dostatečně předem nevarovala obyvatele před nebezpečím přívalových dešťů. Může podle nich i za zpoždění s nasazením záchranných složek ve více než 70 obcích.