Chtěl víc druhů, tak přivezl nutrii. Rus nadobro změnil ázerbájdžánskou faunu

Autor: ,
  15:31
V polovině 20. století se ruský zoolog Nikolaj Vereščagin vydal na ambiciózní výpravu přes hornatou krajinu Ázerbájdžánu, sousední Arménie a Gruzie. Jeho cílem bylo posbírat všechny dostupné záznamy o zvířatech, která z této oblasti zmizela. Vyhynulé tvory v krajině však později začal nahrazovat importovanými zvířaty. Některá byla méně invazivní, jiná více. V přírodě tak zanechal nezanedbatelnou stopu, píše portál BBC News.
Nutrie říční s mládětem, kterých mívá obvykle šest. Stihne i tři vrhy do roka.

Nutrie říční s mládětem, kterých mívá obvykle šest. Stihne i tři vrhy do roka. | foto: Getty Images

Zoolog putoval podél ázerbájdžánského pobřeží Kaspického moře, kde jeskynní malby zachycují mimozemsky působící savany, na nichž pralidé lovili pratury, gazely a divoké kozy bezoárové. Na svých cestách křižoval Kavkazem a nacházel nekonečné známky probíhajících změn a ztrát včetně tisíců fosilií a kostních úlomků z vyhynulých tvorů, jako byli mamuti stepní a tygři kaspičtí, uvádí BBC.

V roce 1954 Vereščagin využil své nálezy k sepsání rozsáhlého pojednání mapujícího vývoj Kavkazu v průběhu více než 11 tisíc let; nejprve v podmínkách přirozeného oteplování klimatu a později v důsledku „chaotické lidské činnosti“, jak napsal.

Ázerbájdžán: krásné opuštěné hory, největší bahenní sopka i věčný oheň

Jeho kniha Savci Kavkazu byla sovětským vedením přijata jako brilantní a „poněkud neobvyklá kniha“, která není ani tak směrodatným popisem historického vývoje, ale spíše útržkovitou koláží propojující dávné paleontologické nálezy s ne tak dávnými příběhy o velkých loveckých výpravách vedených sesazenými knížaty a cary.

Pro dnešního čtenáře je kniha výjimečná ze zcela jiného důvodu. Její autor nejen zaznamenával ekologickou historii regionu, ale také ji experimentálně měnil. Vereščagin se snažil přetvořit ekosystémy, které dokumentoval, a masivně nahrazoval vyhynulé tvory v krajině importovanými zvířaty. Jeho úsilí zanechalo v regionu stopu, která je citelná dodnes a jejímž odkazem jsou početné a houževnaté populace invazních druhů v Ázerbájdžánu a sousedních zemích.

Přivezli 9 000 savců, uchytily se nutrie

Desetiletí po 30. letech 20. století byla v přírodě Sovětského svazu dobou odvážných experimentů. Vereščagin byl členem týmu, který stál v čele snah o přetvoření krajiny tak, aby poskytovala zvířata k odchytu na kožešiny a lovu. Sám Vereščagin byl vášnivým lovcem a jednou na konferenci překvapil publikum vlastnoručně vyrobeným „paleolitickým“ oštěpem s autentickým hrotem.

V té době byly četné pokusy s takzvanou „aklimatizací“ zvířat z jedné země do druhé. Do Ázerbájdžánu bylo dovezeno devět druhů savců, včetně činčil amerických z And, psíků mývalovitých z Číny a jelenů sika z Japonska, stejně jako skunků pruhovaných, nechvalně známých páchnoucích živočichů ze Severní Ameriky.

Většina těchto druhů měla problém se v rozmanité a drsné ázerbájdžánské krajině uchytit, ale jednomu druhu se tu dařilo obzvlášť dobře. Ve 30. letech 20. století Vereščagin osobně dohlížel na vysazení první skupiny 213 obřích jihoamerických hlodavců – nutrií říčních, známých také jako vodní krysa, řekomyš americká, řekomyš bonárská, bobr bahenní, bobr jihoamerický, anebo koypu, jejichž odolné kůže se daly použít k výrobě kožešinových čepic a lemů kabátů.

Nutrie jako plyšáci? Útočí i na psy. Možná to lidi přesvědčí, říká biolog

Aniž by si to Vereščagin a jeho tým uvědomovali, hrdě přivezli na Kavkaz zvíře, které je v 21. století považováno za jeden ze stovky nejhorších invazních druhů na světě.

Dnes, 70 let po vydání Vereščaginovy knihy, se nutrie vyskytují prakticky v každém mokřadu v Ázerbájdžánu, říká ekolog Zulfu Faradžli. Během exkurzí do státní rezervace Gizilagaj, která sousedí s Kaspickým mořem, se návštěvníci vždycky zajímají o tohoto statného hlodavce s dlouhým, lysým ocasem.

