Španělsko osvobodilo zloděje dětí. Lékař je vinen, ale zločin je promlčen

  14:16aktualizováno  14:16
Španělský soud ve středu osvobodil lékaře, který v období frankismu unesl matce dceru a posléze ji dal bezdětnému páru. Pětaosmdesátiletý gynekolog Eduardo Vela je sice podle soudu vinen, ale zločin už je promlčený. Vela byl prvním člověkem souzeným ve skandálu takzvaných ukradených dětí.

Inés Madrigalová odchází od soudu ve španělském Madridu. (8. října 2018) | foto: AP

Během frankistické diktatury ve Španělsku byly „nevyhovujícím“ rodičům odebrány patrně tisíce dětí, které skončily v prorežimních rodinách, napsal zpravodajský portál BBC.

Vela byl shledán vinným z falšování dokumentů, únosu dítěte mladšího sedmi let a fingování porodu. Soudní řízení iniciovala 49letá Inés Madrigalová, která jej obvinila, že padělal její rodný list. Na něm její adoptivní matka figuruje jako její biologický rodič.

Za únos, nejvážnější zločin, jehož se Vela dopustil, stanoví španělské právo promlčecí lhůtu deset let. Penzionovaný gynekolog dítě unesl v roce 1969 a prokuratura pro něj žádala trest 11 let vězení. Muž všechna obvinění odmítal a již dříve přiznal, že dokument, podle nějž se porodu Madrigalové účastnil, podepsal, aniž věděl, co podepisuje. Později během procesu řekl, že svůj podpis nepoznává.

Počet odňatých dětí se pohybuje kolem třiceti tisíc

Novinářka Emilie Helmbacherová, která o skandálu v roce 2013 natočila reportáž, soudu sdělila, že Vela natáčený skrytou kamerou potvrdil, že novorozence svěřil Inés Pérezové, a dodal, že ta za to „nic neplatila“.

Madrigalová se o adopci dozvěděla od Pérezové až ve věku 18 let. Adoptivní matka ji prý od Vely dostala darem, protože nemohla mít vlastní děti.

Fotogalerie

Skutečný počet dětí odňatých ve Španělsku vlastním rodičům už se zřejmě nikdy nezjistí. V roce 2008 nicméně vyšetřující soudce Baltasar Garzón odhadl, že bylo od vlastních rodičů odloučeno na 30 000 dětí. Zpravodajský portál BBC napsal, že skutečný počet může být až desetkrát vyšší.Před osmi lety si Madrigalová v novinách přečetla článek o „ukradených dětech“ a ihned pojala podezření, že se kauza týká i jí samotné. „V tomto případě nejde jen o mě, má to mnohem širší dopad. Celý svět ví, že se v této zemi se kradly děti,“ řekla Madrigalová v červnu při zahájení soudu.

Zatímco zpočátku byli potomci po porodu odnímáni režimu nepohodlným osobám, od 50. let se tato praktika týkala zejména dětí pocházejících z chudých či z početných rodin, napsala agentura AFP.

V roce 1998 zavraždil v Nizozemsku dítě. Letos ho usvědčily testy DNA

Z ryze finančních pohnutek docházelo ke „kradení“ dětí i po nastolení demokracie, a to nejméně do roku 1987. Má se za to, že od 50. let se do prodeje novorozenců k adopci zapojily organizované zločinecké organizace.

Britská BBC zdůraznila, že kauza Madrigalové je zatím jediný případ, který se dostal před soud. Na soudy se přitom obrátily tisíce podobně postižených. Minulý rok byla jedna žena odsouzena za očerňování řádové sestry – obvinila ji totiž předtím z toho, že ji v roce 1962 odebrala biologické matce a předala adoptivnímu otci, který byl prominentním frankistou.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Bezpečnosti očkování nevěří třetina Evropanů. Nedůvěra stoupá i v Česku

Očkovací centra v New Yorku nabzí při epidemii spalniček vakcinaci zdarma

Celosvětově nejnižší důvěru v bezpečnost očkování mají obyvatelé Evropy, kde jsou o ní přesvědčeny pouze necelé dvě...

Bojí se vycházet. Židovský kritik multikulturalismu je v Paříži štvancem

Francouzský filozof Alain  Finkielkraut

Slavný francouzský filozof Alain Finkielkraut se bojí vycházet ze svého pařížského bytu. Jako Žid, zastánce Izraele a...

Spolupráce s V4 je důležitá, ale z hodnot EU nelze slevit, říká Čaputová

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poskytla v Bratislavě rozhovor České...

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu vyzdvihla spolupráci Slovenska, Česka, Maďarska a Polska v rámci...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz