Útok na evropský rekord: ve Španělsku a Portugalsku čekají až 48 stupňů

  • 82
Britský tisk varuje turisty, že by se teploty ve Španělsku a Portugalsku mohly v příštích dnech dostat až na 48 stupňů Celsia, což je historický evropský teplotní rekord. Španělští meteorologové také vydali varování před extrémně vysokými teplotami kvůli proudění horkého vzduchu z Afriky. Už ve středu teploměry v zemi leckde ukážou přes 40 stupňů.

Vysoký stupeň pohotovosti ve středu kvůli vlně vedra platí v osmi provinciích v jihošpanělské Andalusii a v okolí metropole Madridu. Nižší stupeň pohotovosti je v dalších dvou desítkách španělských provincií.

Úřady nabádají občany, aby nevycházeli ven v hodinách, kdy je sluneční záření nejintenzivnější, aby dostatečně pili vodu a snažili se v domech a automobilech udržovat co největší chlad, napsala agentura AP.

Mezi čtvrtkem a sobotou by se teploty na některých místech Španělska a Portugalska mohly podle britského listu The Sun vyšplhat až na 48 stupňů Celsia. To je evropský teplotní rekord, který zaznamenali v roce 1977 v Aténách. 

Ve Španělsku byla dosud nejvyšší naměřená teplota 47,3 stupně a v Portugalsku 47,4 stupně Celsia. V Portugalsku je nyní kvůli mimořádně horkému a suchému počasí připraveno téměř 11 tisíc hasičů, kteří s pomocí 56 letadel mohou zasáhnout v případě lesních požárů.

Vlna veder však nesužuje jen Pyrenejský poloostrov. Švédsko a především Řecko v posledních dnech zasáhly tragické požáry, extrémní vedro je i v Japonsku, Francii, Německu či Česku.

V Německu rybáři kvůli vedru vylovili tuny mrtvých ryb

V některých oblastech Německa se v úterý teplota přiblížila ke 40 stupňům a řeky jako Rýn či Labe se výrazně oteplují. Philipp Sicher ze švýcarské rybářské asociace řekl agentuře DPA, že se obává tragédie. Podle DPA vylovili už o víkendu rybáři v Hamburku pět tun mrtvých ryb. Hasiči proto začali pumpovat do vodních nádržích vodu, aby je okysličili.

Spálený kontinent. Satelity ukázaly, jak rekordní vedra decimují Evropu

Některé jaderné elektrárny v Německu snížily produkci, protože voda z řek, kterou používají k ochlazování, je příliš teplá. Nízká úroveň hladiny řek ztěžuje i lodní dopravu; na Odře ve východním Německu už podle agentury AP zakázali lodní provoz.

V těchto dnech se výrazně otepluje i voda v oceánech, což má mimo jiné za následek množení bakterií. Například polské úřady kvůli toxickým baktériím zakázaly na padesátce pláží u Baltského moře koupání. Teplota moře tam na některých místech dosahuje až 23 stupňů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video