„Vždycky se ptají: ‚Co je to za zvíře?‘,“ řekl Faradžli. Většina z nich je pak překvapená, když se dozví, že tito plaší tvorové pocházejí z bažin Jižní Ameriky, a slyší o tom, jak ve svém novém prostředí zasévají zkázu.

Nejneoblíbenější zvíře z Jižní Ameriky

Během posledních pěti let Faradžli provádí základní výzkum, aby na tento problém v první řadě upozornil a zároveň odpověděl na základní otázky, jako kolik nutrií vlastně v Ázerbájdžánu žije a jaké škody během zhruba 90 let od svého vysazení do přírody napáchaly.

Dospělé nutrie mají obvykle tělo dlouhé asi 60 centimetrů a 30 centimetrů dlouhý ocas. Plně dorostlé váží zhruba sedm až devět kilo. Ačkoli se vzhledově podobají kapybaře – největšímu hlodavci na světě a oblíbené hvězdě internetových videí – mají nutrie obvykle méně obdivovatelů. Jejich asi nejnápadnějším znakem jsou zuby: pár dlouhých oranžových řezáků, které nikdy nepřestávají růst.

Je to hysterka s citlivým žaludkem, ale Evropu dobyla. Britové ji vymýtili

Po celém světě si nutrie hloubí nory v říčních březích, čímž urychlují erozi a zvyšují zranitelnost krajiny vůči povodním. Nutrie jsou také velmi žravé – podle některých údajů denně sežerou potravu odpovídající asi čtvrtině své tělesné hmotnosti, a to v zimě i v létě.

Jejich apetit po celém světě ničí rákosiny i úrodu zemědělců, což má dopad na různé druhy rostlin, hmyzu, ryb a ptáků. Kromě toho jsou přenašeči nemocí, kterými se může nakazit i člověk, včetně toxoplazmózy. Tato infekce je obvykle bez příznaků, ale může ublížit těhotným ženám a lidem s oslabeným imunitním systémem.

Nutrie ve své původní domovině v argentinských pampách a v jižní polovině Jižní Ameriky žijí v párech nebo velkých koloniích v mokřadech, jezerech a na březích řek. Tito hlodavci, kteří vycházejí ze svých nor navečer, se hltavě živí kořínky a bažinnými travinami, přičemž studie ukazují, že dávají přednost vodním rostlinám, protože jsou u vody v bezpečí před predátory.

Nutrie jsou díky plovacím blanám na zadních končetinách zdatní plavci a jsou schopny se až na pět minut potopit, aby se nakrmily a unikly před predátory. Mezi ně v jejich domovině patří kajmani, jaguáři, pumy či oceloti.

Druh rozšířený po celé planetě

Cesta nutrií coby invazivního škůdce začala už v 18. století se španělskými kolonisty. Ti začali do Evropy dovážet nejprve kůže z nutrií na výrobu čepic a kožešinových límců, a na přelomu 19. a 20. století už se do Evropy a Severní Ameriky dovážely i živé nutrie k chovu na kožešinových farmách.

V současnosti žijí nutrie na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy a Oceánie. Jejich populace se rychle šíří; samička v jednom vrhu obvykle přivede na svět čtyři až pět mláďat a už po několika dnech může znovu zabřeznout, což jí umožňuje dva až tři vrhy ročně.

Psa uvázlého v rouře pokousaly nutrie, vyprostit ho museli hasiči

Nutrie se na mnoha místech mohou volně množit bez přirozených predátorů, kterým čelí v Jižní Americe, i když existují známky toho, že už se leckde zapojily do místních potravních řetězců. V Itálii je žere liška obecná a vlk obecný šedý, na celém Balkáně šakal obecný a v Chorvatsku orel mořský.

A někdy je následují i lidé – v 60. letech 20. století se údajně maso z nutrií prodávalo v britských restauracích maskované pod označením „argentinský zajíc“ a jedna moskevská hamburgerová restaurace ho v minulém desetiletí prodávala jako zdravé maso, které je libovější než hovězí.

Ukrajina vyvíjí rakety dlouhého doletu. Chce zasáhnout Moskvu, říká Visingr

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský fotograf ukázal říši komunismu jako nikdo předtím: za pompézními pomníky a legendami o budování...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul bývalý primář Domažlické nemocnice Vojtěch Č. Čtyřicetiletý muž čelí obžalobě z vraždy kolegyně a...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo do obydlené čtvrti za letištěm v západoindickém městě Ahmadábád. Záchranáři již na místě neštěstí...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel Prouza. Redakci iDNES.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Podle nich se zastřelil v autě...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na podpatcích, tak ví, že bude nejen tančit, ale také utěšovat traumatizované vojáky. Od ruské invaze...

