Španělé dostali složky o vojácích Modré divize, které pohltil gulag

  17:03aktualizováno  17:24
Španělé poprvé obdrželi informace o svých krajanech, kteří během druhé světové války bojovali na východní frontě v řadách wehrmachtu a zmizeli v sovětských lágrech. Dvě složky s údaji, po kterých dlouhá léta bažili historici, dostal španělský premiér Mariano Rajoy jako dar při návštěvě Kazachstánu.

Španělé bojující v řadách Hitlerových jednotek zdraví standartu své Modré divize (1941) | foto: Profimedia.cz

Poznali se v sovětském gulagu. Antonio Leira Carpente a José García García. Dva vojáci z řad španělské prohitlerovské Modré divize, kteří odjeli bojovat do Sovětského svazu. Dva z několika set Španělů, které v oněch letech zajali Sověti a poslali do některého ze svých krutých pracovních táborů. Tak jako desítky tisíc dalších zajatců všech možných národností.

Španělé si nyní, po více než sedmdesáti letech, osud svých krajanů zajatých v bývalém Sovětském svazu připomněli. Španělský premiér Mariano Rajoy, jenž minulý týden navštívil jednu z bývalých sovětských republik, Kazachstán, totiž dostal od tamního prezidenta Nursultana Nazarbajeva zvláštní dar: oficiální archivní dokumentaci o španělských zajatcích v karagandském nápravně-pracovním táboře, jednom z největších lágrů sovětského gulagu.

Modrá divize

Španělská Modrá divize (División Azul) byla uskupením španělských dobrovolníků bojujících na straně Třetí říše na východní frontě během druhé světové války.

Španělský diktátor Francesco Franco se jejím vytvořením chtěl odvděčit Hitlerovi za pomoc, kterou mu Berlín poskytl během občanské války. Podle záznamů bojovalo na východní frontě až 45 000 Španělů. Modrá divize byla zrušena už v roce 1943, stovky Španělů však dobrovolně vstoupily do Waffen SS a pokračovaly v boji proti Sovětům.

zdroj: WIkipedia

Dvě knihy vázané v modrém sametu Rajoye viditelně ohromily, popsal španělský list El País či kazašská televizní stanice Astana TV. Dary při oficiálních a státních návštěvách politických představitelů jsou většinou nepřekvapivou protokolární rutinou, na kterou jsou všichni zvyklí a jež se odbude bez zvláštních emocí.

Rajoy však z Nazarbajevových rukou obdržel materiály, po kterých španělští historici baží už několik desítek let. A rovněž španělský premiér si podle kazašské televize knihy prohlížel přímo "s chlapeckou zvídavostí".

Rusko sice před více než dvaceti lety připustilo, že sovětskými lágry prošlo "mnoho" Španělů, až do setkání Rajoye s Nazarbajevem však království pod Pyrenejemi nikdy nezískalo jediný úřední záznam o svých zajatcích v jakékoli z bývalých sovětských republik.

Přes sto padesát osudů

Seznam v úhledném balení čítal 152 jmen. První kniha informuje o těch, kteří během pobytu v kazašských lágrech zemřeli. Ta je však podle listu El País poměrně útlá, mnohem obsáhlejší je druhá část se jmény těch, kteří několikaleté živoření a nucené práce přežili.

K takovým patřili i mariňák Leira Carpente a pilot García García, kteří do Sovětského svazu přijeli krátce po sobě na přelomu let 1938 a 1939. Tehdy by si stěží pomysleli, že o necelé dva roky později budou několik týdnů putovat v promrzlých dřevěných vagonech, namačkaní s dalšími zajatci, do nehostinných kazašských stepí. Španělé se seznámili a spřátelili až v táboře, kde byli díky svému dobrému fyzickému stavu okamžitě posláni na práci do uhelných dolů.

Fotogalerie

Lágr v karagadanské oblasti patřil k největším v SSSR, rozprostíral se na celkové rozloze 300 krát 200 kilometrů. Sověti ho založili v roce 1931 a začali tamní vězně využívat jako horníky v obřích dolech. V letech, kdy táborem prošli Carpente s Garcíou a ostatními Španěly, tam žily a pracovaly desetitisíce vězňů.

Když se Sověti v roce 1959 rozhodli tábor uzavřít, žilo v něm ještě okolo sedmnácti tisíc lidí. Vzhledem k tomu, že oba Španělé bojovali na Hitlerově straně, v lágru strávili i několik poválečných let. O tom, že žijí, se jejich rodiny dozvěděly od propuštěných německých Židů. "Babička jednou dostala německy psaný pohled," vzpomínala námořníkova dcera Beatriz. "Ten člověk se její adresu naučil nazpaměť," dodala. Mnozí však dodnes nevědí, co se stalo s jejich blízkými.

Nazarbajev, který v Kazachstánu vládne tvrdou rukou od roku 1991, tak vysvětlil i předání knih. "Chci, aby znali osud příbuzných," uvedl v úvodu schůzky, která pak pokračovala očekávaným obchodním vyjednáváním. Knihy zkoumají španělští historici, podle nichž v sovětských lágrech skončilo celkem asi 750 Španělů. Přesné údaje o zajatcích nemá žádná země, sovětské archivy zůstávají i nadále z velké části uzavřené.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Hledá se kat za 4600 Kč měsíčně. Musejí se oběsit dealeři drog na Srí Lance

Ilustrační foto

Srí Lanka hledá inzerátem v tisku dva katy, které láká na v přepočtu 4 600 korun měsíčně, což je na tamní poměry dobrý...

OBRAZEM: Zákulisí boje s největší epidemií eboly v D. R. Kongo

PŘEVOZ PACIENTA. Zdravotníci převážejí pacienta z centra pro léčbu eboly v...

Začalo to několika případy v malém odlehlém městě. Po více než půl roce je z toho největší epidemie eboly v historii...

Rodiče z domu hrůzy přiznali mučení 13 dětí, prokurátor požaduje doživotí

Louise a David Turpinovi. Oba manželé se přiznali, že věznili ve sklepě svých...

Minulý rok v lednu v kalifornském městě Perris na západním pobřeží USA policie zadržela rodiče, kteří po mnoho let...

Volkswagen Tiguan 2.0 TDi
Volkswagen Tiguan 2.0 TDi

r.v. 2014, naj. 130 973 km, diesel
420 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz