Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Soud v Linci odmítl žalobu na Temelín

  16:17
Zemský soud v rakouském Linci nepřijal žalobu kvůli jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Soud rozhodl, že mu nepřísluší o žalobě rozhodovat. Informoval zmocněnec hornorakouské vlády pro příhraniční jaderná zařízení Radko Pavlovec. Žalující strana chce zajistit, aby ČEZ, jako provozovatel elektrárny nezamořoval jejich soukromé pozemky radioaktivními zplodinami, a měl plnou odpovědnost za případné škody, které by mohly provozem elektrárny vzniknout.

Ve zdůvodnění rozsudku se mimo jiné uvádí, že podobná žaloba je na základě mezinárodní dohody o státní imunitě nepřípustná. Případným řízením by byla podle soudu zasažena suverenita České republiky. Narušilo by se rovněž podle soudkyně lineckého soudu právo neskládat cizím subjektům účty z činnosti na vlastním území.

Za problematické soudkyně rovněž označila to, do jaké míry by mohlo být Česko jako většinový vlastník společnosti ČEZ vůbec nucena vydat podklady k elektrárně Temelín rakouskému soudu.

Podle Pavlovce se zemská vláda hodlá odvolat k vrchnímu soudu v Linci, který by o případném vrácení věci k zemskému soudu mohl rozhodnout přibližně do dvou měsíců. Pavlovec předpokládá, že vrchní soud rozhodnutí nepřijme a kompetenci zemského soudu v této kauze uzná.

Linecký soud první instance podle zmocněnce použil několik argumentů, které zcela zjevně nejsou v pořádku.

Z textu hornorakouské žaloby

1 - Imise, které působí na pozemky a půdu žalobce již při zkušebním provozu, budou nesrovnatelně větší při provozu normálním

2 - Žalobce se především obává, že v elektrárně hrozí poruchy nebo i takzvaný efekt 'GAU' (relativně malá nehoda přeroste v katastrofu)

3 - Reaktory na tlakovou vodu neodpovídají mezinárodně uznanému standardu

4 - Spojení západní a východní techniky je dosud ojedinělý experiment, proto je Temelín zvláště nebezpečný

Zemský soud v Linci se začal zabývat takzvanou určovací žalobou Horních Rakous proti provozovatelům elektrárny 5. dubna. Soud zatím posuzoval pouze otázku, zda je v jeho kompetenci tuto kauzu vůbec řešit.

Žalující strana - Horní Rakousy - ale i nadále předpokládá, že linecký vrchní soud příslušnost nižší instanci přizná, protože již podobný precedens existuje.

Před časem vrchní soud ve Vídni v případě podobné žaloby proti slovenské jaderné elektrárně Mochovce přiznal pravomoc oblastnímu vídeňskému soudu.

Horní Rakousy podaly 1. března u zemského soudu v Linci žalobu proti provozovateli české jaderné elektrárny Temelín - společnosti ČEZ - i jeho americkému dodavateli technologie, firmě Westinghouse. Soud má na základě žaloby zajistit, aby provozovatel elektrárny nezamořoval soukromé pozemky žalujících radioaktivními zplodinami, a má rovněž učinit žalované odpovědnými v plném rozsahu za případné škody, které by mohly provozem elektrárny vzniknout.

Žalobu schválila zemská vláda Horních Rakous loni 23. července a jednohlasně ji odsouhlasilo poslední zasedání Zemského sněmu před letními prázdninami. Souhlasili s ní zástupci všech politických stran.

Náklady na soudní řízení je podle Pavlovce těžké odhadnout, budou totiž záviset na tom, jaké odborné posudky soud zadá. "To bude hlavní skupina nákladů, která se v tom procesu objeví. Bude to suma v milionech korun," odhaduje Pavlovec. Komu soud posudky zadá, je v plné kompetenci soudu.

V reakci na rozhodnutí zemské vlády Horních Rakous mluvčí ČEZu Daniel Častvaj loni v srpnu uvedl, že ČEZ nemá ze žaloby žádné obavy. Při výstavbě elektrárny postupuje v souladu s českými právními předpisy a neví, jaká právní konstrukce by vedla k tomu, aby jej mohl cizí stát zažalovat.