Devítiletou dívku hledají ve Vltavě se sonarem, akci komplikují proudy na soutoku

Stále bezúspěšné zůstává pátrání po devítileté Nikole Adamcové, která v neděli odpoledne pravděpodobně spadla do Vltavy v Českých Budějovicích. Policistům dnes pomáhá i specializovaná jednotka z Brna...

17. června 2025  15:22

Na Slovensku zemřel jedenáctiletý chlapec po nákaze amébou, jež požírá mozek

Teprve jedenáctiletý chlapec zemřel na Slovensku poté, co se nakazil velmi vzácnou naegleriózou. Onemocnění způsobuje parazit přítomný v půdě a sladké vodě. Právě na jednom ze slovenských koupališť...

17. června 2025  15:21

Dáváme vládě důvěru, řekl Rakušan. STAN nepodpoří snahu opozice shodit kabinet

Přímý přenos

Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává poslance. „Dopustili jsme zbytečný problém. Nic nezametáme pod koberec,“ řekl premiér Petr Fiala na mimořádné schůzi,...

17. června 2025  5:55,  aktualizováno  15:20

Nejprve školy, pak veřejnost. Hrad v září opět vystaví korunovační klenoty

Veřejnost si opět bude moci prohlédnout české korunovační klenoty. Pražský hrad je ve Vladislavském sále vystaví v polovině září. Dva dny bude výstava určená také školním třídám.

17. června 2025  15:19

Pila na Vsetínsku stále hoří, škody budou stovky milionů. V akci se zranil hasič

Velký požár pily na zpracování dřeva vypukl v noci z pondělí na úterý ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Po třetí hodině ráno na místo vyjelo 18 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů....

17. června 2025  7:57,  aktualizováno  15:13

Seniory vozí nadupanými SUV za milion. Levněji to nešlo, hájí elektrovozy šéf domova

Senioři v jednom z domovů v Ústí nad Labem si užívají opravdu pořádné svezení. Organizace zřízená městem koupila pro přepravu klientů nadupaná SUV. Opozice nad tím kroutí hlavou. Domov řídí Zdeněk...

17. června 2025  15:10

Slovensku by svědčila neutralita, řekl Fico. Expert na provokace, ozval se Pellegrini

Slovensku by v současné době nesmyslného zbrojení svědčila neutralita, řekl slovenský premiér Robert Fico, jehož země je od roku 2004 členem NATO. Fico poprvé veřejně hovořil o neutralitě země, a to...

17. června 2025  12:12,  aktualizováno  15:08

V Praze přistál evakuační speciál, dopravil Čechy z Izraele

V pražských Kbelích přistálo brzy ráno letadlo, které Česko vyslalo pro své občany v Izraeli. Ti se rozhodli opustit zemi kvůli probíhajícímu konfliktu s Íránem. Vládní speciál přepravil 66 lidí,...

17. června 2025  6:33,  aktualizováno  15:03

Oldřicha Kaisera a Zuzanu Kronerovou ocení Letní filmová škola Uherské Hradiště

Výroční ceny Letní filmové školy (LFŠ) Uherské Hradiště, která se uskuteční od 25. do 31. července, obdrží herci Oldřich Kaiser a Zuzana Kronerová. Festival zakončí novinka Pod parou, česká obdoba...

17. června 2025  14:47

Zděšené děti svědky útoku sekáčkem. Za vraždu jejich matky soud potvrdil 23 let

Muž, který v prosinci roku 2023 v Novém Boru na Českolipsku zavraždil partnerku před očima dvou jejich malých dětí, si odpyká 23 let vězení. Výjimečný trest mu dnes potvrdil vrchní soud, jenž zamítl...

17. června 2025  14:15,  aktualizováno  14:43

Jedna kapsle denně proti ženským obtížím, vyhrajte probiotika Her Biotic
Jedna kapsle denně proti ženským obtížím, vyhrajte probiotika Her Biotic

Nepohodlí v intimní oblasti dokáže pořádně znepříjemnit každodenní život. Her Biotic je přírodní doplněk stravy, který pečuje o ženské zdraví...

Papeže svrhli do moře s kotvou na krku, praví legenda. Relikviář se poprvé vystavuje

Rokokový relikviář svatého Klementa, jednoho z prvních papežů, poprvé vystavilo Diecézní muzeum v Brně. Podařilo se jej objevit před třemi lety před opravou historického domu na petrovském návrší v...

17. června 2025  14:39

Překvapilo mě, že pro nás opravdu letí. Čech popsal evakuaci z Blízkého východu

Devatenáctiletý student Filip Uhl patřil mezi čtrnáct Čechů, kteří byli evakuováni z Jordánska slovenským vládním speciálem kvůli rostoucímu napětí na Blízkém východě. Pro iDNES.cz popsal, jak se o...

17. června 2025  14:13
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.