Španělská média rovněž upozornila, že Sánchez jako první složil před králem přísahu pouze na španělskou ústavu, aniž by na témže stole byly položeny bible a kříž. Tuto možnost, přísahat bez přítomnosti katolických symbolů, dal politikům Felipe VI., když se stal v roce 2014 králem.
Sánchez se stal sedmým premiérem demokratického Španělska, a to v den čtvrtého výročí oznámení abdikace předchozího krále Juana Carlose I. Je také prvním politikem v zemi, který se stal premiérem na základě vyslovení nedůvěry předchozí vládě.
Šestačtyřicetiletého Sáncheze čeká nelehké vládnutí, jeho socialisté totiž mají v dolní komoře parlamentu jen 84 křesel. Už sice nemusí žádat o důvěru poslanců, kterou dostal hlasováním o nedůvěře předchozí vládě, k prosazení jakýchkoli zákonů však bude muset shánět podporu několika stran. V pátek ho sice podpořilo 180 ze 350 členů Kongresu poslanců, někteří ale hlasovali hlavně pro odvolání Rajoye a politiku Sáncheze plně nepodporují.
Po sestavení vlády, která by mohla být už příští týden a která pak rovněž složí přísahu do rukou krále, čeká na Sáncheze jako nejtěžší problém Katalánsko. V tamním parlamentu mají totiž většinu separatisté, jimž Sánchez tento týden slíbil dialog. Sánchez je rovněž pro jednotu Španělska, dal už ale najevo ochotu jednat o případně úpravě autonomních statusů.
Rajoy se separatisty jednat odmítal a jeho strana před lety zablokovala nový autonomní status Katalánska, který uznával Katalánce za národ. S tím Sánchez podle deníku La Vanguardia problém nemá.
Sánchez před poslanci ve čtvrtek uvedl, že jeho programem bude „obnova politické stability ve Španělsku“. Slíbil respektovat dosavadní návrh rozpočtu, který zatím prošel jen jednou komorou parlamentu, a slíbil také vyhlásit volby. Konkrétní termín ale neuvedl.
Katalánsko má novou vládu
V sobotu se ujala úřadu nová katalánská vláda v čele se separatistou Quimem Torrou, který dnes uvedl, že i jeho vláda se chce snažit o nezávislou republiku. Vyzval také nového španělského premiéra Pedra Sáncheze k dialogu. Ten mu Sánchez tento týden slíbil, ovšem v rámci španělské ústavy.
„Dnes skončila přímá správa, ale bez euforie. Protože jsme ještě daleko toho, kde jsme chtěli být,“ řekl dnes Torra poté, co noví katalánští ministři složili do jeho rukou přísahu. Torra řekl, že tahle vláda se zavázala pokračovat ve snaze o nezávislou republiku. „Premiére Pedro Sánchezi, hovořme, hovořme, přijměme rizika a jednejme vláda s vládou. Tahle situace se už nemůže prodlužovat,“ dodal katalánský premiér.
Torra, který v úřadu vystřídal Madridem sesazeného Carlese Puigdemonta, dal už dříve najevo, že hodlá pokračovat ve snaze o samostatnou katalánskou republiku. Otazník visí nad tím, zda nakonec během jednání se Sánchezem bude Torra ochoten z radikálních postojů slevit. Sánchez zastává jednotu Španělska, ale nebrání se změně autonomního statusu. Dialog Katalánsku slíbil ve čtvrtek, když usiloval o důvěru poslanců. Katalánské strany pak podpořily nedůvěru Rajoyově vládě, čímž dali důvěru Sánchezovi.
Kataláncům vadí zejména to, že si nemohou spravovat vlastní peníze a že posílají téměř všechny finance do Madridu, který jim pak část vrací. Nárůst separatismu v Katalánsku souvisí také s novým autonomním statutem, který v roce 2010 anuloval ústavní soud v Madridu po stížnosti lidovců tehdejšího premiéra Mariana Rajoye. Statut předtím schválil katalánský i španělský parlament, ale lidovci v něm napadli mimo jiné ustanovení, jímž byli Katalánci označováni za „národ“.
Slavnostnímu ceremoniálu v Barceloně dominovaly projevy volající po osvobození katalánských politiků, kteří jsou už několik měsíců ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury. Všech 13 nových katalánských ministrů, premiér Torra i předseda parlamentu Roger Torrent měli na šatech v solidaritě s katalánskými politiky žluté stužky. Několik ze šesti ministryň přišlo ve žlutém. Ceremoniálu se účastnili i příbuzní uvězněných politiků, které sál přivítal dlouhým potleskem. Poté účastníci skandovali necelou minutu heslo „Svobodu, svobodu“ a následně sbor zazpíval katalánskou hymnu.
Následovaly projevy příbuzných politiků, kteří jsou ve vazbě či v Belgii na útěku před španělskou justicí a které jmenoval Torra do své první vlády minulý měsíc. Tu ale zablokovala španělská vláda. Torra pak čtyři ministry vyměnil za osoby, které nejsou trestně stíhané, a Madrid vládu posvětil.
Madrid převzal přímou správu Katalánska se souhlasem horní komory španělského parlamentu loni koncem října. Poté tehdejší španělská vláda Mariana Rajoye vyhlásila v Katalánsku volby do regionálního parlamentu, v němž ale opět získaly většinu separatisté. Těm trvalo několik měsíců, než navrhly kandidáta na katalánského premiéra, který mohl být zvolen. Předchozí navržení kandidáti byli už tehdy ve vazbě nebo na útěku.