Španělsko Gusinského nevydá

  11:58aktualizováno  11:58
Španělsko nevydá Rusku mediálního magnáta Vladimira Gusinského. Španělský nejvyšší trestní soud totiž podle agentury Reuters jeho vydání zamítl. Zakladatel mediální společnosti Media-MOST Gusinskij byl loni 13. listopadu v Rusku odsouzen v nepřítomnosti za finanční podvod. Ve Španělsku byl zatčen o měsíc později na základě mezinárodního zatykače.

Ruské úřady vydaly na Gusinského mezinárodní zatykač počátkem prosince 2000 poté, co se nedostavil k výslechu. Magnát, který je vlastníkem největší ruské nezávislé mediální skupiny Media-Most, je obviněn z miliardových podvodů. Gusinskij veškerá obvinění odmítá a označuje je za politicky motivovanou reakci Kremlu na kritiku z jeho médií.

Moskva obnovila stíhání Gusinského
Moskevský městský soud 5. ledna nařídil obnovení soudního stíhání ruského mediálního magnáta Vladimira Gusinského a zvrátil tak rozhodnutí soudu nižší instance, který koncem prosince loňského roku označil trestní postih Gusinského za nepodložený. Sdělil to v Moskvě generální prokurátor Alexandr Gorbunov. Podle prokurátora se soud nižší instance dopustil v mnoha bodech hrubého porušení zákona. "Zákon teď zvítězil," dodal.

Gusinskij je formálně obviněn z finančních podvodů. On sám však odmítá, že by se něčeho takového dopustil, a tvrdí, že v pozadí tohoto tažení proti němu jsou politické důvody.

Nyní je mediální magnát ve Španělsku v domácím vězení, do něhož byl  propuštěn z vazby na kauci pět a půl milionu dolarů. 

Pokouší se Kreml o kontrolu médií?
Široce se spekuluje o tom, že za stíháním stojí sám prezident Vladimir Putin, který  se snaží získat kontrolu nad nepohodlnými sdělovacími prostředky.

Gusinskij je vlastníkem holdingu Media-MOST, do něhož patří některé sdělovací prostředky.


CHRONOLOGIE GUSINSKÉHO KAUZY 

Gusinskij byl v červnu 2000 zatčen a tři dny držen v Butyrském vězení v Moskvě kvůli obvinění ze zpronevěry vládních financí zaměstnanci společnosti Media-MOST. Údajně šlo o zpronevěru nejméně 10 milionů dolarů.
26. července 2000 ruská prokuratura trestní stíhání Gusinského pro nedostatek důkazů zastavila a zrušila i jeho domácí vězení a obstavení části majetku. Gusinskij ihned odletěl do Španělska za rodinou.
7. srpna 2000 - Britský deník The Times s odvoláním na gibraltarského hlavního ministra Petera Caruana oznámil, že Gusinskij získal povolení k pobytu na Gibraltaru.
18. září 2000- V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy Gusinskij přiznal, že v červenci podepsal smlouvu, na jejímž základě se vzdal svého mediálního holdingu Media-MOST ve prospěch státní plynárenské společnosti Gazprom. Vše za příslib prokuratury, že proti němu zastaví stíhání pro podvod.
19. září 2000 - Ruská generální prokuratura oznámila, že zahájila vyšetřování údajného porušení kontraktu, kterého se dopustila Media-MOST. Rozhodnutí bylo reakcí na oficiální žádost ruského plynárenského monopolu Gazprom, který vedení společnosti Media-MOST obviňuje z nesplacení úvěru a převodu majetku do oblastí s daňovým zvýhodněním.
13. listopadu 2000 - Poté, co se Gusinskij nedostavil k výslechu, ho ruská generální prokuratura obvinila z trestného činu a oznámila, že na něj byl vydán zatykač a že po něm bylo vyhlášeno federální pátrání. Prokuratura oznámila, že důvodem trestního stíhání podnikatele je podvod velkého rozsahu.
4. prosince 2000 - Na Gusinského byl vydán mezinárodní zatykač.
12. prosince 2000 - Gusinskij byl zatčen ve Španělsku.
18. duben 2001 - Španělský nejvyšší trestní soud zamítl Gusinského vydání do Ruska.
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Léčba dětí z homosexuality v Utahu v USA zřejmě skončí. Včetně elektrošoků

Nejvyšší soud USA rozhodl, že homosexuálové ve všech 50 státech mají právo na...

Parlament konzervativního amerického státu Utah bude projednávat zákon, který má zakázat „terapii“ nezletilých gayů a...

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Afghánec chce zaplatit pokutu za Švédku. Bránila deportaci jeho krajana

Švédská aktivistka Elin Erssonová bránila vyhoštění afghánského žadatele o azyl...

Mladá Švédka Elin Erssonová, která loni v letadle bránila deportaci afghánského běžence, možná uloženou pokutu nebude...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz