Španělsko má nového premiéra Sáncheze. V Katalánsku skončila správa Madridu

  11:41aktualizováno  13:51
Lídr španělských socialistů Pedro Sánchez složil přísahu jako nový premiér Španělska. Slavnostního ceremoniálu u krále Felipeho VI. se účastnil i expremiér Mariano Rajoy. Po sedmi měsících také skončila v Katalánsku přímá správa Madridu. Úřadu se ujala katalánská vláda v čele se separatistou Quimem Torrou.

Španělská média rovněž upozornila, že Sánchez jako první složil před králem přísahu pouze na španělskou ústavu, aniž by na témže stole byly položeny bible a kříž. Tuto možnost, přísahat bez přítomnosti katolických symbolů, dal politikům Felipe VI., když se stal v roce 2014 králem.

Fotogalerie

Sánchez se stal sedmým premiérem demokratického Španělska, a to v den čtvrtého výročí oznámení abdikace předchozího krále Juana Carlose I. Je také prvním politikem v zemi, který se stal premiérem na základě vyslovení nedůvěry předchozí vládě.

Šestačtyřicetiletého Sáncheze čeká nelehké vládnutí, jeho socialisté totiž mají v dolní komoře parlamentu jen 84 křesel. Už sice nemusí žádat o důvěru poslanců, kterou dostal hlasováním o nedůvěře předchozí vládě, k prosazení jakýchkoli zákonů však bude muset shánět podporu několika stran. V pátek ho sice podpořilo 180 ze 350 členů Kongresu poslanců, někteří ale hlasovali hlavně pro odvolání Rajoye a politiku Sáncheze plně nepodporují.

Po sestavení vlády, která by mohla být už příští týden a která pak rovněž složí přísahu do rukou krále, čeká na Sáncheze jako nejtěžší problém Katalánsko. V tamním parlamentu mají totiž většinu separatisté, jimž Sánchez tento týden slíbil dialog. Sánchez je rovněž pro jednotu Španělska, dal už ale najevo ochotu jednat o případně úpravě autonomních statusů.

Rajoy se separatisty jednat odmítal a jeho strana před lety zablokovala nový autonomní status Katalánska, který uznával Katalánce za národ. S tím Sánchez podle deníku La Vanguardia problém nemá.

Sánchez před poslanci ve čtvrtek uvedl, že jeho programem bude „obnova politické stability ve Španělsku“. Slíbil respektovat dosavadní návrh rozpočtu, který zatím prošel jen jednou komorou parlamentu, a slíbil také vyhlásit volby. Konkrétní termín ale neuvedl.

Katalánsko má novou vládu

V sobotu se ujala úřadu nová katalánská vláda v čele se separatistou Quimem Torrou, který dnes uvedl, že i jeho vláda se chce snažit o nezávislou republiku. Vyzval také nového španělského premiéra Pedra Sáncheze k dialogu. Ten mu Sánchez tento týden slíbil, ovšem v rámci španělské ústavy.

„Dnes skončila přímá správa, ale bez euforie. Protože jsme ještě daleko toho, kde jsme chtěli být,“ řekl dnes Torra poté, co noví katalánští ministři složili do jeho rukou přísahu. Torra řekl, že tahle vláda se zavázala pokračovat ve snaze o nezávislou republiku. „Premiére Pedro Sánchezi, hovořme, hovořme, přijměme rizika a jednejme vláda s vládou. Tahle situace se už nemůže prodlužovat,“ dodal katalánský premiér.

Torra, který v úřadu vystřídal Madridem sesazeného Carlese Puigdemonta, dal už dříve najevo, že hodlá pokračovat ve snaze o samostatnou katalánskou republiku. Otazník visí nad tím, zda nakonec během jednání se Sánchezem bude Torra ochoten z radikálních postojů slevit. Sánchez zastává jednotu Španělska, ale nebrání se změně autonomního statusu. Dialog Katalánsku slíbil ve čtvrtek, když usiloval o důvěru poslanců. Katalánské strany pak podpořily nedůvěru Rajoyově vládě, čímž dali důvěru Sánchezovi.

Kataláncům vadí zejména to, že si nemohou spravovat vlastní peníze a že posílají téměř všechny finance do Madridu, který jim pak část vrací. Nárůst separatismu v Katalánsku souvisí také s novým autonomním statutem, který v roce 2010 anuloval ústavní soud v Madridu po stížnosti lidovců tehdejšího premiéra Mariana Rajoye. Statut předtím schválil katalánský i španělský parlament, ale lidovci v něm napadli mimo jiné ustanovení, jímž byli Katalánci označováni za „národ“.

Slavnostnímu ceremoniálu v Barceloně dominovaly projevy volající po osvobození katalánských politiků, kteří jsou už několik měsíců ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury. Všech 13 nových katalánských ministrů, premiér Torra i předseda parlamentu Roger Torrent měli na šatech v solidaritě s katalánskými politiky žluté stužky. Několik ze šesti ministryň přišlo ve žlutém. Ceremoniálu se účastnili i příbuzní uvězněných politiků, které sál přivítal dlouhým potleskem. Poté účastníci skandovali necelou minutu heslo „Svobodu, svobodu“ a následně sbor zazpíval katalánskou hymnu.

Následovaly projevy příbuzných politiků, kteří jsou ve vazbě či v Belgii na útěku před španělskou justicí a které jmenoval Torra do své první vlády minulý měsíc. Tu ale zablokovala španělská vláda. Torra pak čtyři ministry vyměnil za osoby, které nejsou trestně stíhané, a Madrid vládu posvětil.

Madrid převzal přímou správu Katalánska se souhlasem horní komory španělského parlamentu loni koncem října. Poté tehdejší španělská vláda Mariana Rajoye vyhlásila v Katalánsku volby do regionálního parlamentu, v němž ale opět získaly většinu separatisté. Těm trvalo několik měsíců, než navrhly kandidáta na katalánského premiéra, který mohl být zvolen. Předchozí navržení kandidáti byli už tehdy ve vazbě nebo na útěku.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Šest tisíc Evropanů šlo bojovat za IS, 1800 je zpět, řekl expert v Rozstřelu

Radko Hokovský, předseda think-tanku Evropské hodnoty v diskusním pořadu...

Evropa musí návratu členů Islámského státu zadržených na Blízkém východě zamezit. Ale i nedávná výzva amerického...

Slováci si připomínají rok od Kuciakovy vraždy. Skandovali proti Ficovi

Shromáždění k prvnímu výročí vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho...

Slováci v řadě měst po celé zemi vyšli do ulic na vzpomínková shromáždění na zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho...

Přistoupení Severní Makedonie do NATO ratifikovaly už čtyři země

Makedonská armáda

Bulharský parlament schválil přístupový protokol Severní Makedonie do NATO. Bulharsko se tak po Řecku, Slovinsku a...

Najdete na iDNES.cz