ČEZ žalobu vnímá jen jako další z řady snah zastavit spuštění Temelína. "Konstrukci žaloby, která byla zveřejněna v médiích, bych přirovnal k situaci, kdy vlastník libovolného pozemku zažaluje výrobce letadel, který dodržuje všechny zákony a technické normy kvůli obavě, že možná letadlo někdy v budoucnu spadne na jeho pozemek a způsobí mu tak škodu," uvedl tehdy Častvaj.

Podání žaloby v Rakousku umožňuje podle právníků zákon o atomovém ručení z roku 1999, který upravuje ručení za škody způsobené ionizujícím zářením jaderných zařízení, jaderného materiálu anebo radionuklidů. Protože Temelín je postaven nedaleko hranic s Rakouskem, existuje v případě nepředvídatelné události nebezpečí ohrožení zdraví rakouského obyvatelstva a majetku.
Rakušané útočí na ČEZ dalšími žalobami
Rakouští odpůrci Temelína zažalovali provozovatele elektrárny - společnost ČEZ a amerického dodavatele technologie - firmu Westinghouse i loni v srpnu. "Chceme rozhodnutí rakouského soudu, že ČEZ a Westinghouse ručí v neomezené výši," řekl v srpnu v Salcburku novinářům Helmut Hüttinger, který je jedním ze skupiny právníků zastupující rakouské odpůrce Temelína.

Žaloba má rovněž přinutit obě společnosti, aby přijaly opatření k zabránění neobvyklých radioaktivních emisí a ohrožení pozemků žalobců způsobené provozem Temelína.

Ekologové a právníci jsou odhodlání podat kvůli Temelínu další žaloby nejen v Rakousku, ale i v USA, České republice a dalších evropských států.

"Je to jen začátek série žalob proti ČEZ a Westinghouse, jakož i jejích právním nástupcům," poznamenal tehdy mluvčí Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer, který první žalobu podá spolu se šéfkou ekologické iniciativy Mathilde Hallaovou.

"Tato žaloba není žádnou žalobou proti českému lidu. Je to žaloba proti nelidskosti - žaloba proti ohrožení, které přichází na nás všechny. Na všechny lidi ve střední Evropě," doplnila Hallaová.

Zatímco Temelín je podle aktivistů pojištěn sumu 160 miliard korun, ovšem škody způsobené havárií elektrárny mohou způsobit škody předběžně vyčíslené na 10 267 miliard korun.

ČEZ si však z žalob těžkou hlavu nedělá. "Ať ji podají. Já bych jim doporučil, aby si nejprve přečetli Vídeňskou konvenci a českou legislativu, které odpovědnost jednotlivých subjektů v případě havárie určují. Ušetřili by peníze za žalobu, protože tato odpovědnost je určena jak českými právními předpisy tak mezinárodním právem," řekl loni iDNES mluvčí ČEZ Daniel Častvaj.

Žalob se neobává ani americký Westinghouse. Mluvčí koncernu Vaughn Gilbert uvedl, že Westinghouse nekomentuje žádné žaloby či hrozby, zvláště pak ty, které jsou nepodložené a postrádají opodstatnění.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Vrah hodil tělo ubodaného muže do žumpy, tam tlelo dva měsíce. Dostal 20 let

25. dubna 2024,  aktualizováno  12:44

Krajský soud v Ostravě poslal na dvacet let do vězení 62letého Karla Machalu za to, že předloni v...

Rakety ATACMS jsou stěžejní, ale Rusové se mohli připravit, míní analytici

25. dubna 2024  11:30,  aktualizováno  12:42

Rakety dlouhého doletu ATACMS, které USA poskytly Ukrajině, by mohly oslabit ruskou logistiku a...

Prokletím očkování možná je, že chrání proti smrtelným chorobám, míní Válek

25. dubna 2024  11:30,  aktualizováno  12:42

Přímý přenos V Česku stále rapidně přibývá případů černého kašle. Jednou z cest, jak se proti nemoci chránit, je...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  12:41

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...